Forum

SQL Bağlantı Proble...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Bağlantı Problemi

3 Yazılar
2 Üyeler
2 Likes
1,390 Görüntüleme
(@alperturkmen)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı
 

Merhaba,
Birkaç hafta önce fiziksel DB sunucumuzu esxi'a taşıdık.
Hiç bir problem olmadı, 2 haftadır kullanıyoruz. 2 gün önce esxi1 hostumuzdan
esxi2 hostuna taşıdık. hiç bir ayar değişmedi sadece farklı networkte olduğu için local ip değişti. localde bir sorun yok çalışıor, fakat dışardan erişim yapamıyoruz, firewall tarafında tüm ayarlar normal. port açık herhangi bir sorun yok. fakat dışardan SQL Management Studio'ya dış ip yazıp erişmek istediğimizde aşağıdaki hatayı alıyoruz. Biraz kendimce araştırdım, SQL Server Configuration Manager>SQL Server Network Configuration>TCP/IP> Burada IP4 altında yani sql portunun felan olduğu yerde eski local ip yi gördüm, yeni local ip yi yazdım Servis restart sunucu restart herşey denedim fakat dışardan erişim sağlayamadım. sanki orada ki local ip bir yerlerde daha yazıyor yada yeni yazdığım ip adresi geçerli olmuyor gibi. netstat -n komutu ile aldığım çıktıda 1433 portu sadece 127.0.0.1 ve ::1 karşılığında yazıyor. şimdiden önerileriniz için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 

Cannot connect to xx.xx.xx.xx.

=========================================================================================================

Login failed for user 'devadmin'. (.Net SqlClient Data Provider)

------------------------------
For help, click: http://go.microsoft.com/fwlink?ProdName=Microsoft%20SQL%20Server&EvtSrc=MSSQLServer&EvtID=18456&LinkId=20476

------------------------------
Server Name: xx.xx.xx.xx.
Error Number: 18456
Severity: 14
State: 1
Line Number: 65536

------------------------------
Program Location:

at System.Data.SqlClient.SqlInternalConnectionTds..ctor(DbConnectionPoolIdentity identity, SqlConnectionString connectionOptions, SqlCredential credential, Object providerInfo, String newPassword, SecureString newSecurePassword, Boolean redirectedUserInstance, SqlConnectionString userConnectionOptions, SessionData reconnectSessionData, DbConnectionPool pool, String accessToken, Boolean applyTransientFaultHandling, SqlAuthenticationProviderManager sqlAuthProviderManager)
at System.Data.SqlClient.SqlConnectionFactory.CreateConnection(DbConnectionOptions options, DbConnectionPoolKey poolKey, Object poolGroupProviderInfo, DbConnectionPool pool, DbConnection owningConnection, DbConnectionOptions userOptions)
at System.Data.ProviderBase.DbConnectionFactory.CreateNonPooledConnection(DbConnection owningConnection, DbConnectionPoolGroup poolGroup, DbConnectionOptions userOptions)
at System.Data.ProviderBase.DbConnectionFactory.TryGetConnection(DbConnection owningConnection, TaskCompletionSource`1 retry, DbConnectionOptions userOptions, DbConnectionInternal oldConnection, DbConnectionInternal& connection)
at System.Data.ProviderBase.DbConnectionInternal.TryOpenConnectionInternal(DbConnection outerConnection, DbConnectionFactory connectionFactory, TaskCompletionSource`1 retry, DbConnectionOptions userOptions)
at System.Data.ProviderBase.DbConnectionClosed.TryOpenConnection(DbConnection outerConnection, DbConnectionFactory connectionFactory, TaskCompletionSource`1 retry, DbConnectionOptions userOptions)
at System.Data.SqlClient.SqlConnection.TryOpenInner(TaskCompletionSource`1 retry)
at System.Data.SqlClient.SqlConnection.TryOpen(TaskCompletionSource`1 retry)
at System.Data.SqlClient.SqlConnection.Open()
at Microsoft.SqlServer.Management.SqlStudio.Explorer.ObjectExplorerService.ValidateConnection(UIConnectionInfo ci, IServerType server)
at Microsoft.SqlServer.Management.UI.ConnectionDlg.Connector.ConnectionThreadUser()

 
Gönderildi : 25/04/2020 16:07

(@cankaya)
Gönderiler: 115
Üye
 

Merhaba,

SQL Server da listen all interface ayarınız default olarak vardır. Siz ip adresi vererek bağımlılık yaratmış oldunuz. O ayarı geri almanızı öneririm. Çünkü şu an sadece loopback local bağlantıları dinliyorsunuz.Dışardan bağlanamazsınız sisteme.

Göndermiş olduğunuz hatada yazılım sisteme login olamadığını söylüyor. Networksel bir problem yok gibi.

Extra bilgi olarak;

SQL Server instance default instance olarak kurmuşsanız varsayılan ayar olarak 1433 portunu dinleyecektir.

Named instance olarak kurmuşsanız içerde farklı bir porttan hizmet verecektir. O zaman SQL Server Browser servisini açmanız gerekmektedir. Dışardan gelen istekleri içerdeki dinamik porta yönlendirmesi için. Daha önceden çalışan sisten sadece ip adresi değişikliği dolayısıyla çalışmıyorsa networksel olarak ACL lere bakmanızı öneririm. SQL Servera daha önce dışardan TCP/IP protokolünden erişip ip değiştiğinde erişemiyorsanız makinada firewall servisi ayağa kalkmış olabilir. network seviyesinde kısıtlamalara takılıyor olabilirsiniz. 

 

 
Gönderildi : 25/04/2020 16:26

(@alperturkmen)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı
 

Hocam selamlar, yardıınız için teşekkür ederim.

Fakat 2 gündür uğraştıım için default ayarlar nedir hepsi birbirine girdi, 

Sadece burada bir resetleme gibi birşey var mı ? SQL Repair bile yaptım yine olmadı.

Makinanın kendi firewall ı kapalı, Asıl firewall da ise sorun yok ilgili kurallar yazılmış, Ne yapmalıyım ?

O ayarları resetlermek için ? Bu arada local de herhangi bir makinada SMSS'den local ip ile gidiyorum,

herşey çalışıyor fakat dışardan erişemiyorum bir türlü ?

Tekrar teşekkürler

 
Gönderildi : 25/04/2020 17:27

Paylaş: