Forum

Sbs 2003 deki sql20...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sbs 2003 deki sql2005 i kullanarak mikro programının kurulması 🙂

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
414 Görüntüleme
(@Cenk-Celik)
Gönderiler: 100
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese mehabalar...

sbs2003 pre r2 kurulu ve 10 kullanıcısı olan bir networkte mikro programını sbs2003 ile gelen sql2005 de nasıl kuracağımı bilmiyorum:)) sql 2005 ilk defa kullanıcam....

1- Mikro muhasebe programı veritabanını sql2005 te nasıl kullanıcam yada sql  2005 e veritabanı nasıl ekleniyor :))

2- Clientlara özel bir kurulum gerekiyormu gerekiyorsa nasıl yaparım ? :))

3- Mikro kullanıcıları için özel bir ou oluşturmalımıyım?

4- Mikrocu arkadaşlar tüm kullanıcılara admin yetkisi vermem gerektiğini aksi taktirde mikronun çalışmayacağını sölediler ? Bu olayı kullanıcılara admin yetkisi vermeden nasıl çözerim..?

5 - Sql 2005 üzerinden mikronun yedeğini nasıl alırım ?

6- Ben bu mikro programını sql2005 ile nasıl çalıştırırım olay budur aslında :))

Teşekkür ederim.......

Gönderildi : 13/11/2008 19:19

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhaba;

1- Mikro nun versiyon ve modeli nedir ? 2005 destegi olan bir versiyon oldugunu düşünürsek bir şey yapmana gerek yok sql kurulduktan sonra mikro kurulumunu geçersen kendisi zaten db sini oluşturacaktır.

2- clientlar için kurulum tabikide gerekiyor. kurulum bittikten sonra \\sunucu olarak girersen paylaşılmları göreceksin ordan client i yazılımlarını install edip ilk açılışta bir config dosyası editleyeceksin ki zaten önüne gelince ne oldugunu anlarsan  (basit bir olay)

3-hayır böyle bi şey şart değil.

4-Mikro ugraşmak istemiyor ben kesinlikle karşıyım bu duruma ... Kurulum bittikten sonra sql aratüzünden oluşan DB ler için belli gruplara erişim hakkı vermen yetecktir. Yada istedigi yetkileri tek tek verirsin işte....

5- SQL üzürinde job oluşturabilirsin bu konu hakkında baya bir makale var portalamızda ama mikronunda yedek modülü var standart ve üzeri yazılımlarında.

6-1.2.3.4.5 de anlattım  :::)))

Kolay gelsin....

Gönderildi : 13/11/2008 19:45

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Mikroyu anladığım kadarıyla ilk defa kuracaksınız. Aslında kurulum esnasında Mikro culardan yardım almanızda fayda var. Ama Eser Hocam kurulum için gerekli açıklamayı yapmış zaten. Mikronun server ve client diye iki adet exe si mevcut. Servera malum server versiyonunu kuracaksınız. Şayet server üzerindede mikro kullanılacaksa client versiyonunu da kurmalısınız. İstemci bilgisayarlarında client versiyonunu kurmanız yeterli.

"Mikrocu arkadaşlar tüm kullanıcılara admin yetkisi vermem gerektiğini
aksi taktirde mikronun çalışmayacağını sölediler ? Bu olayı
kullanıcılara admin yetkisi vermeden nasıl çözerim..?"  Eser Hocamında dediği gibi yok öle bir şey. Siz niçin admin yetkisi vereceksiniz ki kullanıcıya. Domain User olan kullanıcıdada hem muhasebe modülü hemde personel modülü gayet güzel  çalışıyor. Sadece kurul esnasında admin yetkisine sahip kullanıcı ile kurmanız gerekecek ve Eser Hocamın dediği gibi erişim hakkı vermen yeterli.

Gönderildi : 13/11/2008 20:04

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Sinan hocam iyi yere değindi bilmiyen biri için mikronun komple kurumlumu ayarları bir işkenceye dönüşebilir.

Yeni satın aldıysanız yada hala egitim için destek süreniz varsa kurulum bedavaya gelebilir.

Gönderildi : 13/11/2008 20:17

(@Cenk-Celik)
Gönderiler: 100
Estimable Member
Konu başlatıcı

İlginiz ve değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.....

Gönderildi : 14/11/2008 03:28

Paylaş: