Forum

Raid Kartı
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Raid Kartı

4 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
561 Görüntüleme
(@BilalSoyalp)
Gönderiler: 69
Estimable Member
Konu başlatıcı
 

Merhabalar,

ceph veya vsan yazılımları inceleyip ve öğrenmek için kurulum yapacağız. Burada merak ettiğimiz, Raid kartının bir önemi varmı? raid yapısı olmadan çalışıyor diye biliyorum.

 
Gönderildi : 23/08/2019 14:57

(@erkalaslankara)
Gönderiler: 278
Illustrious Member
 

Selamlar, raid kartı dikkat edilmesi gereken bir konu. vSAN için bir uyumluluk listesi de var, bunlar dışında bir kartı ile deneyecekseniz sadece temel işlev testi yapmış olursunuz, ürünün verebileceği en üst performans ve diğer bazı özellikleri göremeyebilirsiniz. Ceph tarafında bildiğim kadarıyla böyle bir uyumluluk listesi yok. Temelde her türlü kart ile çalışabilir görünüyor, bunun da eksileri ve artılarını sizin değerlendirmenize bırakıyorum. 

Aslında bu kartlara SAS/SATA HBA desek daha doğru olur terminoloji açısından, çünkü artık RAID yapmayanları da var ki vSAN ve Ceph tarzı çözümlerle bunların kullanımı tavsiye ediliyor. İki ürünü de denerken diskler üzerinde bir RAID konfigürasyonu yapmadan, tüm diskleri işletim sistemine tek tek göstererek kullanmalısınız. Güncel kartlar üzerinde bulunan HBA Mode, Passthrough Mode, JBOD Mode gibi (her marka farklı isimlendiriyor bunları ama yaptığı iş aynı) özellikleri kullanarak kartın RAID özellikleri devre dışı bırakabilir ve diskleri doğrudan işletim sistemine göstermesini sağlayabilirsiniz. Eğer test yapmak istediğiniz kart eskiyse ve bu özelliği bulunmuyorsa, tek tek her bir disk üzerine Raid0 bir volume oluşturarak deneyebilirsiniz, ama bu yöntem ile yapacağınız testin hem iki üretici tarafından da önerilmeyen bir yöntem olduğunu, hem de ilave performans darboğazları ve yönetim zorlukları getireceğini söylemeliyim. Sadece test etmiş olursunuz 🙂

Bu tür çözümleri eldeki eski donanımlarla denemek bence sık yapılan bir yanlış, böyle bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız, çalıştığınız bayi ya da üreticilerden bununla ilgili demo ürünler olup olmadığını sorabilirsiniz. Ürünlerin gerçek performansını ancak böyle görebilirsiniz. Sadece işlevlerini görmek istiyorsanız da üreticilerin bununla ilgili ücretsiz çevrimiçi deneme imkanı veren web siteleri mevcut, buradan hem ürünlerin işlevlerini keşfedip hem de deneyebilirsiniz.

VMware HCI Hands on Labs

Red Hat CEPH Storage Test Drive

 

 
Gönderildi : 24/08/2019 12:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32264
Illustrious Member Yönetici
 

Erkal hocam show yapmışsın yine. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

 
Gönderildi : 24/08/2019 14:22

(@BilalSoyalp)
Gönderiler: 69
Estimable Member
Konu başlatıcı
 

@erkalaslankara

Erkal Hocam, sağolun teşekkür ederim. Çok iyi oldu.

 
Gönderildi : 26/08/2019 10:42

Paylaş: