Forum

NetApp Fas2020, Hp ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

NetApp Fas2020, Hp P200 ve IBM DS3500 Storage seçimi...

12 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
828 Görüntüleme
(@AlperEskimez)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,
Şirketimizde başlatmış olduğumuz sanallaştırma projemizde; /  resimdeki yapıda bir sistem kurmayı planlıyorum, fakat burada özellikle storage tarafında kiminle yürüyeceğime karar veremedim 3 ürün arasında kaldım, 

Netapp Fas 2020     -     Hp P2000 G3   -    IBM DS3500 

Bu 3 üründen özellikleri bakımından Netapp öncelikli görünüyor ve şuan çok güzelde bir fiyat kampanyası var fakat çevremde Netapp kullanmış yada kullanan yok, servisi ağı ve ileride doğabilecek sorunlara karşı çözümleri ile ilgili kuşkularım var. Normalde Hp tarafında ilerleyecektim fakat NetApp kafamı karıştırdı, Netapp konusunda bilgisi olanlardan yorum bekliyorum.

Ve bu 3 ürün içinde fikri olanlar için yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum...

Şimdiden ilginize çok teşekkür ederim...

Saygılar  

Gönderildi : 09/09/2011 21:04

(@ErcanOzkurt)
Gönderiler: 114
Estimable Member

Netapp fas2020 kendi sistemimizde olmak üzere 3 müşterimde de kullandım. Destek anlamında bugüne kadar hiç sorun yaşamadım. Her an muhattap bulabiliyorsun gerekirse cepten 24 saat ulaşabiliyorsun. Ben fiber controller kullanıyorum ve 2 server bağlı.

Ibm konusunda destek problemim çok oldu. Performans için eksi yönünü söyleyemiyecem, fiyat ise sizin aldığınız fiyata bağlı.

Hp konusunda da performans konusunda gayet memnunum. Sas controller ile 10000 rpm 3.5 disklerle gayet performanslı çalışıyor. Fiyat konusunda da iyi fiyatları var.

www.ercanozkurt.com 

Gönderildi : 09/09/2011 22:21

(@erkalaslankara)
Gönderiler: 278
Illustrious Member

Gönül rahatlığı ile NetApp alabilirsiniz. Buradan isimlerini paylaşmayacağım ama ülkemizin önde gelen birçok kurumuna bizzat kurup işlettiğim bir storage ürünüdür NetApp. Hatta sitemizde bir webcastimiz mevcut ürün ile ilgili.

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2011/06/12/webcast-veri-depolama-teknolojileri-netapp.aspx

Kampanyası da kaçırılacak gibi değil gerçekten. 22 Eylülde bitiyor acele edin 🙂

Erkal 

Gönderildi : 09/09/2011 22:41

(@CihanKol)
Gönderiler: 105
Estimable Member

Gönül rahatlığı ile NetApp alabilirsiniz. Buradan isimlerini paylaşmayacağım ama ülkemizin önde gelen birçok kurumuna bizzat kurup işlettiğim bir storage ürünüdür NetApp. Hatta sitemizde bir webcastimiz mevcut ürün ile ilgili.

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2011/06/12/webcast-veri-depolama-teknolojileri-netapp.aspx

Kampanyası da kaçırılacak gibi değil gerçekten. 22 Eylülde bitiyor acele edin 🙂

Erkal 

Netapp'ı Netapp yapan en büyük özellikleri yazılımları iken Netapp ve 22 Eylül'de bitecek olan Kampanyasını kesinlikle ama kesinlikle kaçırmamanızı öneririm...

Gönderildi : 09/09/2011 23:43

(@CaRaBeeN)
Gönderiler: 8
Active Member

HP Lefthand P4000 serisi ürünleri de düşünebilirsiniz bütçeyi biraz arttırısanız. Geleneksel storage'lardan ne kadar farklı olduğunun tadına vardığınızda vazgeçemeyeceğiniz bir ürün olacaktır.Ayrıca kampanyası vardı millet tanısın diye ve bir ayda 200 civarı satıldığını duydum.

Şemanızda Cluster ESXi Host'lardan birini bir switche diğerini öteki switchin bulunduğu yere, aynı şekilde P4300 yada P4500'lerden birinci node'u birinci hostun bulunduğu switch'e, ikinci node'u ikinci esxi hostun olduğu yere koyarak , kendi lokasyonunuzda da fiziksel yedeklilik sağlamış olursunuz.

Gönderildi : 11/09/2011 01:02

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Ercan, Erkal ve Cihan beye bende katılıyorum. Benzer bir sanallaştırma projesini IBM sunucular ile gerçekleştirdik. Storage olarak NetApp FAS2040 (IBM N3400) tercih ettik. Keyifli ve problemsiz bir geçiş oldu. Hp P200 ve IBM DS3500'ü tüm sınırlarını zorlayarak kullanıp uzun süre test etmiş birisi değilim ancak NetApp hiçbir tereddüt taşımadan tavsiye edebileceğim bir ürün. 

Sistemimizde dosya sunucu hizmeti için bir Windows Server çalıştırmıyoruz. Bu görevi NetApp'a emanet ettik. Domain ile konuşuyor ve NTFS izinleri dahilinde bir windows sunucu gibi ayırdığımız alanı paylaştırıyor. Saat başı snapshot alıyoruz. Kullanıcı bir dosyasını kaybettiğinde 1 saat önceki halini sistem üzerinden 30 saniyede dönebiliyoruz. Deduplication (sıkıştırma değil tekilleştirme) sayesinde 500 Gb. alanda 85 Gb. alan kazandırdı (%21). %20 video %80 office dosyaları mevcut, bu oranı alanda tuttuğunuz dosya yapısı ve tipleri belirliyor ve NetApp %80'e kadar çıkabileceğini belirtiyor. Sizin yapınızda da dosya sunucusu var, dosya sunucusu rolünü sizde NetApp'a emanet edebilirsiniz.

Fas2020 nin hangi modelini düşünüyorsunuz bilmiyorum ama çift controller olanını tercih etmekte fayda var. Şahsım adına tüm sistemi tek controller'a emanet etmezdim.

Kampanyadan bu post sayesinde haberim oldu. Kampanya gerçekten iyiymiş, düşünüyorsanız arkadaşların da dediği gibi kaçırmayın derim. Yapınızda mail server var, eğer exchange ise "Single Mailbox Recovery" lisansı mevcut yedekleme alt yapınıza ciddi kazanım getirecektir. (Kampanya 3 ve 4 te bulunuyor.)

Cihazın lisansları ile ilgili bilgiye  http://media.netapp.com/documents/fas2000-series-software-packs-datasheet.pdf  adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu kadar NetApp demişken birde FAS2040 modeline bakın derim, çift controller'a sahip modelinde 8 Gb. Cache bulunuyor :). Karşılaştırma tablosu için  http://www.netapp.com/us/products/storage-systems/fas2000/fas2000-tech-specs.html  adresini ziyaret edebilirsiniz.

Dostlukla... 

Gönderildi : 11/09/2011 07:29

(@AlperEskimez)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle ilginizden dolayı hepinize teşekkür ederim,

Evet NetApp aklıma iyice yapmaya başladı, az önce gelen yeni bir teklifle Netapp a yeni bir rakip doğdu benim açımdan; EMC fakat EMCnin bir önceki nesil cihazlarından olan EMC AX4 henuz bir araştırma yapmadım ama şuan fiyat bakımından baktığımızda NetAppın Kampayalı halinin yarısı fiyatında...(EMC AX4 dede kampanya varmış)

Sizin önerileriniz ve gördüğüm bazı özellikler sayesinde NetApp Bir tık önde, HP ve IBM i eledim fakat şimdi sıra geldi EMC ye... 

Teşekkürler
Saygılar

Gönderildi : 13/09/2011 13:56

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar,

Hocam performans vs vs.. gibi konularda bir söyliyeceğim yok üç firmanın ürünleride gerçekten güzel. Ama senin sunucular HP, birkez HP marka disk kullanmadım diye HP ile çok uğraştım, HP ile sorun çıktığında HP marka cihaz olmadığı için çok uğraştıracaklar.

Gönderildi : 14/09/2011 13:08

(@erkalaslankara)
Gönderiler: 278
Illustrious Member

Selamlar Ertan,

HP sunucunun içine farklı bir marka donanım takınca böyle bir sorun olabilir ancak yapında farklı marka cihazlar var ise destek ile ilgili sorun yaşamazsın. Neticede depolama ünitesi sunucunun içine takılan bir parça değil, o nedenle sorun yok yani. Biz de IBM sunucu satıyoruz ama Netapp storage kullanıyoruz.

Erkal 

Gönderildi : 14/09/2011 13:15

(@CihanKol)
Gönderiler: 105
Estimable Member

Merhaba

Sunucular HP ise ve Storage tarafını netapp düşündüğümüzde ve bunları fiber ile bağlamak istediğimizde Sunucu tarafında takılması gereken yanlızca HBA kartı olacaktır ki bu durumda da HP 'nin AK344A stok numaralı HBA ürünü Netapp FAS2020 ile tam uyumlu olarak çalışmaktadır. Muhtemelen Netapp'ın diğer ürünüleri ile de uyumluluğu bulunmaktadır. Bu durumda HP tarafında servis ve garanti ile çok fazla uğraşma durumunda kalmayacaksınız.

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 15/09/2011 11:52

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Selamlar Ertan,

HP sunucunun içine farklı bir marka donanım takınca böyle bir sorun olabilir ancak yapında farklı marka cihazlar var ise destek ile ilgili sorun yaşamazsın. Neticede depolama ünitesi sunucunun içine takılan bir parça değil, o nedenle sorun yok yani. Biz de IBM sunucu satıyoruz ama Netapp storage kullanıyoruz.

Erkal 

Teşekkürler Erkal hocam.

Gönderildi : 15/09/2011 16:16

(@CagdasToptan)
Gönderiler: 4
Active Member

bu 3 ürüne alternatif olarak Dell ürünlerinide araştırmanızı önerebilirim fiyat/performans olarak çok ciddi fark yaratabiliyor. sizin ki bir çok projeye özel ve uygun ürünleri mevcut .

bilginize. 

Gönderildi : 02/11/2011 14:23

Paylaş: