Network Attached St...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network Attached Storage (NAS) Nedir?  

RSS
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Network Attached Storage (NAS) ile ilgili Türkçe bilgi içerir.

http://rapidshare.com/files/94041700/NAStr.pdf.html

Alıntı
Gönderildi : 22/02/2008 23:49
Eser SOLMAZ
(@esersolmaz)
Kıdemli Üye Yönetici

Teeşkkürler Mesut Bey .....

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/02/2008 00:15
Cem C. ERCAN
(@CemC.ERCAN)
Üye

Bilgi için teşekkürler. Beta süresi sonunda sitede bu tip dökümanların paylaştırılacağı bir bölüm olacak mı ? (Rapid vb programlara ihtiyac duymadan)

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/02/2008 12:09
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba

evet dosyalar bölümünde 500gb a kadar direk sunucumuzun ftp hesabı üzerinden dosya , video paylaşımı yapılacaktır.

ilginiz için teşekkür ederim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/02/2008 12:11
Kaan Tekkol
(@kaantekkol)
Üye

Döküman için teşekkürler ancak SAN ve NAS Arasındaki farkı çıkartamadım. Bu farklar nelerdir acaba?

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/05/2008 13:46
Serhat AKINCI
(@serhatakinci)
Tecrübeli Üye

Selam. Çok uzun bi konu. Ama birkaç cümle söylemek gerekirse.

NAS: Direk ağa bağlı depolama birimidir. Ağa bağlı diğer tüm sistemer tarafından kullanılabilir. Aslında şöyle desek daha net anlaşılabilir sanırım, File Server'ın evrimleşmiş halidir. Sende bir NAS ünitesi yapabilirsin.

SAN: ise birbirine bağlı disk gurubudur. Kullandığı bağlantı tipine göre (iSCSI , FC) sunucular arasında ortak bir depolama alanı olarak kullanılır. Yani ağ üzerindeki her sistem SAN'e yazamaz. iSCSI yada FC ile SAN'e erişebilmesi gerekir.

Ayrıca; NAS üzerindeki file system'i NAS ünitesi yönetir, SAN de ise file system sunucular tarafından yönetilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/05/2008 14:17
Uğur TEZEL
(@UgurTEZEL)
Üye

Mesut hocam yine güzel bir paylaşım teşekkür ederiz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/07/2008 00:02
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Rica ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/07/2008 12:59
Levent Sezer
(@leventsezer)
Üye

Açıklamalar için teşekkürler. ben de bir soru sormak istiyorum. Bu NAS ünitesini kurduğumuz takdirde, kullanıcıları herhangi bir şekilde kısıtlama ihtimalimiz var mı? yani, bir kullanıcı tam yetkiye sahipken read/write gibi, bir başka kullanıcı sadece read, bir başka kullanıcı A klasörüne erişemesin, B klasörüne erişşin ama sadece okusun gibi?

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/02/2012 18:05
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

[quote user="Levent Sezer"]Açıklamalar için teşekkürler. ben de bir soru sormak istiyorum. Bu NAS ünitesini kurduğumuz takdirde, kullanıcıları herhangi bir şekilde kısıtlama ihtimalimiz var mı? yani, bir kullanıcı tam yetkiye sahipken read/write gibi, bir başka kullanıcı sadece read, bir başka kullanıcı A klasörüne erişemesin, B klasörüne erişşin ama sadece okusun gibi?
[/quote]

Synology cihazlarında kolayca yapabilirsiniz hatta ACL desteği sayesinde, Windows domain ortamında bulunan tüm yetkileri kullanabilirsiniz.

http://www.synology.com/tutorials/how_to_manage_ACL_permissions.php?lang=enu

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/02/2012 22:25
Paylaş: