Forum

SQL Server 2012 ile...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] SQL Server 2012 ile sorgu sonuçlarını mail göndermek

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,465 Görüntüleme
Gökhan Erdoğdu
(@adaliadam)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Oluşturduğum view'ları akşam istediğim bir saatte belirlediğim kişiye/kişilere mail attırmak istiyorum. Fakat detaylı bir konu olduğu için farklı farklı anlatımlar var.  Birşeyler yaptım fakat test mail i gönderirken hata aldım.

test mail
operators properties
mail configuration wizard

TITLE: Microsoft SQL Server Management Studio
------------------------------

An exception occurred while executing a Transact-SQL statement or batch. (Microsoft.SqlServer.ConnectionInfo)

ADDITIONAL INFORMATION:

SQL Server blocked access to procedure 'dbo.sp_send_dbmail' of component 'Database Mail XPs' because this component is turned off as part of the security configuration for this server. A system administrator can enable the use of 'Database Mail XPs' by using sp_configure. For more information about enabling 'Database Mail XPs', search for 'Database Mail XPs' in SQL Server Books Online. (Microsoft SQL Server, Error: 15281)

For help, click: http://go.microsoft.com/fwlink?ProdName=Microsoft%20SQL%20Server&ProdVer=13.00.5101&EvtSrc=MSSQLServer&EvtID=15281&LinkId=20476

BUTTONS:

OK

Botek Otomasyon
Raporlama ve Analiz Uzmanı

Gönderildi : 20/12/2019 09:43

(@cankaya)
Gönderiler: 117
Üye

sp_configure ile Database Mail XP değerini kontrol etmelisiniz. 1 olmalı. Eğer 0 ise aşağıdaki komut ile o değeri enable edebilirsiniz.

sp_configure 'Database Mail XPs',1
reconfigure with override

Servis restartına ihtiyaç duymaz. SSMS üzerinde Database Mail e sağ tıklayıp test edebilirsiniz. SMTP konfigürasyonlarınızın doğru olup olmadığını o şekilde anlayabilirsiniz. 

Gönderildi : 20/12/2019 09:55

(@mehmetsucu)
Gönderiler: 85
Estimable Member

Merhaba @adaliadam,

Bu makale yardımcı olacaktır.

https://www.cozumpark.com/sql-server-sms-ve-mail-gonderimi-sp-trigger/

Mehmet SUCU
HBYS Yazılım Uzmanı
[email protected]
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/12/2019 17:15

Paylaş: