Forum

Raid Seçimi Hk

Bildirimler
Hepsini Temizle

Raid Seçimi Hk

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
866 Görüntüleme
(@alperaykut)
Gönderiler: 259
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba kurmak istediğimiz yapıda  işletim sistemin üzerinde koşacağı  2 adet SSD Disk  Raid 1 ve Backupların Alınacağı 3 Adet SAS Disk raid 1 veya raid 5  yapısı için aşağıdaki hangi raid kartı secmem daha doğru olur ? Veya Önerebilceğiniz Fiyat/Performans Raid kart var mı ? Ayrıca Almak isteğimiz Raid Kart Aynı Anda İki Farklı Raid Yapısını uygulamaya bilmesi icin aşağıdaki model Raid kart uygun mu yoksa ayrı iki adet raid kart mı almamız gerekecek ? 

Yardımlarınız ve değerli yonlendirmeleriniz  icin şimdiden cok teşekkürler.

**Şirket ve ürün linkleri reklam kapsamına girdiği için kaldırılmıştır***

Gönderildi : 06/06/2017 19:43

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

öncelikle hangi amaç için böyle bir yapı düşünüyorsunuz ?

kullanacağınız host nedir ? pc/wk/server

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/06/2017 04:20

(@alperaykut)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Siemens IPC847D RACK PC'de kullanmayı dusunuyoruz.Windows 7 yüklü makinamızda yazılımızı calısacak belli periyortlarlarda raid yapısı oluşturulmuş ile Backup disklerimize export yapacak data'yı

Gönderildi : 07/06/2017 13:38

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

mwrhaba,

Bu makina üzerindeki onboard RAID kart ile R1 vd R5 yapılarını kullanabiliyorsunuz şeklinde görülüyor spec'lerde.

ayrı bir kartmı sorusuna gelince,

normal şartlarda bir zamanlar tüm raid yapıları için farklı kart kullanmak gerekliliğine vurgulanıyordu. yani R1 kullanacaksanız ilgili diskler farklı RAID kartta, R5 kullanacaksanız ilgili diskler ikinci bir RAID kartta olsun diye best practice'ler vardı. ama zaman içinda RAID kartlar üzerindeki RAM miktarları arttıkca ve üzerindeki chipsetler hızlandıkça buna gerek kalmadığı görüldü. yani siz kısaca onboard değilde ayrı bir kart üzerinde RAID yapayım derseniz öyla çok çok bir performans farkı göremezsiniz. bence onboard ile devam edin. zaten export işi SSD disklerden dolayı çok uzun sürmeyecektir.

Gönderildi : 07/06/2017 13:59

(@alperaykut)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Raid 1 ve Raid 5 spec'ten bende okudum.Ancak Bios altından nasıl yapılacağını bulamamıstım.Sanırım Yazılımsal raid yapıyor.İşletim Sistemi yükledikten sonra Disk Yonetiminden Yapılıyor.Boşuna Ekstaradan DOnanımsal Raid Kart Alma.Siemens Onboard üzerindeki R1 ve R5 Yazılımsal Raid işini fazlasıyla gorur diyorsunuz doğru anladıysam.Ancak İnternetten araştırdığımda Donanımsal Raid üzerinde İşlemci olduğu Backup battery vs olduğu VE iş yükünü Controller üzerinden yapacağı icin Performans olarak Daha iyi oldunu yazmıslardı.Bu yüzden aslında Donanımsal raid yoneldim diyebilirim.

Aslında Onemli Sorularımdan bir tanesi Eğer Donanımsal Raid Controller almak durumuzuz olursa Siemens İPC847D Rack PC icin  Hangi Model Marka Raid Controller onerirsiniz ? 

Yardımlarınız ve değerli bilgilendirmeleriniz icin teşekkür ederim.

Gönderildi : 07/06/2017 14:49

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

Raid 1 ve Raid 5 spec'ten bende okudum.Ancak Bios altından nasıl yapılacağını bulamamıstım.Sanırım Yazılımsal raid yapıyor.İşletim Sistemi yükledikten sonra Disk Yonetiminden Yapılıyor.Boşuna Ekstaradan DOnanımsal Raid Kart Alma.Siemens Onboard üzerindeki R1 ve R5 Yazılımsal Raid işini fazlasıyla gorur diyorsunuz doğru anladıysam.Ancak İnternetten araştırdığımda Donanımsal Raid üzerinde İşlemci olduğu Backup battery vs olduğu VE iş yükünü Controller üzerinden yapacağı icin Performans olarak Daha iyi oldunu yazmıslardı.Bu yüzden aslında Donanımsal raid yoneldim diyebilirim.

Aslında Onemli Sorularımdan bir tanesi Eğer Donanımsal Raid Controller almak durumuzuz olursa Siemens İPC847D Rack PC icin  Hangi Model Marka Raid Controller onerirsiniz ? 

Yardımlarınız ve değerli bilgilendirmeleriniz icin teşekkür ederim.

Yok yazılımsal RAID kastedilmiyor. Onboard üzerindeki kart donanımsal olarak yapar bunu diye yazıyor. Siemens'in bir startup dvd'si var onunla denedinizmi?

İllaki RAID kart alacağım diyorsanız üreticiden temin etmenizde fayda var. Çünkü firmware kodları üretici tarafından değiştiriliyor bu tip donanımların. Sonra uyumsuzluk problemleri yaşamamak adına naçizane önerim budur.

Gönderildi : 07/06/2017 15:01

(@alperaykut)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Aşağıdaki Kartlar'dan herhangi biriyle Aynı Anda İşletim sistemlerinin yüklü olacağı 2 adet SSD Disk Raid 1 Backup SAS diskleri RAid 1 veya Raid 5 Yapabilirmiyim ? Yoksa Ayrı Ayrı 2 Raid kart mı almam gerekli ? 

Teşekkürler.

İyi Çalışmalar

Hangisini Önerisiniz ? 

Siemens IPC847D Rack PC'de kullanacağım.

https://storage.microsemi.com/en-us/support/raid/sas_raid/asr-8405/

https://ark.intel.com/tr/products/77347/Intel-RAID-Controller-RS3DC040     

Birde SuperMicrolar var bunlarda Kullanıbilir mi ? 

http://www.supermicro.com/products/accessories/addon/AOC-S3108L-H8iR.cfm

Gönderildi : 07/06/2017 18:27

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Alper bey,

sorunuzun cevabı, Bilgehan hocanın son mesajında mevcut.

ek olarak, bir host'un yedeğinin, kendi disk gruplardan birinin üzerine alınması tercih edilmez.

ransomware/enerji sorunları vb. birçok sebepten dolayı, yedek tarafında direk nas tercih etmenizi öneririm.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/06/2017 05:50

Paylaş: