Forum

Profesyonel Veri Ku...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Profesyonel Veri Kurtarma Çoklu fiyat teklifi.

7 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
420 Görüntüleme
(@FahrettinKART)
Gönderiler: 15
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba. Bir önceki mesajımı okuyanlar bilir,

Raid 5 li Nas cihazımın 2 diski birden çöktü. Bunun için cihazı profesyonel veri kurtarmaya firmasına verdik ve

2000$ +kdv fiyat verdi.

Mevzu devlet dairesi olunca, ödemeyi yapacak olan birimin müdürü , cihazın daha ucuza verileri kurtarılıp kurtarılmayacağının araştırılmasını ve cihazı başka firmalardan teklif alınmasını istedi.

İlk teklif aldığım veri kurtarma firması ise ciddi ciddi uyardı, analiz işlemi hassas bir işlem. Eğer başka bir firmaya analiz ettirirseniz, verileri kurtarma şansımız düşebilir veya zorlaşabilir. Veya size daha yüksek bir fiyattan yeni bit teklif verebiliriz. Firma firma gezdirmek verileriniz için çok tehlikeli bir yaklaşım dedi.

Sizce veri kurtarma firması kozunu elinde tuttuğu için bu şekilde bilgi veriyor? Yoksa  gerçekten hard diskleri ne kadar profesyonel de olsalar elden ele gezdirmek kurtarılabilirlik için riskli mi?

Gönderildi : 18/07/2014 02:09

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Devletin düşünülmesi güzelmiş. :))    Bu tarz kurtarmalarda işini adam gibi yapan firmalar için malesef fiyat bu. Bizimde önemli bir diskimiz rawa düşmüştü verilerimiz çok önemliydi 1000$ verdik. 1 Gün sonra sorunsuzca aldık.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/07/2014 02:15

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Arkadaşlar doğru söylemiş, sonuçta bir çalışma yapılacak diskler üzerinde her çalışma daha fazla bozulma demek, kimse kolay kolay garanti vermez ama garantili yaparım diyen varsa oraya verin derim yoksa gidin yerlerini görün size en çok güven kişi veya yere teslim edin cihazınızı bence. Mümkünse referansları ile görüşün.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/07/2014 02:49

(@FahrettinKART)
Gönderiler: 15
Eminent Member
Konu başlatıcı

Çanakkaleden, firmayı pek ziyaret etmem olası değil ama firmanın referansı son derece sağlam.

Firmanın garantisi, kurtaracağını garanti edeceği dosyaların listesini verecek. Ona göre onay alacak.

Hiçbir firma cihazı görmeden de fiyat vermiyor. 

Yani cihazı profesyonel  firmalararası seyahate çıkarmak verilerin kaybına malolabilir mi?

Gönderildi : 18/07/2014 02:57

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Cihazın Bir firmadan Başka Firmaya transferi sırasında kafanın manyeik plakaya deymesi elektronik veya fiziksel hasarın test sırasında tekrar aktif edilip hasarın artması olasılık benim tavsiyem fiyat veren firmaya yaptırmanız ve müdür beye aynen şöyle sorun kurumun verilerimi yoksa 2000$ diye eyer para derse sallayın gitsin 

Gönderildi : 18/07/2014 13:46

(@caglartemel)
Gönderiler: 28
Eminent Member

Daha önce data kurtarma işini çok prof. olmasa da yapmış biri olarak.Eğer diskler kafa vuruyorsa, evet bu her disk çalıştırıldığında verilerinizin kaybolmasına sebep olacaktır.Çünkü manyetik yüzey sürekli çiziliyor ve verilerin okunmasıda zorlaşıyor.Ama bunun dışında disk sorunsuz çalışıyorsa programa sokup kurtarabilirliğine bakarak fiyat veriyorlar bu verilerin kaybolmasına yol açmaz.

Fakat şöyle bir durum var.Prof. olmayan kişiler tarafından müdahale, verilerin yanlış bir hareketle eksilmesi ve kaybolmasına yol açacaktır.Bundan dolayıda işi prof. olan kişilere teslim ederek çok fazla diskleri gezdirmemenizdir.Sonra ucuz etin yahnisi olayında dönmesin 🙂 

Gönderildi : 04/08/2014 20:20

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

elinde ki kozla alakası olduğunu zannetmem, zaten konusunda uzman olan firmalardan bir çoğu analizi ücretsiz yapıyor, eğer arıza fiziksel değilse kurtarma ihtimalleri yüksek. Önemli olan datalara ihtiyaç olup olmadığıdır. Zor ve meşaketli bir sektör olduğu için fiyatlar bu şekilde.

Qnap TS 469 serisinde bir sorun yaşamıştım, yaklaşık 45 gün kaldı. Sonuç olarak içerisinde ki dataları verdiler.

Firma firma gezdirmekten ziyade iyi olduğuna inanılan referansları iyi olan bir firmaya teslim olmaktır... 

Tekrar merhaba. Bir önceki mesajımı okuyanlar bilir,

Raid 5 li Nas cihazımın 2 diski birden çöktü. Bunun için cihazı profesyonel veri kurtarmaya firmasına verdik ve

2000$ +kdv fiyat verdi.

Mevzu devlet dairesi olunca, ödemeyi yapacak olan birimin müdürü , cihazın daha ucuza verileri kurtarılıp kurtarılmayacağının araştırılmasını ve cihazı başka firmalardan teklif alınmasını istedi.

İlk teklif aldığım veri kurtarma firması ise ciddi ciddi uyardı, analiz işlemi hassas bir işlem. Eğer başka bir firmaya analiz ettirirseniz, verileri kurtarma şansımız düşebilir veya zorlaşabilir. Veya size daha yüksek bir fiyattan yeni bit teklif verebiliriz. Firma firma gezdirmek verileriniz için çok tehlikeli bir yaklaşım dedi.

Sizce veri kurtarma firması kozunu elinde tuttuğu için bu şekilde bilgi veriyor? Yoksa  gerçekten hard diskleri ne kadar profesyonel de olsalar elden ele gezdirmek kurtarılabilirlik için riskli mi?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/08/2014 21:14

Paylaş: