Forum

Ana makine isim değ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ana makine isim değişikliği sonrası database bağlantı hatası

18 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,635 Görüntüleme
(@MuratISIKOGULLARI)
Gönderiler: 118
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar;

benim sorunum şu ortama dahil olan 2. server'ın ismi birinci serverınki ile aynı ve 1. serverın üzerinde çalışan servisler olduğundan onda isim değişikliği yapamıyorum mecburen 2. server'ın ismini değiştirmem lazım değiştirdiğim zamanda lks aşağıdaki hatayı veriyor baya bir uğraştım ama olmadı sizce sorun nedir? Ayrıca iki serverda da domain kuruludur, fakat domain adları farklıdır.

Server'ın üzerinde sbs2003 ve sql2000 yüklü, lks tarafında teminal kayıt için yapılması gerekenleri yaptım, database kısmında isimle ilgili bir sorun var ama yerini bulamadım.

Gönderildi : 17/03/2009 16:37

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Lksnin çalıştıgı yoldan Lks2sys yi açlıştırın ve çalışan yeri gösterip uygulayın ( ok) ve çıkın.

İyi çalışmalar

Gönderildi : 17/03/2009 17:34

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Uğur bey ama onu denedim, daha doğrusu lkssys'ye tıkladığımda da bu hatayı tekrarlıyor. Bana sql'in içinden birşey yapmam gerekiyor gibi geldi fakat bir türlü bulamadım.

Gönderildi : 17/03/2009 18:53

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Hatırladığım kadarıyla vtyonet diye bir yer vardı oradan kullanıcı adı şifre ve veritabanı adını girin yaralrınızı kontrol edin.Sonra LGCONFIG ten ayarlrınza bakın ve daha sonra LGSETUPtan hedefi belirleyin.

Keyifli çalışmalar

Gönderildi : 17/03/2009 19:24

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Melesef onlarda çalışmıyor "vtyönet" uzun süre bekledikten sonra sunucuya bağlanamıyor. 🙁 Ama server'ın ismini eski haline getirdiğimde herşey normale dönüyor.

Gönderildi : 17/03/2009 19:53

(@haticeakgul)
Gönderiler: 983
Noble Member

Kullanılan program hakkında hiçbir fikrim yok fakat sorun db kullanılabilir durumdamı ve bağlantı sağlayan kullanıcı erişebiliyormu server adı ağ d da aldığı isim nedir kontrol etmek için bu 3 sql ile  test edebilirsiniz.

--1-db erışılebiliyor mu?

SELECT

CASE HAS_DBACCESS('nebim')--db adını yazınız

WHEN 1 THEN 'VERİTABANINA ERİŞİLEBİLİR'

WHEN 0 THEN 'VERİTABANINA ERİŞİLEMEZ'

ELSE

'VERİTABANINA BULUNAMADI'

END

--2-kullanıcı yetkisi var mı?

sp_msloginmappings 'sa'

--3-SQL Server in Agdaki Adı Ne?

Exec master..xp_getnetname

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 17/03/2009 20:11

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hatice hanım teşekkürler; 3 sorgulamayada olumlu yanıt geldi, çeşitli  varyasyonlar denemeye devam ediyorum...

Gönderildi : 17/03/2009 20:38

(@inanodabasi)
Gönderiler: 130
Estimable Member

ismini degistiginiz server galiba lks veritabanini tutan sql server.C:\WINDOWS\system32\drivers\etc su dizinde etc klasorunun icine  192.168.x.x   databasename

yazin ve kaydedin.sonra lks icinde lgconfig e baglanin veritabani kullanicisi ve paswordunu girin.server name kismina degistirdiginiz serverin ismini yaziniz(ip side olabilir) database kisminada veritabani ismi(aslinda normalde bu kisma girdiginizde bunlar gelir sadece servername eski isimledir sadece yerine yenisini yazin kaydedin) yazin halolur.lks ye kullanmadim ama tiger ve unity bu sekilde sorun cozulur.kolay gelsin

Gönderildi : 17/03/2009 21:01

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İnan bey teşekkürler; "C:\WINDOWS\system32\drivers\etc su dizinde etc klasorunun icine  192.168.x.x   databasename yazın" derken "etc" klsörünün içindeki hosts veya başka bir yeremi yazmamı kastettiniz yoksa yeni bir txt dosyası oluşturup ismini "192.168.x.x   databasename" şeklindemi yazmımı kastettiniz bir örnek verebilirmisiniz? Kolay gelsin.

Gönderildi : 17/03/2009 21:35

(@inanodabasi)
Estimable Member

hosts dosyasini text olarak acip icine dedigim sekilde isleyin

Gönderildi : 17/03/2009 21:37

(@inanodabasi)
Estimable Member

hosts dosyasinin icine ornegin

serverinizi ip si ve server ismi yani

192.168.0.5  serverlks  (yani yeni server isminiz olacak)

Gönderildi : 17/03/2009 21:40

(@inanodabasi)
Estimable Member

unutmadan soyliyeyimde herseyi tamamladiktan sonra lgsetup acin ve ok leyin(hicbir degisiklik yapmaniza gerek yok tamam deyin o kadar)  terminal kaydi icin gerekebilir 🙂

Gönderildi : 17/03/2009 21:51

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Malesef bu da olmadı, tekrar teşekkürler İnan bey, denemeye devam 🙂

Gönderildi : 17/03/2009 21:58

(@inanodabasi)
Estimable Member

o zaman sisteminde olagan disi bir durum var.simdi 1.cisi ismini degistirdiginiz server in uzerinde sql kurulu degilmi?2-siz bu baglanti denemesi server uzerindemi yoksa client uzerindemi yapiyorsunuz?3-ortamda iki farkli domain(a.com,b.com seklinde) mi var?varsa clientiniz sql in yuklu oldugu domainle ayni ortamdami yoksa diger domaindemi ?yani sisteminizi acik sekilde yazarsaniz size yardimci olabilirim.ayrica ip ler ne sekilde?

Gönderildi : 17/03/2009 22:06

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İnan bey sorun sayenizde çözüldü, host dosyasının içerisine

lksserver'ın local ip adresi yerine 127.0.0.1 yazdım karşısına server'ın yeni ismini yazdım ve çözüldü (daha öncedende 127.0.0.1 karşısındada localhost yazıyordu), ama neden makinenin ip adresini yazınca kabul etmedi anlamadım engelleyecek hiçbir şey yok, neyse sonunda oldu ilginize çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar, iyi akşamlar.

Tam herşey halloldu derken, birden scsi disk durdu ve mavi ekran verdi neyseki elimde imaj doyası ve scsi disk var, şanssızlık bugün beni bırakmayacak heralde. 🙂

Gönderildi : 17/03/2009 22:12

(@inanodabasi)
Estimable Member

sorununuzun cozulmesine sevindim.demekki isim cozumlemesinde once 127.0.0.1 nolu ipye bakiyormus,yani onu silip serverin ismi ve ip si yazsaydiniz yine cozulurdu diye dusunuyorum.neyse sorunun cozulmesi yeterli.sizede iyi aksamlar ve iyi calismalar

Gönderildi : 17/03/2009 22:19

(@inanodabasi)
Estimable Member

server acilmiyormu suan?verdigi hata ne?gerci forum kurallarinin disinda cikmamak lazim ilgili yerde yeni bir baslik acarsaniz sana yardimci olunur.ama benden bugunluk bu kadar cunku geciktim bayagi.ama sana lks ile her konuda yardimci olabilirim cunku logo nun urunleri benzer birbirine :))

Gönderildi : 17/03/2009 22:25

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler, açıldı evet bende hemen bir imaj daha alayım dedim, alabilirsem onu başka diske dönerim olmazsa eski imajdan başka diske dönüp host işlemini tekrarlayacağım, iyi akşamlar.

Gönderildi : 17/03/2009 22:35

Paylaş: