Forum

SQL veri kaybı

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] SQL veri kaybı

6 Yazılar
5 Üyeler
2 Likes
6,650 Görüntüleme
(@muratgultekin)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Büyük bir firmada IT departmanında görev yapıyorum. SQL veritabanı ile çalışan Mali Müşavir Zirve Yazılımını kullanıyoruz. Elektrik kesintisi haberi gelince server i kapattım. Geri açtığımda program çalışamıyordu. Veritabanı başka bir program ile kullanılıyor hatası vardı. SQL Studio ya girince veritabanının yanında (recovery) yazıyordu. Bende veritabanına sağ tıklayıp Tasks>Restore>Datebase yaptım. Bu işlem başarılı oldu. Programı açtım programda çalıştı. Tam 9 aylık veri kayboldu. Bana yardımcı olmanızı istiyorum. 8. Aya ait veritabanı yedeğim var. Fakat benim tümünü geri getirmem gerekiyor.

Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 01/01/2020 11:48

(@mehmetsucu)
Gönderiler: 85
Estimable Member

Merhaba @muratgultekin

ALTER DATABASE [DB_Name] SET SINGLE_USER WITH NO_WAIT

ALTER DATABASE [DB_Name] SET EMERGENCY;

DBCC checkdb ([DB_Name], REPAIR_ALLOW_DATA_LOSS )

ALTER DATABASE [DB_Name] SET online;

ALTER DATABASE [DB_Name] SET Multi_USER WITH NO_WAIT

ile düzeltilebilirdi. Restore yapmamanız gerekiyordu. Sistem 

8. Aya ait db deki veriler alınabilir fakat db hangi yazılım için kullanılıyor? Tablo sayısı, ilişkiler (key), id numaraları yani aktarım çok uzun bir iş yükü oluşturur.

Db yapısını bilmediğimizden buna cevap vermek zor.

Mümkün ise iki program açın, eski verilere orodan yeniler için  ise şimdiki db den devam edin.

Mehmet SUCU
HBYS Yazılım Uzmanı
[email protected]
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/01/2020 12:42

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

SQL uzmanlığınız olmadığı anlaşılıyor bence daha fazla işlem ile başka geri dönülmez sorunlar açma yerine Zirve yazılımdan ücretiyle yerinde destek alın. DB yapılarını en iyi onlar bilir yedeklerle birleştirerek geri getirilebilecek şeyleri getirirler. Disk üzerinde açıksa system restore'lardan işlemden önceki versiyonları da bir yere kopyalayın ama kendiniz attach etmeyin kesinlikle.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/01/2020 10:31

(@muratgultekin)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam cevabınız için tşkler. Fakat şuanda benim çözmem gereken bir durum var. Burada yardım istedim diye uzman olup olmadığımı tartışmayalım. Bunun okulunu bitirip de nasıl hatalar yapanları tanıyorum. Verileri geri alabileceğim bir öneriniz var ise yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Gönderildi : 02/01/2020 17:07

(@aliuysal)
Gönderiler: 292
Üye

@muratgultekin

Anladığım şu, siz recovery görünce 8. aya ait bir yedek dosyasını restore ettiniz. aslında elinizde ki en son yedek de bu ?

Şimdi siz restore ederken bir yedeği seçmiş olmalısınız 8. aya ait yedeği seçseydiniz son 3 aylık veriniz kaybolacaktı. O veya bu son 3 aya ait verilerinizin üzerine restore yaparak kaybettiniz.

Burada da size anlatılmak istenilen restore ederken böyle bir hata yaptığınız nedeniyle artık geri dönüşün normal şartlarda mümkün olmadığı ama profesyonel bir yardım alarak belki en az kayıpla çözülebileceği.

Yaptınız işlem normal datalarınızı silip üzerine restore ettiğiniz 9 ay öncesine ait olarak kayıtların yazılması. Bir dosya silme işlemi gibi de değil ki silinenleri kurtaralım burada hem siliyor hemde üzerine başka veri kaydı yapılıyor bu nedenle kurtarmak normal şartlarda mümkün değil.

Dijital dönüşüm başlıyor...
RFID Sayım
WinFlow e-Fatura Onay Akış Süreç Yazılımı
Android El Terminali
Elektrikli Araç Şarj Yazılım Platformu
RFID Demirbaş
QrCode Api

Gönderildi : 02/01/2020 23:25

(@irfan-deveci)
Gönderiler: 271
Reputable Member

recovery durumdayken aşağıdaki kodları yazsaydınız  düzelirdi daha önce bir kaç kez başıma geldi  kodları çalıştırdım düzeldi restore  ederek geri dönüş yapılmış sanırsam

ALTER DATABASE [DB_Name] SET SINGLE_USER WITH NO_WAIT

ALTER DATABASE [DB_Name] SET EMERGENCY;

DBCC checkdb ([DB_Name], REPAIR_ALLOW_DATA_LOSS )

ALTER DATABASE [DB_Name] SET online;

ALTER DATABASE [DB_Name] SET Multi_USER WITH NO_WAIT

Gönderildi : 03/01/2020 10:39

Paylaş: