Forum

Salon randımanı hes...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Salon randımanı hesaplattırma hk.

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
692 Görüntüleme
(@hasandeligoz)
Gönderiler: 109
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bir salondaki makinelerimizin randımanı ayrı ayrı hesaplattırıyorum fakat birde salon randımanı lazım yani salondaki bütün makinelerin randıman toplamını salondaki makine adedine bölerek buluyoruz. Burada makinelerin toplam randımanını makina adedine böldürüp bütün satırlara aynı rakamları yazdıramadım, yardımcı olur musunuz? Yani istediğim rapor görüntüsü aşağıdaki gibi olması gerekir. Aşağıdaki Salon Randımanının formülü şu şekildedir: Randıman/ toplam makina adedi

Bu arada aşağıdaki SQL sorgusu şu şekildedir: select MakinaAdi, AVG(Randiman) From Salon 

image
Bu konu 4 yıl önce Hasan DELİGÖZ tarafından düzenlendi

Gönderildi : 15/10/2020 13:11

(@mehmetsucu)
Gönderiler: 85
Estimable Member

Merhaba @hasandeligoz

Query atarsan bakalım. Union ile aynı query toplamlarını alıp yapabilirsin.

Mehmet SUCU
HBYS Yazılım Uzmanı
[email protected]
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/10/2020 13:13

(@hasandeligoz)
Gönderiler: 109
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba @mehmetsucu

Query'i mesajıma eklemiştim ki sizden yanıt geldi. Her makinanın 24 saat içinde farklı farklı devir kaydı var. Bu devir kayıtlarının randımanını alıyoruz ve sonrasında avg ile ortalamasını buluyoruz. O yüzden yukarıdaki query'de avg kullandım. Bu arada Group by ifadesini unutmuşum.  select MakinaAdi, AVG(Randiman) From Salon Group By MakinaAdi

Union ile nasıl toplmalarını alabilirim?

Gönderildi : 15/10/2020 13:18

(@mehmetsucu)
Gönderiler: 85
Estimable Member

Aynı sorguyu union ile birleştirip subquery yapman gerekiyor. Önce satır sayıları ve randımanı toplamını alıp üst sorguda avg ile toplam ortalama alınmalı. Count(Satirsayisi)/avg(toplamrandiman) . 0 bölünme hatasını kaldırmak için ise nullif kullanabilirsin.

Mehmet SUCU
HBYS Yazılım Uzmanı
[email protected]
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/10/2020 14:18

Paylaş: