Forum

iSCSI SAN sorunu (D...

Bildirimler
Hepsini Temizle

iSCSI SAN sorunu (Dell 9 aydir cozmeye calisiyor) Fikriniz?

13 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
405 Görüntüleme
(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

9 ay once DELL MD3200i model bir iSCSI aldik. Kurulum fiyata dahildi ancak DELL teknisyenleri 9 aydir asagida bahseetigim sorunun cevabina yaklamadilar bile. Hatirlayan olursa onceden iSCSI Vlanlarinda sorunlari olmustu ve bu forumdan gelen oneriyi onlara nakletmistim ve cozumunu bulmuslardi!!

Simdi elimizde gorunen o ki tek bir sorun kaldi. 

• Serverimi Acronis veya Windows Backup ile  USB External HDD'e backup yaptigimda verification dahil 55 dakika tutuyor. Ayni server ayni kosullarda (hafta sonu herkes uyurken) iSCSI'nin diskine backup yapmaya kalkisinca ayni backup islemi 205 dakika suruyor. ANCAK!!, backup degilde bir dosyayi iSCSI diske normal kopyalama yapinca gayet hizli. 3 GB lik dosyayi pat diye kopyalayabiliyorum. Yani baglanti hizli ama is backupa gelince USB HDD SAN'dan daha iyi netice veriyor.

Bu sorunun sebebi ne olabilir bir fikriniz var mi?

Gönderildi : 09/03/2011 00:59

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

9 ay once DELL MD3200i model bir iSCSI aldik. Kurulum fiyata dahildi ancak DELL teknisyenleri 9 aydir asagida bahseetigim sorunun cevabina yaklamadilar bile. Hatirlayan olursa onceden iSCSI Vlanlarinda sorunlari olmustu ve bu forumdan gelen oneriyi onlara nakletmistim ve cozumunu bulmuslardi!!

Simdi elimizde gorunen o ki tek bir sorun kaldi. 

• Serverimi Acronis veya Windows Backup ile  USB External HDD'e backup yaptigimda verification dahil 55 dakika tutuyor. Ayni server ayni kosullarda (hafta sonu herkes uyurken) iSCSI'nin diskine backup yapmaya kalkisinca ayni backup islemi 205 dakika suruyor. ANCAK!!, backup degilde bir dosyayi iSCSI diske normal kopyalama yapinca gayet hizli. 3 GB lik dosyayi pat diye kopyalayabiliyorum. Yani baglanti hizli ama is backupa gelince USB HDD SAN'dan daha iyi netice veriyor.

Bu sorunun sebebi ne olabilir bir fikriniz var mi?

Merhaba Teoman Hocam,

Hala düzelmemsine üzüldüm. Uzunca bir süre önce hatta bayağı bir süre önce aynı sorunu biz de Türkiye de dağıtıcısı olduğumuz Synology markasında yaşmıştık. Gerek ISCSI gerekse Windows CIFS üzerinde yapılan paylaşımlarda Acronis orun çıkartmkataydı. Windows CIFS tarafında ve ISCS tarafında Core da yapılan bir kaç değişiklik ile durum düeltildi.

Acronis tarafında bu tür uyumsuzluklar var ama genelde kendisi çok kullanılan bir marka olduğu için diğer firmalar kendilerini ona uyduruyorlar.

Gönderildi : 09/03/2011 04:33

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Ertan hocam sagolun ne diyeyim bu adamlara sizin tecrubeden bir ipucu vermemiz mumkunmu? Ozetle sorunu nasil astiniz biraz acabilir misiniz? Belki kafalarinda bir ampul yakariz. DELL Level 3 ve 2 pro support teamleri caresiz su anda :))) Bizimki en uzun case unvanini almis dun dediklerine gore :))

Gönderildi : 09/03/2011 13:05

(@ertanerbek)
Famed Member

Ertan hocam sagolun ne diyeyim bu adamlara sizin tecrubeden bir ipucu vermemiz mumkunmu? Ozetle sorunu nasil astiniz biraz acabilir misiniz? Belki kafalarinda bir ampul yakariz. DELL Level 3 ve 2 pro support teamleri caresiz su anda :))) Bizimki en uzun case unvanini almis dun dediklerine gore :))

Hocam bizim durumda olay tamamen Linux core ile ilgili idi. Acronis forumlarında ararsan sorun ile alakalı bilgiler mevcut hatta Synology in çıkarttığı ara yazılımda mevcut orada. Yazılım güncellemesini bulamaz isen ben sana gönderebilirin. Sonuçta içine bakıp düzenlemeleri görebilirler.

Gönderildi : 09/03/2011 15:59

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Sagol hocamacronis foruma actim bir konu bakalim ne olacak [Y]

Gönderildi : 10/03/2011 00:56

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Teoman hocam merhaba, valla geçmiş olsun gerçekten arap saçına döndü senin dell storage maceran. Üzüldüm gerçekten ben ilk sana kurulum yaptıklarında dell swichler'e karşı idim hiç sevemedim o swichleri bu adamlarda bu projeyi dell swichler ile devam ettirdikleri sürece bu case sonsuza kadar kapanmayacak sanki. Inşallah Erkan hocamın yönlendirmelerinden bir sonuç çıkar. Bende ortam ve fırsat bulursam başka iSCSI ürünlerle bu olayı simüle edip test etmeye çalışacağım. Araştıracağım konuyu bir şeyler eğer bir şeyler bulabilirsem mutlaka bildi vereceğim.

Kolay Gelsin.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/03/2011 01:18

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Sagol recep hocam, benim tek tesellim bir yanlis yapipta kurulumu kendim yapayim dememek oldu:)) Oyle bir yanlis yapsaydim herhal simdi hersey daha berbat olurdu benim acimdan. Adan Zye hersey kendilerinin. Oyleki yeni alinan serveri bile taze Win2008 R2 Sp1 ile kurdum domaine dahi katmadim ve verdim ellerine. Cunku sucu benim domaine atmaya basladilar. Hal boyle olunca alin size tamamen tecrit edilmis bir ortam buyrun dedim gene olmadi. MD3200i'in her 2 kontrol kartinida degistirdiler. Kontrol kartlarindan birinde sorun tespit ettiler zaten. 2010'da uretilmesine ragmen firmware ve uretim tarihi olarak 2001i gosteriyordu.

Hersey bir yana sanirim 9 ay oldu ve halen bir kere bile kullanabilmis degilim. Yani bir tanesi cikipta ya su makineyi bir degistirelimde demiyor sicak bakmiyorlar o fikre. Bilmiyorum ne olacak iyice sacma bir hal aldi. Sirf bu nedenden dolayi artik DELL'den hicbir sey almiyorum. HPye gectik. Alinan yeni desktoplarin hepsi HP. Server ihtiyaci olunca Hp veya IBM dusunuyorum. Birde onlarla takilalim bakalim.

Gönderildi : 10/03/2011 07:23

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

9 aylık bir süreçte dell bu işi bitermiyor ve sattığı ürünü iade almıyorsa çok ayıp ediyor. Sizin firma bilgilerinizi ve arıza kayıt bilgilerinizi bana mesaj atmanızı istesem nasıl olur. Konuyu araştırmak istiyorum.

Gönderildi : 20/03/2011 03:08

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

9 aylık bir süreçte dell bu işi bitermiyor ve sattığı ürünü iade almıyorsa çok ayıp ediyor. Sizin firma bilgilerinizi ve arıza kayıt bilgilerinizi bana mesaj atmanızı istesem nasıl olur. Konuyu araştırmak istiyorum.

Huseyin bey ben Avustralya'dayim.  Yarin sabah (Pazartesi) ilk kurulumu yapan muhendisi bir kez daha gonderecekler. Itiraz ettim o 10 defa geldi buraya bir sonuc olmadi ayni kisiyi istemiyorum diye. Sorumlu olan onceden ayni elemanin Unisys adli firma altinda taseron olarak calistigini ve bir kac aydir Dell'in kendi elemani oldugu icin cok daha detayli bir egitime tabii tutuldugunu ve ona bir sans daha vermemi istediler. Kabul ettim haliyle. Yarin sabah geliyor bakalim ne degisecek. Isin gercegi benim bir umudum yok. Bu seferde sonuclanmazsa urunu iade icin gerekli girisimlere baslayacagim.

Gönderildi : 20/03/2011 04:52

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Gelişmeleri bildirirseniz sevinirim.

Gönderildi : 21/03/2011 20:43

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Beklenen muhendis geldi gene. Oncekilerden farkli bir konfigurasyon pesinde degildi gordugum kadariyla. Tek fark ise benim serveri sifrdan kurarken son anda yukledigim ve 10 gun once yayinlanan NIC driverleri idi. Bu server super calisti tamda istedgiim neticeyi verdi.(hiz iyidi ama bu sefer sessionlara makinenin iSCSI harici IPleride katilmaya baslamisti ama bunada sukur dedik) Mutlu bir sekilde eleman DCye gecti pesinden File Servera, bir seyler yanlis gidiyordu olmuyordu gene. Dell Host agenti kaldiralim yenisini kuralim dedi. Kaldirildi kurduk ama bu sefer i SCSI partitionlari session sayisi kadar coktu bunun sebebide Multipath IOnun Dell Host agentin kaldirilmasi esnasinda agent tarafindan kaldirilmasiydi. MPIOyu tekrar kurdu bu seferde iSCSI disk write protected olarak davranis gosterdi yani bir sey kaydetmeye imkan yoktu. Onceden de ayni sorun olmustu o yuzden ona hatirlattim. Onceden storage'i yeniden baslatmistik duzelmisti. Eleman bunu yapmadan once iSCSI initiatorleri disconect yapayim dedi. Disconnect tusuna basar basmaz masmavi bir ekran ve meshur beyaz yazilari geldi. Restarta zorladi serveri ve digerine gecti ve ondanda ayni sey basimiza geldi. Biri DC digeri File server olan ve HyperV makinelerinde yer aldigi onemli server mavi ekran hatasi verip restarta gecti. yetmedi 2. defada ayni seyi yaptilar. Adam 3. server olan PDCye giderken ben artik dur burda dedim. Benim burasi test alani degil yeter. Aklinizda farkli bir plan varsa buyrun. Adam basladi sanirim , galiba vs vs turu ifadelere. Bende sanmadiginizda, emin oldugunuzda artik baska bir firmanin bilgisayarlariyla kumar oynarsiniz dedim ama benden bu kadar. Gonderdim adami ve bu sabah Dell'in ekip basina uzun bir email cektim ve gelin cihazi toplayip goturun dedim. Ortalik karisti su an. Sabahtan beri ayri ayri kisiler defalarca aradi. Kimi ne kadar asskin olduklarini, kimi ilk defa bu tur bir vakayla karsi karsiya kaldiklarini soyleyip durdular. Benden DSET raporlarini istediler. Gonderdim milyonuncu kez yarin tekrar arayacaklarmis.

Yalan ruzgari  bile bu kadar uzun surmemisti :))) Adamlara dedim ya alin yeni serveriniz benim domaine dahi katmadan siz sunu yapin calisir hale getirin ona bile razi olacagim dedim. Yarini bekliyorum.

Gönderildi : 22/03/2011 15:20

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

9 ay once baslayan macera sonunda nihayete erdi. En sonunda buldular bu isi becerecek birini :))) Servis leveli yukselip duruyordu catidan ha cikti cikacaktik :))

Uzak baglanti yapip 1-2 saat data topladi ve ertesi gun yani Cuma gunu tekrar webex ile baglanip ayarlarini yapti. Sonuclar super oglu super su anda.

(Acronis Backup suresi: Once:210 dakika  Simdi:8 dakika (Backup file boyutu: 58GB),  Yeni kurulmus R610 backup suresi: Once:38 dakika  simdi 1:26 saniye)

Sordugumda neden kaynaklanihyordu problem diye. Cache ve jumbo frame ayarlarinda hata oldugunu bunlari duzelttigini soyledi. Jumbo frame ayarlarinin RAID uzerinde sanildigi gibi 9000 MTU degil 1500 MTUda tutulmasi gerektigini soyledi. NIC kartlari uzerinde Jumbo frameler 9000 MTU olmaliydi dedi.

Gönderildi : 17/04/2011 00:03

(@ertanerbek)
Famed Member

Hocam çözüldüğüne sevindim. Geçmiş olsun.

Gönderildi : 18/04/2011 12:40

Paylaş: