Forum

I/O ihtiyacı

Bildirimler
Hepsini Temizle

I/O ihtiyacı

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
408 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

bir storage alacağım ama su an bir verim yok yani sistem kurulacak. öğrenmek istediğim bu I/O nedir bir storagenin I/O değerini nasıl bulurum yada kullanmakta olduğum fiziksel bir server var bunun su an I/O su nedir. 

tool var danışman bilir değilde direk benim yapıp bunları bulacağım yöntemleri yada yolları su raya bak su program sana söyler gibi yazarsanız cok sevinirim 

Gönderildi : 27/08/2013 14:57

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member

bir storage alacağım ama su an bir verim yok yani sistem kurulacak. öğrenmek istediğim bu I/O nedir bir storagenin I/O değerini nasıl bulurum yada kullanmakta olduğum fiziksel bir server var bunun su an I/O su nedir. 

tool var danışman bilir değilde direk benim yapıp bunları bulacağım yöntemleri yada yolları su raya bak su program sana söyler gibi yazarsanız cok sevinirim 

Oradan başlamak yerine , siz önce nerede ve ne iş için kullanacaksınız bu storage ? ne verisi saklayacaksınız nereye bağlayacaksınız 

Gönderildi : 27/08/2013 18:17

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

ben işin özünü nasıl bulunduğunu nasıl hesaplandığını sordum nerede napcan bunların değil öz ve özünü öğrenmek istiyorum yazdın cevap olsun diye  postu kapadın teşekkürler sana. bilsek zaten sunun için bunun için dicektik

Gönderildi : 03/09/2013 11:40

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

I/O genel olarak input output değerleri demek genel olarak kullanımda IOPS olarak geçende saniyede ki I/O ölçümü anlamında kullanılıyor. Bunların ölçümünü yapan toollar mevcut.  http://www.iometer.org/  bu programla varolan sisteminizdeki performansı ölçebilirsiniz.

Gönderildi : 01/11/2013 14:08

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

ben işin özünü nasıl bulunduğunu nasıl hesaplandığını sordum nerede napcan bunların değil öz ve özünü öğrenmek istiyorum yazdın cevap olsun diye  postu kapadın teşekkürler sana. bilsek zaten sunun için bunun için dicektik

I/O demek anlık olarak veri girişi ve veri çıkışı demektir. Peki neden önemlidir ? mekanik diskler kafaları yüzünden yazılacak ve okunacak yeri aynı anda işleme tabi tutmazlar bu nedenle half dublezx çalışırlar yani aynı anda ya okurlar ya da yazarlar bu nedenle yüksek büyüklükte önbelleğe ihtiyaç duyarlar. I/O sorunları ise yazma yada okuma esnasında doğru yerin bulunması, yamaya hazır hale getirilmesi ve yazılması sırasında işlem boyut birim başına harcanan zamandır kısaca süre/veri ( bit) = I/o değerini verebiliriz. Test programları genelde doğru değerler vermezle çünkü testi disk kafası yazmaya hazır olduğu andaki zamandan itibaren alırlar buda değeri yüksek gösterecektir.

Mekanik disklerin I/O değeri çok düşüktür birden fazla kaynaktan veri yazma yada okuma isteği geldiğinde yetişemezler bu nedenle bu istekleri tampon belekte tutarlar tabi tampon belleinde bir limiti var o imit dolarsa bu sefer geçici süreler cevap verememe gibi sorunlarla karşılaşılır. Mesala Exchange kuracağınız bir sistem kesin kez Raid yapısında olmalıdır hali hazırda logları ve mail gönderimi alımı sırasında yüksek I/odeğerine ulaşacaktır. Ayrıca internet üzerinde bu tür programların kaç kullanıcıda kaç mailde ve hangi mail boyutlarında ne kadar I/O değerine ihtiyaç olduğu yazar.Elbette disklerle birlikte işletim sistemi/CPU/Ram gibi diğer parçalarda bu işi doğrudan etkiler.

NAS alacaksanız yazma ve okumada en hızlı I/O değeri en yüksek olan Synology markasını öneriyorum kendi sitesinde I/O deerleri yazma okuma değerleri farklı sistemlerle test edilmiş olarak bulunabilir.

Gönderildi : 03/11/2013 04:51

Paylaş: