Forum

Ufak ama sayıca faz...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ufak ama sayıca fazla dosyaların depolanması.

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
396 Görüntüleme
(@FahrettinKART)
Gönderiler: 15
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba. Ben fotoğraf ve yazı çalışmalarının ağırlıkta olduğu 15 kişilik bir ofise 12 tb lik iomega ix200d cihazı aldırdım ve Raid 5 yaptım.

Ofiste 3-4 terabayt kadar milyonlarca fotoğraf ve yazı depolandı.

Kurduğum bu sistem disk arızası vermeye başladı. Cihazın garanti kapsamnında  diskleri değişti. Fakat bunları takiben cihaz 2 kere daha arıza verdi.

İomeya yı alan lenovo sonunda yeni bir cihaz yolladı. Raid 5 ten raid 0 a düşen sorunlu cihazdan yeni cihaza veri aktarımı yaparken eski  ( raid 0 a düşen) cihazın bir diski  daha gitti ve tüm veriler güm. Şimdi veri kurtarma firmalarına birkaçbin Tl bayılmaya hazırlanıyoruz.

Ancak veri kurtarma firmaları ile yaptığım görüşmeler , sorunun nedeni konusunda bana ilham verdi.

Benim teorime göre, Nas cihazı binlerce ufak dosyayı işlemeyi kaldırmıyor. Onbinlerce fotoğrafa ve yazılara sürekli erişim var ve HDD kafaları bu kadar "seek" işlemine dayanamıyor. 

Sizce harddsik kafalarına böyle fazlaca  "seek" işlemi gerektiren bir ofis için geleneksel depolama çözümlerinden farklı bir yaklaşım mevcut mudur?

Ha veri kaybına karşı tedbirleri arttıralım . Ben zaten sistemi raid 10 a çekeceğim (8 tb yerine 6 tb) ve daima değişime anında hazır bir yedek hard disk bulundurarak tedbiri yükselteceğim. İlave tedbirlerle  veri kaybı mağduru olma olasılığı düşer.

Ancak gene de harddisk arızalarının bu sebeple patlak vereceğini düşünüyorum. 

Ancak veri kaybı tedbirinden ziyade, hard disk kafasının "seek" işlemlerini kastıran farklı bir depolama çözümü mevcut mudur? Benim için önemli olan bu.  

Gönderildi : 13/07/2014 16:30

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba,

2 adet qnap veya synology alıp bunları raid yapıp spaire disk yapılandırdıktan sonra son olarakta cluster olarak birbirinin yedeği şeklinde çalıştırmanız durumunda sorunsuz bir yapı olacağını düşünüyorum. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/07/2014 22:09

(@FahrettinKART)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hot spare işini bi okuyup araştıracağım bundan haberim yoktu teşekkürler..

Ama burada konu , veri güvenliğinden çok disk ömrünü tehdit eden kafa hareketi talebi.

Bunu aşmauın yolları var mı?

Gönderildi : 14/07/2014 02:08

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Var tabiki. SSD diskler kullanabilirsiniz. Pahalıdır. Ama içerisinde her hangi mekanik, dönen parça yoktur. Kafa yoktur kısacası. Flash disk gibi çalışır. Üzerinde ram chipleri gibi chipler vardır ve bunlara depolama yapar.

Gönderildi : 14/07/2014 12:24

(@FahrettinKART)
Eminent Member
Konu başlatıcı

12 tb için SSD pek te ekonomik çözüm olmaz heralde 🙂

Gönderildi : 18/07/2014 02:01

Paylaş: