Forum

qnap mı? synology m...

Bildirimler
Hepsini Temizle

qnap mı? synology mı?

18 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
4,010 Görüntüleme
(@serkandari)
Gönderiler: 124
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba  doğru yeremi actım bilemiyorum.Sormak istediğim backup lama ünitesi almak istiyorum etrafta qnap ve synology çok duyar oldum sizce hangisinde daha iyi verim ve teknik destek alabilirim...

Kolay gelsin 

Gönderildi : 01/04/2011 16:25

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Sorunuzdan anladığım bir marka tercihi yapma aşamasında olduğunuz, iki markadan qnap benim tercihim olur. İşin içine ihtiyaç listesi girerse o zaman tercihler değişecektir.

Gönderildi : 01/04/2011 19:03

(@serkandari)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Aslında istediğim benim fazla maliyetten kaçmak.Lotus Foundations kullanırken backup server özelliğinde inc yedek alıp hem server dosylarını hemde terminal deki pc lerin masa üstü yedeklerini alabiliyordum. en çok hoşuma giden yanıda kullanıcı bir dosyayı sildiğinde bunu backup server üzerinden dosyayı bulup olduğu yere geri atmaktı.bunu yapabilirmiyiz birde bir dosyayı silieni log olarak tutması aradığım özellikler arasında .butür uygulamaları nas cihazlaroı ile yapabilirmiyim yoksa üzerine birde  storagetr  tarzı bir programda kullanmak zorundamıyım

Gönderildi : 01/04/2011 19:21

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Aslında istediğim benim fazla maliyetten kaçmak.Lotus Foundations kullanırken backup server özelliğinde inc yedek alıp hem server dosylarını hemde terminal deki pc lerin masa üstü yedeklerini alabiliyordum. en çok hoşuma giden yanıda kullanıcı bir dosyayı sildiğinde bunu backup server üzerinden dosyayı bulup olduğu yere geri atmaktı.bunu yapabilirmiyiz birde bir dosyayı silieni log olarak tutması aradığım özellikler arasında .butür uygulamaları nas cihazlaroı ile yapabilirmiyim yoksa üzerine birde  storagetr  tarzı bir programda kullanmak zorundamıyım

Merhaba Synology ve Qnap cihazlarının her ikisi de aslında Network Atached Stroge değil Network Server dır. NAS özelliği özelliklerinden birisidir. İstediğiniz yapıları synology tarafında rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Yedekleme yapan program aldıı yedeklerle ilgili log dosyasını size gönderebilir, Synology içinden herhangi bir şey silindiğinde size log olarak bunu verebilir.

Teknik destek konusuna gelecek olursak, Synology için teknik destek almaya ihtiyacınız olur mu şüpheliyim :D. Cihazın tüm sistemleri 100% oranında Türkçedir. Türkçe derken buttonlardan bahsetmiyorum tüm help ve nasıl yapılır ya da bahsi geçen sistem nedir bölümleri Türkçedir ve oldukça ayrıntılıdır. 

Aynı zamanda piyasada bulunan Network Server tarzı cihazlarda hali hazırda Core kısmı açık olan tek cihaz Synology cihazıdır. Bu nedenle cihazda şahsa özel özelleştirmeler yapabilmektesiniz. Yani üreticinin size sunduklarına muhtaç değilsiniz. Ayrıca kanıtlanmış bir şekilde Synology cihazları yazma okuma performansı olarak kendi klasmanında olan cihazlara istinaden rakipsizdir.

Altta bulunan link sayesinde Synology in arayüzünde gezebilir ve sistemlerine bakabilirsiniz.

http://www.synology.com/enu/products/demo/index.php  

Gönderildi : 01/04/2011 20:51

(@ertanerbek)
Famed Member

Sorunuzdan anladığım bir marka tercihi yapma aşamasında olduğunuz, iki markadan qnap benim tercihim olur. İşin içine ihtiyaç listesi girerse o zaman tercihler değişecektir.

Hüseyin Bey Neden Qnap ?

Yani Qnap kötü bir cihaz demiyorum, ama daha önceki yazılarınızdan okuduğum ka darı ile Open Source sistemleri seven ve anladığım kadarı ile kullanan birisiniz. Core kısmını son kullanıcıya açmaktan çekinmeyen bir firmanın ürününü neden tercih etmiyorsunuz ? 

Gönderildi : 01/04/2011 20:54

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

İşin doğrusu synology ürününü kullanmadım hiç, bilinirlik açısından arkadaşa cevap olarak qnap dedim. Verdiğiniz bilgiler ışığında ve sizin tecrübenize de güvenerek synology ürününü rahatlıkla tavsiye edebilirim.

Gönderildi : 02/04/2011 00:05

(@serkandari)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Verdiğiniz bilgiler için çok tesekkürederim.

İyi Çalışmalar Dilerim 

Gönderildi : 02/04/2011 13:01

(@CaRaBeeN)
Gönderiler: 8
Active Member

Qnap TS-459U-RP+ modelini kullanıyorum.Fiyatı ucuz, 1U , 4HDD slotlu, Redundant Power'ı olan bir model.

Synlogy'de bu modelin karşısında RS810RP+ modeli var.

Qnap 1.8 ghz dual core, Synlogy 1.67 ghz dual core cpu barındırıyor.Diğer özellikler aynı.

Fiyat olarak sanırım Qnap daha uygun.

Bende Qnap'ın bu modelini kullanıyorum.Tek şikayetim, domain'e soktuktan sonra AD user'ları Qnap NAS üzerinden görüp, yine Qnap NAS üzerinde oluşturduğum folder'lar bu AD  user'lara verdiğim haklar ile yine aynı domaindeki başka bir pc'den erişememek. Biraz linux bilgisi gerekiyor bakalım uğraşacağız üzerinde.Forumlarında destek veriyorlar kısa zamanda.

Aynı sorunu Synlogy forumlarında da yaşayanlar var. Birşekilde Linux Samba,Winbind bilgisi gerekiyor biraz.

Tekrar bir NAS bakıyorum. Bu kez 2U, yine power redundant'lı olacak.Qnap'te 8 hdd bay'li , intel 2.8ghz, 2gb ram modele karşılık, Synlogy'de 10 hdd bay'li atom 1.8ghz dual core , 1gb ram modeli var.

Bakalım fiyatları ne durumda..

Gönderildi : 07/05/2011 15:44

(@ertanerbek)
Famed Member

Qnap TS-459U-RP+ modelini kullanıyorum.Fiyatı ucuz, 1U , 4HDD slotlu, Redundant Power'ı olan bir model.

Synlogy'de bu modelin karşısında RS810RP+ modeli var.

Qnap 1.8 ghz dual core, Synlogy 1.67 ghz dual core cpu barındırıyor.Diğer özellikler aynı.

Fiyat olarak sanırım Qnap daha uygun.

Bende Qnap'ın bu modelini kullanıyorum.Tek şikayetim, domain'e soktuktan sonra AD user'ları Qnap NAS üzerinden görüp, yine Qnap NAS üzerinde oluşturduğum folder'lar bu AD  user'lara verdiğim haklar ile yine aynı domaindeki başka bir pc'den erişememek. Biraz linux bilgisi gerekiyor bakalım uğraşacağız üzerinde.Forumlarında destek veriyorlar kısa zamanda.

Aynı sorunu Synlogy forumlarında da yaşayanlar var. Birşekilde Linux Samba,Winbind bilgisi gerekiyor biraz.

Tekrar bir NAS bakıyorum. Bu kez 2U, yine power redundant'lı olacak.Qnap'te 8 hdd bay'li , intel 2.8ghz, 2gb ram modele karşılık, Synlogy'de 10 hdd bay'li atom 1.8ghz dual core , 1gb ram modeli var.

Bakalım fiyatları ne durumda..

Meraktan soruyorum, Qnap tarafında bildiğim kadarı ile Core kısmı açık değil Linux bilgisi ne işinize yarıyacak ki ?

Bu arada Synology tarafında

http://www.synology.com/enu/products/RS2211+/index.php

Bu ürünü addonu ile birlikte kullanabilirsiniz. Sistem toplamda 22 Diske çıkıyor birkaç ay içerisinde bu modelin çift addon bağlanabilir olanı geliyor toplamda 44 diske çıkıyo ayrıca üzerinde iki adet 10 gigabit destekli ethernet ile geliyor ve 3.5 GHZ CPU kapasitesine sahip.

İşlemci özelliklerine gelince, eğer linux bilginiz var ise işlemcinin Linux tarafında çok bir anlamı olmadığınız bilirsiniz. Hyper çalışan Xenon işlemcili mail serverımda aynı anda 400 mail çıktığında ( 400 mail demek 400 sessin, 400 adet DNS sorgusu, 400 adet mysql sorgusu ve cevabı ve 400 adet SMTP demon çalışması demek 🙂 ) bu durumda işlemcimin %2 sini kullanıyor.

Ayrıca saynology tarafında Linux un en büyük sorunu olan ram cachle me  olayı manuel olarak düzeltilebiliyor :).

Kısaca üzerine P3 bile taksalar çok fark etmiyecek, bu sistemler işe özel üretilmekteler ve bahsi geçen özellik ve kapasiteleri ne ise hepsini bu donanımla sağlıyabiliyor demektir. En küçük donanımla en büyük performansı yakalamak ise yazılım gücü gerektirir, bu duruma istinaden aldığınız ürünün donanım özelliklerine değil yazılım özelliklerini bakmanızı tavsiye ederim.

Gönderildi : 07/05/2011 16:41

(@CaRaBeeN)
Gönderiler: 8
Active Member

Linux tarafından kastım, console ile bağlanıp (putty), AD user bağlantı servisi Samba üzerinden linux altında sağlamak, zira web interface'te görebiliyorum user'ları ama linux komut satırında (wbinfo -u muydu) göremiyorum. Ya da bakalım nasıl çözecekler, online bağlantı teklif etti Qnap teknik servisi..

File share dışında bir amaçlı kullanmıyorum bu NAS'ı , ve aynı anda 5-10 kullancı büyük boyutlarda (50-500gb) dosya copye paste read write yapabilor, akşamları da yada günün belli zamanlarında bu NAS'taki dosyaları network üzerinden tape library'e backuplamam gerekebiliyor.O vakit CPU kullanımında %40-60 ları görmüştüm.

Synology'nin bahsettiğiniz yeni ürününü bilmiyorum ama 10gbit desteği güzel olur tabi. Benim şu 2-3 hafta içerisinde alacağım ürün ya Qnap 809U-RP  yada Synology RS2211RP+ olacak.Ama bu aralar yeni ürün çıkacaksa onu da bekleyebilirim.

Ayrıca Synology markasının kozmetiği daha kaliteli duruyor

Gönderildi : 07/05/2011 17:22

(@mustafasalim)
Gönderiler: 20
Eminent Member

Merhabalar Serkan, Şirketimizde 2 adet Qnap-ts509 Pro kullanmaktayız.bugün itibari ile başımdan geçen bir şeyi paylaşmak istiyorum.Kullandığım qnap ürünlerden birtanesinde sorun oluştu.Raid6 yapılandırmsı mevcuttu cihaz üzerinde.Sorun var ama ne loglarda nede system monitör ettiğimde gözükmüyordu herhangi bir şey, lakin paylaşımlarımıza erişemez olduk.msn üzeriden online yardım daim aktif zaten.öğleğin 12:00'den akşam saat 18:00'e kadar online olarak cihazın üzerinde çalıştılar.teknik servis konusunda kesinlikle sıkıntı çekmiyeceğini düşünüyorum ben.                        

Şunuda Söleyim online yardım üretici firma tarafından yapılıyor.Yani Türkçe olarak değil,İngilizce Destek alabiliyorsunuz. 

Gönderildi : 06/07/2011 01:50

(@BugraGunbati)
Gönderiler: 1
New Member

Merhaba;

Neden Qnap derseniz bence öncelikle konu hakkında Qnap ürün incelemelerinin ve aldığı
ödüllerin bulunduğu aşağıdaki link’i incelemelisiniz;

http://www.qnap.com/Awards.asp

iki markanında 4 HDD'li ürünün link'ini aşağıda inceleyebilirsiniz;

Qnap TS-459 Pro II:

http://www.qnap.com/pro_detail_feature.asp?p_id=165

Synology DS411+II

http://www.synology.com/us/products/DS411+II/index.php

Donanımsal olarak Qnap'ın USB 3.0 desteği ve Sata III disk ile tam uyumluluk desteği artı olarak görünüyor.

Ayrıca Qnap firmware güncellemeleri ile kendisini sürekli
geliştiren bir marka. Örneğin yakında çıkan 3.5 firmware desteği ile
gelen özellikleri:

-Mac OS X Lion İşletim sistemi Uyumluluğu
-LDAP Directory Service (Nas cihazınızı OpenLDAP veya Apple Open Directory gibi LDAP-tabanlı klasör servisine sahip networklere dâhil edebilirsiniz.)

-Syslog Server (Network'teki cihazlarının log kayıtlarını Qnap Nas üzerinde toplamalarını ve kaydetmelerini sağlar.)

-Antivirus (Nas üzerindeki Virüs, Malware, Worms ve Trojen’leri algılayarak iş sürekliliği sağlar.)

-iSCSI LUN Snapshot/Backup (İSCSİ Lun alanları için “snapshot” desteği)

-Service Binding(önceden tanımlanmış ağ arabirimlerinin belirli hizmetlere izin vermek veya engellemek için ideal bir çözüm sunar.)

-RADIUS Server (Qnap’a Dial-up cihazlar, Wi-Fi Access Point veya VPN bağlantısını kullanarak uzaktan bağlantı sağlayan kullanıcıların bir listesini tutarak bunların tekbir merkezde toplanmasını sağlar)

-MyCloudNAS 1.1 (MyCloudNAS birkaç basit adımla kendi kişisel bulutunuzu oluşturarak Qnap NAS verilerinizi internet üzerinden yayınlayabilirsiniz)

-Windows Live Messenger Uyarısı(acil durumlarda Windows Live Messenger üzerinden sizi uyarı)

-Harici Disk Şifrelemesi(Harici bir HDD hırsızlığına karşı Harici Diskinize kopyaladığınız dosyalar için şifreleme)

-TFTP Server (TFTP server sayesinde networkünüzde yer alan Router ve Swithc gibi cihazlarınızın firmware güncellemelerini ve konfigürasyon yedeklerini almanızı sağlıyor)

-Geliştirilmiş Harici Disk Yedeklemesi (Harici sabit disk yedeklerken birden fazla yedekleme görev atayabilir, E-mail uyarısı özelliğini kullanabilir ve belirlediğiniz zamanlarda yedekleme yapabilirsiniz.)

-Yeni Kamera & Router Desteği
(Nas cihazlarında 50’den fazla yeni IP kamera model desteği)

( http://www.qnap.com/fw_v35/features.asp )

Daha önce birkaç kere iyi olduğu için satın aldığım, fakat üretici firmanın ürünün yazılımı geliştirmemesinden dolayı elimde kalan cihazlarım olmuştu. Qnap bu konuda satın aldığınıza pişman etmeyecek kadar çok yenilik ekliyor cihazlarına.

Qnap ürünlerinin Türkçe desteği mevcut. Türkiye
Distribütörünü Tesan’ı arayarak  (212) 454 60 00'ı arayarak destek alabilirsiniz.

Ayrıca www.qnapclub.com
resmi Türkçe form sitesi. Buradan teknik dökümasyonlara ulaşabilir veya
kullanıcı problemlerini / cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Gönderildi : 17/08/2011 15:58

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Bugra bey,

Bende biraz önce br TS410'a yükledim 3.5.0 Build 0816T versiyonunu. Zaten bir sürü özellik ve servis vardı bir o kaar daha eklenmiş, Ama bir storage cihazında bunlardan bir çoğunun ne  iş var diyede düşünmüyor değilim. Antivirus iyi olmuş.

Yakında bu ürünler için Qnap veya xxx marka ürünü yapılandırma uzmanlık sınavları çıkar diye düşünüyorum. Araştırmadım belkide vardır.

Bu kadar çok servisin hepsini doğru düzgün ayarlayıp çalıştıran kişileri bir şekilde ayırmak lazım bir kenara diye düşünüyorum.

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/08/2011 16:31

(@ertanerbek)
Famed Member

Bugra Bey,

sırf bu ödeüller için alacaksanız Synology almanız lazım " http://www.synology.com/support/reviews.php?lang=enu&year=2011 " burası sadece 2011 yılı 🙂

Recep hocam bu tür cihazlarda birçok özellik olması normal bunlar NAS değiller çünki Network Server olarak geçiyorlar. Bu arada av için iyi olmuş demişsin ama. Bu tür cihazlarda AV olmamalı, kullanıcı virüslüde olsa dosyalarına ulaşmak isteyebilir sonuçta dosyalar ağda birçok ayrı bilgisayar için var bu merkaların ikisnede virüs bulaşmaz ama virüslü dosyayı içlerinde braındırabilirler. Bu tür genel yedekleme cihazlarında AV olmaması daha iyidir.

#-------------------

http://www.cozumpark.com/forums/365869/ShowThread.aspx#365869 Virüs programının gerekliliği hakkında yazılmış olan ilgili linke bakınız.

Gönderildi : 18/08/2011 12:47

(@ismldgn)
Gönderiler: 19
Eminent Member

http://www.qnap.com/GPL.asp    2U olarak Qnap'ın x79 serisi cihazlarını öneriyorum. Özelliklerine gelince İntel Xeon işlemci, default 4 Gb DDR III ram (8 Gb'a kadar artırılabilir), default 4 giga ethernet (opsiyonel 10 Giga port), 12 adet Sata III disk desteği max :36 Tb  (2 adet genişleme portu) ile geliyor. Sağlamış olduğu zengin  sunucu özelliklerine hiç girmiyorum bile 🙂

Gönderildi : 25/08/2011 11:59

(@ertanerbek)
Famed Member

http://www.qnap.com/GPL.asp    2U olarak Qnap'ın x79 serisi cihazlarını öneriyorum. Özelliklerine gelince İntel Xeon işlemci, default 4 Gb DDR III ram (8 Gb'a kadar artırılabilir), default 4 giga ethernet (opsiyonel 10 Giga port), 12 adet Sata III disk desteği max :36 Tb  (2 adet genişleme portu) ile geliyor. Sağlamış olduğu zengin  sunucu özelliklerine hiç girmiyorum bile 🙂

Sanırım şu iki cihazdan haberniz yok :). Ayrıca bu cihazların kapasitesi 100 TB dir. Sunucu özellikleri olarak ise sadece NVR kısmında 40 IP kamera desteği verdiğini söylemiyorum bile.

http://www.synology.com/products/product.php?product_name=RS3411xs&lang=enu
http://www.synology.com/products/product.php?product_name=DS3611xs&lang=enu

Gönderildi : 25/08/2011 12:23

(@ismldgn)
Gönderiler: 19
Eminent Member

Öncelikle sık ziyaret edemiyorum burayı biraz geç yanıtlıyorum. Hocam yanıt yazıyorsun ama boş yazıyorsun yazdığın cevaba verilecek cevabı düşünmüyorsun yada yazan kişi  tam ne yazmış bakmıyorsun galiba. Benim yazmış olduğum; cihazın iç disk sayısının vermiş olduğu max kapasite. sen gittin bana yazıyorsun 100 TB genişletilebilir 
hafıza. ben de genişletilebilir hafıza yazsaydım 216 TB yazardım. 

Kamera ile ilgili lisans ücreti ne kadar onu da belirtebilirsen bilgi edinmiş oluruz.

Gönderildi : 14/09/2011 03:47

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Konuyu bu kadar karmaşaya sokmaya gerek yok. Eğer iki ürünüde tedarik edebiliyorsanız alıp kullanıp test edip tercihinizi yaparsınız. Bir yandan fiyat avantajınız olabilir diğer yandan performans.

Bu nedenle konuyu farklı noktalara gideceğinden konuyu kilitliyorum.

Gönderildi : 14/09/2011 13:00

Paylaş: