Forum

SQL Server lisansla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] SQL Server lisanslaması hak.

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
531 Görüntüleme
(@ozgurdaghanci)
Gönderiler: 259
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Malum Sql server 2008 desteği sona eriyor bizde ERP sunucumuz üzerinde çalışan Sql Serverimizi yenilemek istiyoruz yaptığım araştırmalar sonucu core bazlı lisanslamanın daha avantajlı olduğunu gördüm yalnız kafamı karıştıran nokta şu aşağıdaki resimlerdede göreceğiniz üzere Vmware üzerindeki sistem özellikleri core sayısı 8 Cpu 16 diyor ama Microsoft sanal sunucu üzerinde baktığım zaman gördüğüm özelliklerde  ise sanal işlemci 16 diyor yuva 2 diyor bu durumda nasıl bir yol çizmeliyim.

Gönderildi : 22/05/2019 11:32

(@cankaya)
Gönderiler: 117
Üye

Resimler görünmüyor. 

Gönderildi : 22/05/2019 11:44

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Resimler gayet düzgün gözüküyor ama ben yinede linklerini gönderdim burdan kontrol edebilirsiniz.

Gönderildi : 22/05/2019 12:06

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @ozgurdaghanci,

Vmware üzerindeki sanal  sunucu  üzerinde 2 adet 8 core'lu fiziksel işlemci olarak  yapılandırmışssınız.

Vmware üzerinde sanal suncuuya core atarken socket  yani  fiziksel işlemci de  atayabiliyorsunuz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 22/05/2019 12:59

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: CumhurAltan

Selamlar @ozgurdaghanci,

Vmware üzerindeki sanal  sunucu  üzerinde 2 adet 8 core'lu fiziksel işlemci olarak  yapılandırmışssınız.

Vmware üzerinde sanal suncuuya core atarken socket  yani  fiziksel işlemci de  atayabiliyorsunuz.

Merhabalar

Öncelikle cevabını için teşekkürler 2 adet 8 core cpu toplamda 16 yapıyor  sql tarafında 16 core olarakmı lisanslama yapmak gerekiyor esas sormak istediğim soru bu ?

Gönderildi : 22/05/2019 13:04

(@cankaya)
Gönderiler: 117
Üye

Evet kullanacağınız core sayısını lisanslamalısınız. 

Gönderildi : 22/05/2019 13:59

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Tamamdır olay anlaşılmıştır teşekkürler bir sorum daha olacak sql server sunucusundaki kapasiteyi hesaplamam için bir tool varmıdır ne kadarlık bir cpu veya ram kapasitesi işimizi görür onu nasıl takip edebiliriz raporluya biliriz ?

Gönderildi : 22/05/2019 17:25

Paylaş: