Forum

SQL backup and vmwa...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] SQL backup and vmware tool snapshot

6 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
1,204 Görüntüleme
(@cemiscen)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Aklima takilan ve ogrenmek istedigin bir konu vardi SQL (vmware) VM ve database backup ile ilgili. Yardimci olabileceklere simdiden tesekkurler.

Elimizdeki backup/yedekleme cozumu ile 2 farkli yontemle backup almamiz mumkun.
-image level backup ki bu vmware tool ile VSS writer harekete gecirerek application/uygulamanin consistent/tutarli bicimde backup alinmasini sagliyor.

-diger yontemde SQL server uzerine agent yukleyerek application/uygulama bazli backup alinmasini sagliyor.

Her iki yontemlede log truncation yapmamiz mumkun.

Benim sorum ise, bu yontemden biri kullanilirken, eger vmware snapshot alinirsa -ki bu yine vss writer harekete gecirip sql backup alacaktir. Bu durumda log truncation alinmiyor; ama yedekleme cozumununde disinda gelisen bir olay. Dolayisiyla bu vmware snapshot, backup cozumu/uygulamasindaki yedekleme zincirinde bir incosistency/bozukluga yol acip acmayacagini ogrenmek istiyorum?

Biraz karisik oldu gibi ama yinede yardimci olabileceklere tesekkurler.

Gönderildi : 12/05/2021 23:44

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Soru pek anlaşılır gelmedi bana. Şöyle düşünülebilir. VSS temel de OS düzeyinde dosyalar filesystem de kullanımda olduğundan tekrar kullanabilmeyi sağlar.
DB truncate işlemleri backup uygulama ayarları, özelliklerine bağımlıdır. Örneğin WSB ile truncate yaparak ve yapmadan da backup alabilirsiniz.
Snapshot ise disk tabanında katman farkıyla yapılan bir işlem. Ayrıntısını kb vmware den bakarsanız daha iyi anlayacaksınız.
Kısaca finalde daha alt katman disk kaynak tabanı, OS üzeri file tabanını kırmaz ancak bu backup uygulamasının özellikleri, yapılandırması ile ilgilidir daha çok.
Buradan fikir edinebilirsiniz.
https://www.veeam.com/blog/why-snapshots-alone-are-not-backups.html#:~:text=Veeam%20Backup%20&%20Replication%20does%20indeed,part%20of%20the%20backup%20process.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/05/2021 07:33

(@cemiscen)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese iyi bayramlar oncelikle,

DB/SQL uygulamalarinda fazlaca bilgim yok ama sorumu biraz daha acmaya calisayim. Vmware ortaminda manual olarak snapshot aldigimizda, SQL database'lerin "last database backup" bilgisi update/guncellenmis oluyor ki bu snapshot alinan zamani isaret etmekte. Anlasilan bu vmware tool'un VSS writer tetiklemesiyle SQL tarafinda olan bir islem; fakat bu snapshot transaction loglara dokunmuyor. Sadece point-in-time kopya olusturuyor. Anyi sekilde biz bu arada SQL uzerinde herhangi bir yedekleme islemi de gerceklestirmiyoruz; yani backup cozumu bu esnada aktif degil -sadece vmware snapshot.

Benim anlamaya calistigimda, vmware snapshot ile "last database backup" kisminda guncellenen bilginin, alinan yedeklemeler uzerinde bir etkisinin olup olmayacagi. Tahminimce "log truncate" olmadigi surece, bu islemin herhangi bir sorun yaratmayacagi yonunde. Bunuda SQL tarafinda, databaselerin loglarin yazdirilmadigi/commit/truncate olmadigi surece, degismedigini dusunerek soyluyorum ama, belirttigim gibi fazlaca bilgim yok yanlis/eksik olabilir! 

Soyle bir ornekle aciklamaya calisayim; sabah 7 ve aksam 8 iki defa backup aldigimizi dusunelim. Oglen vakti saat 1'de manual vmware snapshot aldik. Eger alinan snapshot, SQL database uzerinde gercekten bir yedekleme islemini harekete geciriyor ise sabah 7 -oglen 1 arasindaki bilgi bir sonraki aksam 8 yedeklemesinde gorunmeyebilir/kayip olabilir ki bu da yedekleme zincirinde/backup chain bir kirilmaya/eksikligi yol acabilir. Yani geri donus/recovery icin elimizde tam bir kopya/kopyalar olmayabilir. 

Umarim daha aciklayici olmustur. Kisacasi snapshot ile guncellenen "last database backup" (database properties kismindan gozlemlenebilir) yedekleme zinciri/backup chain uzerinde bir sorun yaratip yaratmayacagi.

Tesekkurler,

Gönderildi : 13/05/2021 23:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Eğer bu konularda çok fazla bilginiz yok ise bu dokumanı incelemenizi tavsiye ediyorum.

sql-server-on-vmware-best-practices-guide.pdf

Eğer bir uygulama bu işlemi tetiklemiyor ise yani bir backup uygulaması normalde yedekleme süreciniz bundan etkilenmez.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/05/2021 11:23

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

https://community.idera.com/database-tools/blog/b/community_blog/posts/virtual-machine-snapshots-versus-database-backups

https://www.sqlskills.com/blogs/paul/the-accidental-dba-day-7-of-30-backups-recovery-models-and-backup-types/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/05/2021 11:31

(@cemiscen)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bilgiler icin tesekkurler. Varabildigim sonuc, Hakan beyin dedigi gibi yedekleme zincirinin/backup chain alinan snapshot'tan etkilenmeyecegi yonunde.

Gönderildi : 20/05/2021 20:00

Paylaş: