Forum

Qnap en iyi disk çö...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Qnap en iyi disk çözümü hangisi

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,365 Görüntüleme
(@emrahbayar)
Gönderiler: 51
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Qnap kullanım amacı solidworks, auto cad dosyalarının tutup çalıştırılacağı alan olacaktır. 

qnap 8 diskli(TS-873U-RP) cihazlarda raid 1+0 ile kullanılacak en iyi disk çözümü seçimi hangisi olur normal disk takmak mı yoksa ssd disk takmak mı ?

Gönderildi : 07/12/2020 08:39

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Gönderen: @emrahbayar

Merhaba

Qnap kullanım amacı solidworks, auto cad dosyalarının tutup çalıştırılacağı alan olacaktır. 

qnap 8 diskli(TS-873U-RP) cihazlarda raid 1+0 ile kullanılacak en iyi disk çözümü seçimi hangisi olur normal disk takmak mı yoksa ssd disk takmak mı ?

Merhaba,

Cad data qnap üzerinde olacak ise kesinlikle 10gbit ethernet ve ssd olmalı.

Bir ara 8 kullanıcı Synology 4x1adet 1gbe network yapısında full ssd olacak şekilde Siemens Nx ve Solid datalarını doğrudan synology üzerinden çalıştırıyordu ve sorun olmuyordu.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/12/2020 11:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Eğer gerçek zamanlı üzerinde çalışma yapacaksanız 10Gbit kartlar ile alın, aksi halde 1gbit ile istediğiniz diski takın performans alamazsınız.

Eğer 10Gbit kart aldı iseniz ise paranız yetiyor ise tabiki SSD almanızı öneririm, yine para var ise  M.2 SSD cache desteği var bunu alıp arkaya SATA disk bağlayabilirsiniz. Ya da komple SSD alın diskleri.

Bu listeden tüm uyumlu diskleri görebilirsiniz.

Compatibility List - QNAP

Benim tercihim WD olurdu.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/12/2020 12:03

(@emrahbayar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selam

Qnap seçimini yaptım https://www.qnap.com/tr-tr/product/ts-1886xu-rp modelinde karar kıldım 

1 Tb'lık SSD Disk, 32GB Ram ilave ettim ve 10G bağlantısı için transreceiver alarak switchin 10G soketine fiber ile bağlayacağım.

Burada sormak istediğim bu qnap modelini hız olarak veri güveliği olarak Raid 10 olarak kurayım diyorum. Bunun dışında önerilerinizi almak isterim.

Gönderildi : 19/01/2021 08:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Çok iyi bir seçim ve bayağı yatırım yapmışsın, tebrik ederim. R10 iyidir onun dışında eğer yedekleme için kullanılacak ise ayrı VLAN da olması ve erişim için ip sınırlaması gibi güvenlik sıkılaştırmaları öneririm. Ayrıca R10 yanında bir tane spare disk veya mutlaka bir yedek diskin olsun, özellikle pandemi nedeni ile disk bulma sorunu yaşayabilirsin.

Ayrıca titresim, ısı gibi konularda hassas cihazlar olduğu için toz vb bunlara dikkat et derim.

Kullanım ISCSI olacak ise ayrı LUN yap yani NAS ve ISCSI için ayrı LUN kesmeni öneririm. Disk pool tek olur ise daha hızlı olur zaten çok disk yok makinede yani normal misal 24 diskli bir storage gibi değil ondan olan diskleri de ikiye bölüp pool yapma.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/01/2021 11:50

(@emrahbayar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan Hocam yedekleme için değil de daha çok canlı datalar üzerinde çalışacak olan Arge Ekibi kullanacak AutoCad,Solid vb programların dosyaları buradan açılıp buradan işlemleri sağlayacaklar.

Buradaki dosyaların yedeğini de tek taraflı eşitleme ile başka bir qnap cihazına yapacağım ve gene ayrı bir qnapa günlük haftalık aylık yedekleri çıkaratacağım.

Dediğinize uyarak tek pool üzerinden raid 10 configi yapıp o şekilde kurulumu yapacağım.

Gönderildi : 19/01/2021 16:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Süper ortam hazırlamışsın, eline sağlık.

Gönderildi : 19/01/2021 17:56

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4317
Co-Helper

Uğraşmışsınız bende birkaç nokta paylaşayım. Bu tip ihtiyaçları tabanda ancak bu segment nas'lar uzun vadeli olarak görebiliyor. Array SSD olacaksa büyük boyutlarda ki user level QLC'lerden, HDD olacaksa SMR disklerden uzak durun mutlaka. Plus, Pro veya enterprise segmentleri seçin. Yoksa yukarıda bahsettiklerimde alan yüksek kapasiteyle kullanılacak malum, raid altında saçma sapan performans düşmeleri, anormallikler yaşarsınız. Yeni dünyada bu tip sorunlar var artık.
https://forum.qnap.com/viewtopic.php?t=155173

Aslen Qnap not olarak paylaşıyor, önermek istemiyordur ancak artık yapabilecekleri birşey yok disk üreticilerin politikası ve piyasa ürün sayıları ortada.

Seçenekleri ezbere hatırlamıyorum cihazı teslim etmeden önce raid1+0 ve varsa raid0+1 küçük bir miktar dolu ve tam dolu benchmark'lar yapıp öyle karar verin. Bu segment cihazlar temel de software raid yürüdüğünden farkı yok sanılıyor ama üreticinin yapılandırma tercihlerine göre farklar büyükçe oluşabiliyor. 0+1 daha iyidir ama daha yüksek işlem gücü gerektiriyor. Ben olsam yedeklilik iyi işleyecekse yeteri kadar spare ayırıp raid0 ı bench test ve canlı test düşünürdüm mutlaka.

CAD, Video rendering tarafında kurumun ölçeği de önemli malum, çok büyük dosyalarla çalışılıyorsa client tarafının da erişimi iyileştirilmeli. Güncel anakartlar üzerinde 10Gb gelmeye başladı artık bunlar direk pcie üzerinde bridge çalışıyor. Addon gerekliliğinde ucuz kartlara meyletmemek lazım. Çok büyük işler olduğunda kişinin işi kendi M.2'sine Sync edebileceği birşeyler de planlanabilir belki.

Çalışmaya başlayınca deneyimlerinizi aktarırsanız insanlar için iyi olur.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/01/2021 20:22

(@emrahbayar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz uyarılarınız ve görüşleriniz için teşekkür ederim.

SSD Disk olarak tercihim linkteki ürün oldu.

https://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/product/enterprise/sm863a/

Cihaz kurulumdan sonra yapılan işlere dair tecrübelerimi paylaşacağım. Bu cihazlar aslında tam bir hpe dell gibi high level ürünlerin storageleri gibi değil bunu kabul etmek lazım. High level storage maliyetlerine giremeyen firmalar için bu ürünler idealdir.

Gönderildi : 21/01/2021 08:52

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4317
Co-Helper

Gayet güzel tercih doğru hatırlıyorsam MLC yongalara sahip bu seri ve TBW ömürleri gayet uzun ürünler.

Kolay gelsin.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/01/2021 15:02

Paylaş: