Forum

Hp X1600 Storage Di...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hp X1600 Storage Disk Ekleme

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
493 Görüntüleme
(@ramazanozcan)
Gönderiler: 35
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Raid 0 array konfigürasyonu olan storage yeni bir array tanımlayacağım,

1 - Disk takarken cihazı kapatmam gerekir mi ?

2- Diskleri takıp cihazı açtığımda neler yapmam gerekir forumda konu başlığı var ise link paylaşabilirmisiniz ben bulamadım.

3- Bu işlemi yaparken diğer arrayı bozma olasılığım nedir ?Yani verilerin uçması. Böyle bir duruma göre yavuz sultan selim köprüsünü yada osmangazi köprüsünü düşünüyorum sizce hangisi daha kesin çözüm olur 🙂

Yardımlarınız için teşekkürler.

1 tb sas 7.2K diskler var elimde 5 adet hangi raid çeşidini önerirsiniz.

Gönderildi : 21/09/2016 19:17

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Normalde gerekmez buna dair teknolojiyi içeriyor ancak en güvenli yol cihaz kapalıyken disk dizesini takıp açmaktır.

web consola girip array konfigurasyonu yapacaksınız. hp support da documantasyonu bulabilirsiniz.

Kurcalamazsanız bozulmaz.:) işlemler sürerken sadece bir miktar perf. kaybı yaşanabilir hissedilmeyebilir de. Yalnız anlaşıldığı kadarıyla tecrübeli değilsiniz riskler size bağımlı 🙂

4x raid 5 + 1x spare

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/09/2016 19:30

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

raid0 disk grubu fazlası ile risk, yeni disk grubu eklemeyi bırakın, storage unitesinin aktif/pasif olduğu her saniye kumardır.

standart yapıda, storage proseslerinde herhangi bir sorun olmaz, ancak raid0 grubunu farklı bir noktaya yedeklemeden kesinlikle herhangi bir işlem yapmanızı tavsiye etmem.

Verilerinizi yedekleyip, doğrulamasını yaptıktan sonra, çalışan storage üzerinde diskleri ekleyerek, yeni disk grubunu oluşturabilirsiniz.

raid tercihi, aktif/pasif veri trafiği ile belirlenir. disk grubunu hangi amaçla kullanacaksınız ?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/09/2016 19:56

(@ramazanozcan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Normalde gerekmez buna dair teknolojiyi içeriyor ancak en güvenli yol cihaz kapalıyken disk dizesini takıp açmaktır.

web consola girip array konfigurasyonu yapacaksınız. hp support da documantasyonu bulabilirsiniz.

Kurcalamazsanız bozulmaz.:) işlemler sürerken sadece bir miktar perf. kaybı yaşanabilir hissedilmeyebilir de. Yalnız anlaşıldığı kadarıyla tecrübeli değilsiniz riskler size bağımlı 🙂

4x raid 5 + 1x spare

Cevabınız için teşekkürler.Açıkçası bu işlemi daha önce yapmadım fakat terimlere aşinayım.Sonuçta bu işi yapanlarda araştırarak öğreniyor.

Gönderildi : 22/09/2016 11:09

(@ramazanozcan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba,

raid0 disk grubu fazlası ile risk, yeni disk grubu eklemeyi bırakın, storage unitesinin aktif/pasif olduğu her saniye kumardır.

standart yapıda, storage proseslerinde herhangi bir sorun olmaz, ancak raid0 grubunu farklı bir noktaya yedeklemeden kesinlikle herhangi bir işlem yapmanızı tavsiye etmem.

Verilerinizi yedekleyip, doğrulamasını yaptıktan sonra, çalışan storage üzerinde diskleri ekleyerek, yeni disk grubunu oluşturabilirsiniz.

raid tercihi, aktif/pasif veri trafiği ile belirlenir. disk grubunu hangi amaçla kullanacaksınız ?

Eski yapı benden önce kurulmuş neden veya niçin bu şekilde kuruldu bilgi sahibi değilim kimseyi suçlayacakta değilim.Önerileriniz için teşekkürler, fakat eski yapıyı yedekleyecek ve sunucum nede diskim var yeni raidi kurup o şekilde yedeklemeyi planlıyorum sonra raid 0 ı bozup gerekirse raid 5 e eklemeyi düşünüyorum.

Gönderildi : 22/09/2016 11:13

Paylaş: