Forum

Storage Projesi ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Storage Projesi Öneri ve Yorumlarınız

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
464 Görüntüleme
(@Gurkantaskiran)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba,

Devam etmekte olan sanallaştırma projesi kapsamında storage alımı yapacağız. Şu anda aldığım tekliflerde önerilen ürünler ve kapasiteleri aşağıdaki gibidir. Fiyat olarak EMC diğerlerinin tabiki üzerinde ancak kabul edilebilir bir durumda.

IBM Storwize v3700 Sff Dual Cont.24* 600GB SAS 6Gbps 10k 2.5" HD

EMC VNX5300 30x600GB 

DELL PV MD3620f 8Gb 24* 600GB SAS 6Gbps 10k 2.5" HD

Yorumlarınızı alabilirmiyim ? 

Teşekkürler

Gönderildi : 16/04/2013 14:38

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Sanallastirma altyapisi olarak Vmware kullanilacak ise kesinlikle EMC tercih ederdim. 

Gönderildi : 16/04/2013 17:20

(@YakupTURKCAN)
Gönderiler: 5
Active Member

Merhaba 

Yapacağınız data ve IO miktarına göre alacağınız storage ürünleri değişkenlik göstermektedir.

Storage alımlarında Servis, Yedek Parça, Garanti ve Fiyat konularına göre de seçim yapmanız ön planda olacaktır.

Tekliflerini aldığınız 3 farklı marka Storage üreticisine ait ürünler de birkaç ufak farklılıkları olsa da aynı segmentte bulunan ürünlerdir. Genelde teklifinizdeki 3 üründe sanallaştırma için kullanılabilir.  EMC ürünündeki fazla disk bulunmasından dolayı diğer marka üreticilerinden de aynı adette disk istemeniz daha uygun olur kanısındayım. Aynı adetteki diskler ile elde edeceğiniz kapasite de önem taşımaktadır. Her marka üreticisinin storage sistemleri aynı mantıkta çalışmamaktadır.

Storage üreticilerinin ürün lisanslama maliyetini göz önünde bulundurmak önemlidir.

Bunların hepsini göz önüne alıp ürünleri değerlendirecek olursanız. IBM veya EMC terciz etmeniz daha uygun olacaktır kanısındayım. Fiyat ve lisanslama maliyetlerinden dolayı IBM V3700 ürününe daha iyi indirim alıp sahip olabilirsiniz.

Saygılarımla.

***** IBM Storwize v3700 Sff Dual Cont.24* 600GB SAS 6Gbps 10k 2.5" HD (Fiyat

**** EMC VNX5300 30x600GB 

Gönderildi : 17/04/2013 14:49

(@YakupTURKCAN)
Gönderiler: 5
Active Member

Hyper-v, VMware, XEN, Virtuozzo, KVM,........v.s ürünlerine göre Storage marka seçimi yapılmaz.

Gönderildi : 17/04/2013 14:53

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Yakup Bey doğru söylemişşiniz kullanılacak altyapıya göre storage seçimi yapılamaz. Yani altyapı en azından ben bu storage ile çalışmam demeyecektir. Yukarıdaki üç ürün hemen hemen benzer özelliklere sahipler bundan dolayı, EMC ürün ailesinde, powerpath entegrasyonu daha kolay olmakta ve maksimum verimlilik yakalanabilmektedir. En azından Vmware de bir EMC ürünü olduğundan dolayı bu konuda çok daha rahat kaynak bulunabilmekte. Ayrıca powerlink üzerinden verilen destek hizmetide bence tüm övgüleri hak ediyor.

Gönderildi : 18/04/2013 01:43

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Arkadaşlar merhaba,

Devam etmekte olan sanallaştırma projesi kapsamında storage alımı yapacağız. Şu anda aldığım tekliflerde önerilen ürünler ve kapasiteleri aşağıdaki gibidir. Fiyat olarak EMC diğerlerinin tabiki üzerinde ancak kabul edilebilir bir durumda.

IBM Storwize v3700 Sff Dual Cont.24* 600GB SAS 6Gbps 10k 2.5" HD

EMC VNX5300 30x600GB 

Yorumlarınızı alabilirmiyim ? 

Teşekkürler

Elinizdeki data boyutu nedir ne kadar veri döndüreceksiniz ?

Sanal ortamda çalışacak sunucuların rolleri neler olacak ? Database olacaksa IOlarını yüksek tutman lazım.

Yakup Bey'e fikirlerinde katılmakla birlikte IBM'e katılamıyorum, çünkü desteği çok kısıtlı. 1 tane profesyonel destekçisi olan bir markaya güvenmiyorum şahsen. Ben marka vermeyeyim, fiyat performansı projeyi yapan olarak siz ölçüp uygun aletini bulmalısınız. İki disk yada power supply bozulduğunda alo diyecek çok az insanınız olmasın.

Gönderildi : 18/04/2013 14:35

(@Gurkantaskiran)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Öncelikle tüm cevaplar için teşekkürler 

storage üzerinde sql db ve işletim sistemleri tutulacak ama benim için performans db için olacak. Io değerlerinde çok ciddi farklılıklar var bunun nasıl olduğunu anlamıyorum.

Bununla birlikte eğer bu cihazlar hakkında tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 29/05/2013 15:30

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Ben şimdi size biraz daha iş çıkarayım listeye 3 PAR'ı da yazın ve inceleyin derim. Sahsi önerim ortamınızı düzgün bir firmaya detaylı bir şekilde inceletip (bazı firmalar varki bu ürünlerin hepsini satıyorlar ve hepsine destek veren çok iyi personelleri var) size en uygun ürünü anlayıp konumlandırsınlar. Kurulum sonrası sorun yaşarsanızda yakasına yapışacağınız birileri olur kaşınızda.   

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/05/2013 17:01

Paylaş: