Forum

Cluster Ortamı

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cluster Ortamı

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
343 Görüntüleme
(@husnusahin)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Cluster Ortamınıda denemek istiyorum ancak elimde  SAN ortamı yanı ortak disk alanı yok.

Elimde iki tane güçlü pc mevcut ancak database için kullanılacak olan ortak disk alanı mevcut değil.

Bu durumda cluster ortamını nasıl çalışabilirim... Elimdeki kaynaklar ile nasıl bir yol izleyebilirim ?

Gönderildi : 28/01/2010 21:04

(@alihaydarortul)
Gönderiler: 151
Estimable Member

merhaba microsoft virtual lablarda cluster labları olması lazım.

Gönderildi : 29/01/2010 01:20

(@husnusahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Kendi sistemlerin arasında nasıl bir yol izleyebilirim. [:)]

Gönderildi : 29/01/2010 16:26

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

Merhaba,

Cluster Ortamınıda denemek istiyorum ancak elimde  SAN ortamı yanı ortak disk alanı yok.

Elimde iki tane güçlü pc mevcut ancak database için kullanılacak olan ortak disk alanı mevcut değil.

Bu durumda cluster ortamını nasıl çalışabilirim... Elimdeki kaynaklar ile nasıl bir yol izleyebilirim ?

Selamlar, 

Öncelikle başlık yanlış yere açılmış Modlardan rica doğru yere taşıması. yapacağınız cluster windows cluster mi sql cluster mi web app cluster mi? hangi amaç ile kullanacaksınız? bunu söylerseniz ona göre daha sağlıklı cevap verebiliriz.

Kolay gelsin. 

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 29/01/2010 17:14

(@husnusahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Windows için Cluster olacak ancak sonrasında üzerinde MS SQL Serverı kullanacak bir uygulama kurulacak.

Windows Sunucuları Cluster yaptıktan sonra Database için ortak disk alanını ( her iki sunucununda ulaşabileceği ve sql databaseinin bulunacağı )nasıl oluşturabilirim.

Normalde bu işlem için SAN sistemi olması lazım ancak bende boyle bir sistem mevcut değil. Windows Server 2008 üzerinde bu tür bir özellik ( quarum ) mevcut mu ?

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 30/01/2010 15:20

(@alihaydarortul)
Gönderiler: 151
Estimable Member

shared disk alanın mevcut değilse (san,nas) cluster yapamazsın.

Gönderildi : 31/01/2010 02:40

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

shared disk alanın mevcut değilse (san,nas) cluster yapamazsın.

Test ortamı için önerebilieceğim performansından memnun kalırsanız kullanabileceğiniz bir yazılım var PeerSync isminde.. Sunucuların üzerilerindeki diskleri kullanarak her iki sunucuya da eş zamanlı veri yazdırabilirsiniz.. Ben Web sunucularımda bunu kullanıyordum(16sunucu) cluster şeklinde gayet te güzel çalışıyordu..incelemenizi tavsiye ederim.. 

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 31/01/2010 20:32

Paylaş: