Forum

Yedekleme Öner...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yedekleme Önerileriniz

13 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
600 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba,

Şirketimizde farklı sunucularda toplam 120 GB'lık veri, Şİmdilik 15 GB'a yakın 2 SQL dosyası bulunmaktadır. Bu verileri günlük olarak NT backup ile 1 TB'lık USB bir diske kopyalamak ortalama 9 saat sürmektedir. Mümkünse artık NTBackup kullanmak istemiyorum. NTBackup kullanmamak için bir *.bat dosyası yazıp Zamanlanmış Görevler'den çalıştırmaya bile razıyım 🙂

Bu arada 2003 serverımız üzerinde kasetlere yedek alabileceğimiz backup ünitemiz de mevcut. Fakat bir türlü bu üniteyi randımanlı kullanmayı başaramadım. Büyük ihtimalle kullanmayı bilmediğim için acemilik çekiyorum. Aynı zamanda elimde Symantec Backup Exec 11d versiyonu mevcut. Bu programı da hiç kullanmadım.

Amacım, bu yedekleme süresini minimum'a indirmek, yedekleme prosedürünü
belirlemek, disk ve backup üniteye yedekleme yapabilmek ve elimdeki doneleri verimli kullanmaktır.

Önerilerinizi ve desteklerinizi rica
ederim.

Gönderildi : 09/01/2009 01:06

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Merhaba

Yedekleme hakkında daha önceden bir konu içeriğinde paylaşım yapılmıştır.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/62535.aspx

ilginize sunarım forum kurallarını okumak size daha faydalı olacaktır.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/650.aspx

Saygılarımla

Gönderildi : 09/01/2009 01:27

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Uğur Beye ekl olarak yedekleme senaryosu için Hakan Hocamız tarafından hazırlanmış olan aşağıdaki senaryoları inceleyebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/photos/teknik/picture14684.aspx

http://www.cozumpark.com/photos/teknik/picture14685.aspx

Gönderildi : 09/01/2009 12:05

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Benim başıma da aynı olay gelmişti.Yaptığım çalışmayı kısaca anlatayım.

• Sql yedeklerini bir adet script yazarak veri tabanını otomatik olarak yedek almasını ayarlayıp (gecenin belirli bir saatide olabilir) işlem yapılmadan otomatik olarak almasını sağlayabilirsin.
  • Yer tasarrufu yapmak istiyorsan buna uygun olarak sıkıştırma programlarından faydalanabilirsin (robotask)
  • Daha sonra sıkıştırma işlemini bitirdinten sonra nihayetinde o bizim meşhur xcopy komutuyla istediğin yere zamanlanmış görevlerden bir .bat dosyasıyla yedeği alabilirsin.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 09/01/2009 19:48

(@serkandursun)
Gönderiler: 177
Reputable Member

Sadece dosyaları ve databasesi alacak iseniz basit bir brogram arıyor iseniz Cobian backup adlı programı inceleyebilirsiniz. Program GNU lisanlı yani free. Çok gelişmiş şifreleme teknikleri mevcuttur. Ayrıyeten 7zip ile sıkıştırma yapabilmektedir. İncelemenizi şiddet ile tavsiye ederim

Gönderildi : 09/01/2009 20:38

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Cobian Backup'ı hemen inceleyelim. Sanırım Symantec Backup Exec'in türkçe kullanım kılavuzuna sahip olan kimse yok.

Teşekkürler

Gönderildi : 09/01/2009 20:57

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Benim başıma da aynı olay gelmişti.Yaptığım çalışmayı kısaca anlatayım.

• Sql yedeklerini bir adet script yazarak veri tabanını otomatik olarak yedek almasını ayarlayıp (gecenin belirli bir saatide olabilir) işlem yapılmadan otomatik olarak almasını sağlayabilirsin.
  • Yer tasarrufu yapmak istiyorsan buna uygun olarak sıkıştırma programlarından faydalanabilirsin (robotask)
  • Daha sonra sıkıştırma işlemini bitirdinten sonra nihayetinde o bizim meşhur xcopy komutuyla istediğin yere zamanlanmış görevlerden bir .bat dosyasıyla yedeği alabilirsin.

Kolay gelsin.

Selamlar,

• Sql Server'ı kurdum yedeklerini belli zamanlarda başka bir dizine alıyor.
  • Robotask'ı bilmiyorum ama inceleyeceğim.
  • Xcopy mümkündür 🙂

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 09/01/2009 20:59

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Tamam o zaman 🙂

Benim aklıma ilk robotask gelmişti ama tabiki cobian backup'ta free lisansa sahip bir ürün ben şahsen ikisinide kullandım seçim tabiki sizindir.

ilave olarak komutu size sunmak istedim.

(xcopy  "C:\Yedeği_Alınacak_Alan"  "C:\Yedek alacağı klasör\%date%\"  /e/y) bu komutu düzenleyip istediğiniz yere dosyanın otomatik backupını alabilirsiniz.

Gönderildi : 10/01/2009 02:15

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Symantec Backup Exec 11d gibi bir programa sahip ol, gel yedeklerini Cobian gibi bir freeware ile al 🙂 Ne kadar çaresiziz demek ki, düştüğümüz hale bak 🙂 Teşekkür ederim 🙂

Gönderildi : 10/01/2009 02:44

(@selimselveroglu)
Gönderiler: 205
Estimable Member

Symantec Backup Exec 11d gibi bir programa sahip ol, gel yedeklerini Cobian gibi bir freeware ile al 🙂 Ne kadar çaresiziz demek ki, düştüğümüz hale bak 🙂 Teşekkür ederim 🙂

Merhabalar;

Varolan yapınızdaki tape backup üniteniz nedir acaba?
Dat 72, LTO2, LTO3 vs.. bununla birlikte backupexec'in 12.5 versiyonu
çıktı ve gerektiğinde agresif ve uygun fiyatlar sağlayabiliyor. Konu
hakkında bir bütçeniz varsa uygun ve hızlı backuplama stratejisi
oluşturabilirsiniz. Konu hakkında bütçeniz yoksa, bütçe ayırtmaya
çalışın derim :))

Gönderildi : 11/01/2009 14:58

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Varolan yapınızdaki tape backup üniteniz nedir acaba? Dat 72, LTO2, LTO3 vs.. bununla birlikte backupexec'in 12.5 versiyonu çıktı ve gerektiğinde agresif ve uygun fiyatlar sağlayabiliyor. Konu hakkında bir bütçeniz varsa uygun ve hızlı backuplama stratejisi oluşturabilirsiniz. Konu hakkında bütçeniz yoksa, bütçe ayırtmaya çalışın derim :))

Merhabalar,

Backup Ünitemiz IBM VXA-2 veya 3'tü sanırım. Normal backup ile 80 GB, sıkıştırılmış backup ile 160 GB veri depolayabiliyor bir kaset. Bu ünite bile bana şu an yetersiz kalıyor. Ama belli dataların yedeğini bu şekilde alabilirim. NtBackup üzerinde depolama ünitesi kullanmak eziyet gibi. Symantec'in ülkemizde ki desteğinden memnun değilim. Dolayısıyla symantec ürünü için bütçe ayırmayı düşünmedim. Ama iyi bir pazarlamacıya denk gelirsem ve gerekli desteği de alabilirsem, neden olmasın 🙂

Bu yedekleme işini oturtabilmek gerçekten büyük problem 🙁

Teşekkürler.

Gönderildi : 11/01/2009 15:40

(@selimselveroglu)
Gönderiler: 205
Estimable Member

Merhabalar;

Sıkıştırılmış olarak 160GB veri alan kartuşlara 8MB/sn - 16 MB/sn arasındaki hızlarla yazım yapılabilmektedir. Bu yüzden size daha hızlı ve daha büyük boyutlarda yedek alabileceğiniz LTO standardında tape'leri öneririm. örneğin LTO3 tape'ler 60MB/sn - 120 MB/sn hızında kayıt yaparlar ve kartuşları sıkıştırılmamış 400GB, sıkıştırılmış 800GB veri alabilir. LTO4'lerde ise bu durum 120MB/sn - 240MB/sn ; 800GB/1600GB şeklindedir.

iyi çalışmalar

Gönderildi : 12/01/2009 20:57

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Teşekkür Ederim,

Şimdilik bu şekilde devam edeceğim sanırım. Krizi atlatabilirsek yatırımlara devam edeceğiz.

Gönderildi : 13/01/2009 17:59

Paylaş: