Forum

Raid Problemi

Bildirimler
Hepsini Temizle

Raid Problemi

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
425 Görüntüleme
(@isa-yildirim)
Gönderiler: 90
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ibm x235 De Kullanılan orjinal raid kartımla ilgili bir problemım oldugunu dusunuyorum. Elimde 4 Disk Var 4 diskle RAİD 5E yapıyorum..2-3 gun sonra "boot edilemeyen disk" hatası verıyor 2 kez denedim.2sinde de aynı hata.Ayrıca Raid yapılandırmayı tamamlayıp kurulumu bıtırdıkten sonra da raidi teset etmek için suncuyu kapatıyorum ve disklerden birini çıkartıyorum.Sunucu Baslamıyor.. Dün 3 Diskle RAİD1 yaptım yine raidi kontrol amaclı dısklerden bırını cıkardım.dıger dıskler devreye gırmedı..

şimdi Hata nerde
1-Raid Yapılandımayı  yanlıs yaptıgımı sanmıyorum.
2-Raid Kart Mı Bozuk
3-SCSI Diskler Mi Bozuk(1 tanesi Hata verıyordu Cıkarttım 3dıskım var)

Gönderildi : 14/11/2009 14:21

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Merhaba, raid kartinin pilinde problem olabilir.

Gönderildi : 14/11/2009 18:15

(@isa-yildirim)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Geç yazdığım için özürdilerim..Disklerimde de hata olabilir mi.. ZCR kartı cıkartınca dısklerı 3 ayrı disk olarak goruyor hatta 2sine windows kurdum ayrı ayrı denemek ıcın problem vermedıı...

Gönderildi : 16/11/2009 13:14

(@sercancokyegit)
Gönderiler: 209
Reputable Member

Merhabalar

IBM in resmi sitesine girip server ın updatelerini yapıp dener misiniz ? ve pilin durumu ne seviye de?

Gönderildi : 16/11/2009 16:46

(@isa-yildirim)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Pil Durumu 3,6 ~3,7v

Yeni Update i çektim Şuanda kuruyorum...
Normal Şartlarda RAİD5 3 diskden birini calısır durumda cekersem sistem devam eder değilmi.Bir kac Yerden IBM x235 Modellerinde Bu tarz problemler oldugunu soyluyor.yanı Raidi  O mantıkla kullanamıyormusuz? boyle bır olasılık varmı ?

Gönderildi : 17/11/2009 01:10

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Raid 5 parity teknolojisini kullanır.Elinizde 3 disk var, datalar yazılırken parityler sürekli olarak 3 diske de yazılmaktadır.Disklerden biri gittiğinde ise, kalan 2 disk üzerindeki parityler bir araya gelerek, yeni takılan diske dataları oluşturur.Paritylerin toplamı 1 disk boyutuna eşittir. 250 Gb lık 3 adet diskinizin olduğunu düşünürsek, Raid 5 yapıldığında, kullanabileceğiniz alan 500 Gb'dır.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 17/11/2009 05:00

(@isa-yildirim)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Peki bu söyledikleriniz sistem yapmıyorsa sorun nerdedir.

3diskle Raid 5,raid 1 yapıyorum  sistemi kuruyorum disklerden birini çekiyorum,sistem devam etmiyor.Son Raid 5 yapılandırmamı yaparken RaidController üzerinde Ünlem işareti vardı. Ama Raidi yapılandırdı.diskleri dediğiniz gibi yaptı.ama biri devre dışı kalınca gidiyor...

Raidi yapılandırıken raid1 olarak yapsam 2 diski 1 diski de Hotspare olarak ayarlasam ne olur..?

Gönderildi : 17/11/2009 12:44

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Server ile beraber gelen cdler de array programı olması gereklidir.Onu kurup raidde ne gibi sıkıntı var görebilirsiniz.Raid1 de işinizi görecekse olabilir.Ancak raid 5 düzenli çalışmıyorsa ya da düzgün yapılandırılmadıysa sıkıntı raid1 de de olacaktır.Siz yazılımı yükleyip, kontrol edin.Raid 1 i de deneyebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 17/11/2009 21:43

Paylaş: