Forum

Qnap iscsi disk boy...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Qnap iscsi disk boyutu küçültme hk.

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,909 Görüntüleme
(@GokhanErol)
Gönderiler: 481
Prominent Member
Konu başlatıcı

Daha önce aldığım qnap üzerined iscsi disk oluşturup bunu server 2008 r2 ye bağlamıştım ve kamera kayıtlarını bu diske yapıyorum fakat kayıtlar çok yer kaplamıyor. Boş alanı başka bir iscsi disk oluşturup esxi için storage olarak eklemek istiyorum. 

Önceden oluşturduğum iscsi disk alanını nasıl küçültebilirim?

Gönderildi : 06/09/2014 17:18

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Gökan bey merhaba,

Qnap için değil herhangi bir storage üzerinde kullanımda olan disk boyutunu küçültmek desteklense'de bizler bunu data kaybı yaşabileceğiniz için önermiyoruz. Diski kullanan OS Windows ise orada'da ayrıca bir disk küçültme işlemi yapmanız gerektiğinden data kaybı yaşamanız muhtemel. Kolay kolay bu küçültme işlemini yapamazsınız 

Ben en risksiz olacak yöntemi paylaşmaya çalışayım, mümkünse Qnap üzerinde yeni bir iSCSI disk oluşturup bu alanı kamera kayıt cihazına verin buradaki mevcut datayı bu yeni diske aktarıp eski diskin sunucu ile bağlantısını kestikten sonra qnap'tan silip yeniden istediğiniz kadar bir alan oluşturup esxi'i verebilirsiniz.

Bu yeni disk alanlarını ilk kez yaratırken küçük alanlar ile işe başlayıp ihtiyaç halinde hiç riske girmeden çok kolay bir şekilde disk genişletme çalışmasını yapabilirsiniz.

Disk küçültme ve büyültme işlemini yapabilmek için iscsi diski seçip modify dediginizde karşınıza mevcut disk boyutu gelecektir istediğiniz boyutu seçip onayladığınızda işlem gerçekleşecektir.  

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/09/2014 18:42

(@selcuksarlak)
Gönderiler: 5
Active Member

Bir Qnap kullanıcısı olarak sormak istiyorum mevcut elimde bulunan TS - 412  Qnap Iscsi olarak kullanınca veri kaybı yaşıyorum herzaman disk arızası veriyor tekrar yapılandırmam gerekiyor. Qnap TS -412 ve Seagate Hdd kullananlarda genel bir problemmiş anldığım kadarıyla 

Gönderildi : 01/12/2014 21:09

(@GokhanErol)
Gönderiler: 481
Prominent Member
Konu başlatıcı

Wd red serisi kullanıyorum, sımdılık sorun yok

Gönderildi : 01/12/2014 21:17

(@selcuksarlak)
Gönderiler: 5
Active Member

Server için storge olarak kullanmak istiyorum ama daha önce başıma gelenlerden dolayı yapamadım hdd değişimi işimi çözecek demekki

Gönderildi : 02/12/2014 13:02

Paylaş: