Forum

SQL Server için Sun...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] SQL Server için Sunucu Seçimi

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,004 Görüntüleme
(@mehmet-baki)
Gönderiler: 171
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Destek verdiğim firmada Nebim V3 kullanılmakta firmadaki sunucu 32GB ram 'e sahip HPML 110 Gen10 Sunucu var veri tabanı 245GB  dolayısıyla kullanıcılar V3'e kayıt vs işlem yaparken bir kaç sn.gecikme oluyor  yeni sunucu alacaklar, ancak yeni sunucuda ram miktarı veritabanın büyüklüğüyle doğru orantılımı olmalı 

Gönderildi : 12/01/2022 11:49

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Gönderen: @mehmet-baki

Merhaba arkadaşlar,

Destek verdiğim firmada Nebim V3 kullanılmakta firmadaki sunucu 32GB ram 'e sahip HPML 110 Gen10 Sunucu var veri tabanı 245GB  dolayısıyla kullanıcılar V3'e kayıt vs işlem yaparken bir kaç sn.gecikme oluyor  yeni sunucu alacaklar, ancak yeni sunucuda ram miktarı veritabanın büyüklüğüyle doğru orantılımı olmalı 

Selamlar ,

Yeni sunucunuzdaki  disklerinizin SSD ve  Raid 1 veya Raid 10  olarak yapılandırılmış olmasına  dikkat  etmelisiniz ayrıca  kullanılan  memorlerin  bus  mhz  hızları sql server  performansına  direkt  olarak etki eder. BTK AKADEMİ üzerinde Ömer Çolakoğlu nun Sql  eğitimleri  videoları  mevcut  oradaki videolarda  sql perfomansı ile  ilgil  çok  detaylı bilgilere  ulaşabilirsiniz.

https://www.btkakademi.gov.tr/portal/course/her-yoenueyle-sql-server-9007

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 12/01/2022 17:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33014
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

SQL için sizing yani donanım gereksinimlerini hesaplamak biraz uzmanlık gerektirir. Öncelikle mevcut sistemin iş ihtiyaçları ve performansına bakılarak buna göre compute yani bilgisayar gücü hesaplanır.

Bazen eski sistemlerden çok daha yeni sistemlere geçirilen SQL sunucularında performans kayıplarının yaşandığını gördük. Bu nedenle bu konuyu bir SQL danışmanına sormanız daha doğru olur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/01/2022 20:39

(@serkanates)
Gönderiler: 1288
Üye

Günaydın;

SQL server ile ilgili gerekenler söylenmiş ancak ben de birşeyler paylaşmak istiyorum. Genelde sunucular hep günah keçisidir ancak sorunun kaynağının iyi tespit edilmesi gerekir. Siz belki gerekli kontrolleri yapmış olabilirsiniz, kişisel algılamayın lütfen ben genel olarak yazıyorum. Nebim konusunda ise bir tecrübem yok, yadıklarım sunucu istemci mimarisi için geçerli genel geçer kurallar. Öncelikle network altyapınızdan kaynaklı bir sorun yaşamadığınıza emin olmalısınız. İstemci tarafında da gerekli kontrolleri yaptınız diyelim. Sunucu tarafında SQL server'ın performansını etkileyen durumlar iyi tespit edilmeli. Belki kullanılan yanlış bir sorgu, tasarlanmış hatalı bir rapor sql server'ı olumsuz etkileyebilir. Aslında diğer arkadaşlar da bu duruma dikkat çekmiş. Bir uzman sunucuyu incelediğinde size bahsettiğim bu noktaları detaylı olarak raporlayabilir.

Gönderildi : 13/01/2022 08:22

(@mehmet-baki)
Gönderiler: 171
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, 

Değerli cevaplarınız için çok teşekkürler tavsiyelerinize göre hareket edeceğim 

Gönderildi : 13/01/2022 13:41

Paylaş: