Forum

Storage öneris...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Storage önerisi

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
477 Görüntüleme
(@serkandursun)
Gönderiler: 177
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar forumda mutlaka bu konular geçmiştir ancak hergeçen gün yeni deneyim elde ettikçe bilgilerin güncellemesi gerekiyor.

Kısaca sistemimde hybrit 20 Adet  sunucum mevcut durumda ibm ile oratak bir takım çalışmalar yürüttük (VM capacitiy planer ile alınan bilgiler sonucunda ) DS3534 serisi Storage ve 2 adet sunucu tavsiye edildi. Ancak bir arkadaşım ibm'in storage'ından memnun kalmamış ve başka bir ürün almış. Storage konusunda başka bir ürün olan EMC 5100 Serisi tavsiye edildi bu üründe çok iyi ancak bu konuda sizlerinde yorumlarınızı değerlenedirmek istiyorum.

Gönderildi : 08/10/2012 16:46

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

NetApp ürünlerinide araştırmanızı ve incelemenizi öneririm.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/10/2012 17:43

(@serkandursun)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Peki bu ürünleri kullanan arkadaşlardan sıkıntı çeken varmıdır. Netapp ürününüde ayrıca inceliyorum tavsiye için teşekkür ederim

Gönderildi : 08/10/2012 22:41

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

NetApp FAS 2040 öneririm ben de.

Gönderildi : 09/10/2012 00:12

(@serkandursun)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Peki şöyle sorayım birde DS3524 veya EMC 5100 storage'lardan birini almaya mecbur kalsanız ve özellikleri hemen hemen aynı olmasına ragmen teknik destek ve az problem yaşamak adına hangi ürünü seçerdiniz. EMC daha yeni yeni türkiye pazarına giriyor IBM ise çok büyük bir firma ve yıllardır Türkiye'ye destek veriyor bu bile bir neden olabilir aslında.

Gönderildi : 10/10/2012 00:48

(@serkandursun)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Araştırmalarıma göre Netapp ürünleri N serisi IBM storage'lar ile aynı katagoride ve sadece IBM etiket değiştirip satıyor.

Gönderildi : 10/10/2012 01:21

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

teknik destek mutlakaki önemlidir ama emc yeni ibm eski diye karşılaştırmamak lazım. bu konu benim için yalnızca planlama açısından önemli. muhataplarınız ne kadar çok proje yaptılarsa o kadar uygun ürünü seçebilirsiniz. emc portföyünde iomega gibi giriş seviyesi storagelardan vnx gibi orta veya enterprise seviyede cihazlar bulabilirsiniz. heo örnek veriyorlar imkbde emc storage kullanılıyormuş.

storage alırken iops performanslarına bakın, veri iletişimi için kendinize en uygun arabirimi seçin. ortamınız için ek özellik ihtiyacınız varmı (snapshot, remote replication, vs.) bunları bulabiliyormusunuz, kaça buluyorsunuz bunları belirleyin.

hp p2000 serisini de inceleyebilirsiniz.

Gönderildi : 10/10/2012 01:28

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

Araştırmalarıma göre Netapp ürünleri N serisi IBM storage'lar ile aynı katagoride ve sadece IBM etiket değiştirip satıyor.

Aslında ds serisinin başa çıkamadığı durumlarda NetApp'ın yüksek seviye storage'larını N serisi olarak satıyor. Bende NetApp olayını tavsiye ederim. Üstadlar haklı. Netapp hem performans hemde yetenek olarak size güzel özellikler sunacaktır.

Gönderildi : 10/10/2012 01:39

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

haklısınız ama teknik destek üreticiler tarafından zaten güncelleme, patch ıvır zıvır tarafından verildiği müddetçe ve biraz dokümantasyon karıştırıldığı müddetçe veriliyor. uygun çözüm önerisi öne çıkar diyorum.

netapp konusunda da ne kadar büyükseniz o kadar nazlanabilirsiniz diye biliyorum.

Gönderildi : 10/10/2012 15:32

(@hasanselimguner)
Gönderiler: 40
Trusted Member

Hocam,

Diğer storage'ler hakkında yeterli bilgim yok fakat, HP'nin servisi güzel. Bir kaç defa fata disklerde bozulma oldu. Aynı gün içinde veya ertesi gün yenisi ile değiştirildi. Servis olayı önemli, ve sıkıntı yaşandığı takdirde destek ve bol makale bulma şansınızda yüksek.

Saygılar.. 

Gönderildi : 11/10/2012 01:04

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

Arkadaşlar Acımzasız olmayın bu kadar. Desteği kimden aldığınıza bağlı destek memnuniyeti. Hep bir arkadaşım vardır iyi feedback vermeyen. Türk milleti olarak herşeyi beleşe getirmeye çalıştığımızdan destek problemi yaşamış olabilirmisiniz.

Gönderildi : 11/10/2012 22:43

Paylaş: