Forum

Dedup Hakkın da Bil...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dedup Hakkın da Bilgi

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
596 Görüntüleme
(@ozancangogus)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Dedup ile ilgili bir bilgi öğrenmek istiyorum. Forum da aradım ama açıkcası bulamadım. Müşterimize ait bir file server da dedup özelliği aktif fakat burada bir sorun olduğunu düşünüyoruz yada belki sorun değil ama özellik olarak bilmediğimiz için yanlış yorumluyor olabiliriz. Dedup özellikli file server da 100gb lık bir veri sildiğimiz de geri kalan boş alan 100gb artmıyor. Daha önceden dedup olduğundan dolayı silenen alanın da 100gb artmaması gerekir diye düşünüyordum.  

Konu ile ilgili bilgisi olanların geri dönüşlerini alabilirsem çok sevinirim. Deduplık alan da 100gb lık veri silindiğin de boş alan 100gb artar mı? yoksa artmaması normal mi?

Gönderildi : 05/01/2017 19:21

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

sildiğiniz dosyalar, öncesinde deduplication sürecinden etkilendi ise, yani tekrarlanan bir veri ise 100 gb alan değişimi yaşamayacaksınız.

bu verilerden sadece tekrarlanmayanların boyutu kadar alan açılacaktır.

öncelike server manager içerisinde dedup yapılandırmasını kontrol etmenizde fayda var.

sonuçta zamanlama periyoduna göre belirtilen partition üzerinde dedup aktif.

Get-DedupStatus komutunu ps üzerinde kullanarak, dedup ile kazandığınız alanı kontrol edin.

devamında Update-DedupStatus -Volume parititon name: uygulayarak mevcut partititon üzerinde değişimi kontrol ettirin.

son olarak yine Get-DedupStatus ile dedup oranı ve boş alan değişimini görebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/01/2017 23:21

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

DeDup işlemi ile sizin 100GB veri 100GB olarak tutulmuyordu zaten. Turan beyin'de belirttiği gibi dedup sonrası kapasite kadar tutuluyordu. siz sildiğinizde açılan alan ancak o kadar olacaktır. yani veri tipine göre değişiklik gösterir ama ortalama 100GB için 10GB gibi bir rakam açılacaktır. oda Dedup zamanlama periyodu sonrası ortaya çıkar anında çıkmayacaktır.

Gönderildi : 08/01/2017 20:35

Paylaş: