Forum

Excel'den "Import D...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Excel'den "Import Data" yöntemi ile SQL'e veri aktarma

7 Yazılar
3 Üyeler
6 Likes
3,866 Görüntüleme
(@hasandeligoz)
Gönderiler: 109
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

SQL'e data aktaracağım zaman aşağıdaki hatayı almaktayım. Sanırım ID değerini SQL kendi atadığı için bu sütunundan dolayı veriyor hatayı. Önce ID (Bizim veri tabanımızda OID olarak geçer) sütununu excel'den kaldırdım olmadı, sonra OID sütununa NULL dedim yine olmadı, en sonra OID sütununu boş bıraktım yine olmadı. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

SQL AktarmaHata

Gönderildi : 05/11/2020 16:52

(@mehmetsucu)
Gönderiler: 85
Estimable Member

Merhaba @hasandeligoz

Import etmeye çalıştığın excel verideki OID satırında hata var bu yüzden içeri atamıyorsun. Boş satır ya da karakter hatası olabilir. Import ederken aktardığın alanların tiplerini de kontrol eder misin? 

Mehmet SUCU
HBYS Yazılım Uzmanı
[email protected]
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/11/2020 17:01

(@hasandeligoz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba @mehmetsucu,

Evet yukarıda belirttiği gibi OID alanına ne yazacağımı bilemediğim için orasını boş bıraktım yani ne NULL yazıyor ne de bir karakter. Oraya sıradaki ID numarasını mı yazmam lazım? Birde aktarma esnasında aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir çok alanın tipi uyuşmuyor bunu da "Enable identity insert" seçerek bertaraf ediyorum. Bahsettiğiniz gibi bu alan tiplerinin aynı olmasını nasıl sağlayacağımı bilmiyorum. Teşekkürler.

SQL AktarmaHata1

Gönderildi : 05/11/2020 17:08

(@mehmetsucu)
Gönderiler: 85
Estimable Member

OID alanında int veri var mı? Aktardığın excel deki alandan kaynaklanıyor. Excel de yeni bir satır aç int olmayacak ise metne çevir kaydet bu şekilde aktar.

=METNEÇEVİR(A2;0)

Mehmet SUCU
HBYS Yazılım Uzmanı
[email protected]
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/11/2020 10:20

(@hasandeligoz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Mehmet bey,

Az önce OID alanına sıradaki ID değerini vererek bu sorunu aştım fakat bu seferde aşağıda fotoğraftaki sorun ile karşılaştım. Burada hata veren alanlarını excel'de ilgili sütunların tümünü seçerek sağ tuş hücre biçimlendir'den metne çevirdim/sayıya çevirdim fakat yine aynı hatayı aldım. Burada ne yapmam lazım?

image

Gönderildi : 06/11/2020 10:25

(@hasandeligoz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Hatalarla ilgili çözümlere ulaştım.

Birincisi bu konuda tecrübesiz olduğum için bu hataları alıyormuşum. ID olan alanlara elle sıradaki değerleri verip o şekilde aktarmak gerekiyor.

İkincisi alan tipleri farklı olsa da farketmez, excel ile aktarılacak tablo seçildiğinde (Her iki fotoğrafta da bir önceki ekrandır.) "Edit Mappings" ekranında "Enable identity insert" seçildiğinde bu sorunu aşmış oluyoruz.

Üçüncüsü alan tiplerini hata olarak görüyor fakat bunları geçmek için yukarıdaki fotoğraftaki ekranlarda "On Error ve On Truncation" seçeneklerini "Ignore" olarak seçtiğinizde bunları da geçmiş bulunuyoruz. Sonrasında zaten aktarma başarı ile tamamlanmış oluyor.

Destek için herkese teşekkürler.

Gönderildi : 17/11/2020 07:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri

Gönderildi : 17/11/2020 12:11

Paylaş: