Forum

windows server 2012...

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows server 2012 r2 enterp. uzak bağlantı

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
870 Görüntüleme
(@alpercaneri)
Gönderiler: 98
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba bazı problemlerden dolayı windows server 2012 r2 entr. tekrar kurmak zorunda kaldık.Ağ dışında uzaktan bağlanmak istiyoruz.Uzak bağlantı ayarları için aşağıdaki işlemleri yaptım.Ağ dışında bağlanmam için Eksik yada  yanlış işlem yaptı isem düzeltin lütfen.

1) uzak bağlantı aylarında linkteki seçeneği işaretledim   
2) ip sabitledim 
3) güvenlik duvarını devre dışı bıraktım
4) bu kısımda ZTE modemde port açmaya çalıştım.Sistemimizde 2 serverımız bulunmakta
ancak kulanılmakta olunan 1. serverın  portu 3389 ancak ikinci serverın ip adresini yazıp portu eklemeye çalıştığımda "Port ayarları çatışıyor" diye hata alıyorum aşağıdaki linke görsel mevcuttur.Bu port numarasını neden aynı vermiyorum bunun yerine rasgele aralıkti numaralardan birini vermem yeterli olurmu ? modemde Bu port ayarını rasgele rakam yazdığımda örneğin 4490 serverde regeditten port değişikliği yapmam gerekiyormu.Ağdışında bağlanmam için bunlar yeterli mi

Gönderildi : 12/10/2018 15:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Modem üzerinde bir port sadece bir bilgisayara yönlendirilebilir. Bir portu iki farklı adrese yönlendiremezsiniz. Ortamda 3389 başka pc üzerine yönlenmiş ise siz şuan bağlanmak istediğiniz makinada port değişimi yapmanız ve modem üzerinde bu değişim yaptığınız porta yönlenmeniz lazım. RAstgele numara olmaz.

Regedit üzerinden aşağıdaki işlemi yapmalı ve restrat yapmalısınız.

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\TerminalServer\WinStations\RDP-Tcp\PortNumber

Yukarıdaki işlem sonrası rdp aracı ile bu sunucuya xxx.xxx.xxx.xxx:portnumarası şeklinde bağlantı testi yapabilrisiniz.

https://ping.eu/port-chk/  bu adresten statik ip adresinizi girerek yeni port numaranızın portunun açık olup olmadığını görebilirsiniz. Açık ise sorun yoktur bağlanabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/10/2018 16:06

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Rıza hocama ek olarak bu aralar hacker saldırıları oldukça arttı 3389 yada herhangi bir rdp portunu dışarı açmanız oldukça riskli.

Bütçeye bağlı olarak firewall alıp ssl vpn kurmanız daha sağlıklı olacaktır.

Gönderildi : 12/10/2018 16:21

(@alpercaneri)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Modem üzerinde bir port sadece bir bilgisayara yönlendirilebilir. Bir portu iki farklı adrese yönlendiremezsiniz. Ortamda 3389 başka pc üzerine yönlenmiş ise siz şuan bağlanmak istediğiniz makinada port değişimi yapmanız ve modem üzerinde bu değişim yaptığınız porta yönlenmeniz lazım. RAstgele numara olmaz.

Regedit üzerinden aşağıdaki işlemi yapmalı ve restrat yapmalısınız.

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\TerminalServer\WinStations\RDP-Tcp\PortNumber

Yukarıdaki işlem sonrası rdp aracı ile bu sunucuya xxx.xxx.xxx.xxx:portnumarası şeklinde bağlantı testi yapabilrisiniz.

https://ping.eu/port-chk/  bu adresten statik ip adresinizi girerek yeni port numaranızın portunun açık olup olmadığını görebilirsiniz. Açık ise sorun yoktur bağlanabilirsiniz.

Bi ara regeditten o bahsettiğiniz ayarı değiştirdiğimde baglanırken hata almıştım bir türlü bağlanamadım eski haline çevirdim halde yine devam etti bende enson çare formatladım.Aynı şeyin olmasından korkuyorum
şimdi Rıza hocam en kolay hızlı port numarasını nasıl öğrenebilirim baya kez denedim kapalı hep.Süperonline filan yardımcı olur mu

"Yukarıdaki işlem sonrası rdp aracı ile bu sunucuya xxx.xxx.xxx.xxx:portnumarası şeklinde bağlantı testi yapabilrisiniz" rdp aracı demişsiniz rdp aracı linkte bulunan araç sanırım.ipden sonra iki nokta koyup port numarasını yazıyoruz anladığım kadarı ile teyit eder iseniz sevinirim.
Ek olarak ağ dışından bağlanırken hangi araç ile bağlanılabilinir en sağlıklı olarak bu konuda da aydınlatı verir iseniz sevinirim daha evvel ağ dışından bağlanmadım.

Gönderildi : 12/10/2018 17:09

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Kabaca size yapmanız gerekenleri anlatayım,

-Server 2012 üzerinde rdp port numarasını değiştirin

https://www.olkando.com/windows-server-2012-rdp-portu-degistirme/

3389 yerine 3391 gibi port no yazınız ve serverı yeniden başlatınız.

sunucu üzerinde gerekli rdp ayarlarını yaptıktan sonra

-modem üzerinde  3391 nolu portu servera yönlendirin aşağıdaki adresten modem üzerindeki portun açık olduğundan emin olun.

https://ping.eu/port-chk/

sonrasında dışarıdaki bir internet bağlantısından İNTERNETİPADRESİ:3391 yazarak bağlantı kurmayı deneyin.

Gönderildi : 12/10/2018 18:04

(@alpercaneri)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Kabaca size yapmanız gerekenleri anlatayım,

-Server 2012 üzerinde rdp port numarasını değiştirin

https://www.olkando.com/windows-server-2012-rdp-portu-degistirme/

3389 yerine 3391 gibi port no yazınız ve serverı yeniden başlatınız.

sunucu üzerinde gerekli rdp ayarlarını yaptıktan sonra

-modem üzerinde  3391 nolu portu servera yönlendirin aşağıdaki adresten modem üzerindeki portun açık olduğundan emin olun.

https://ping.eu/port-chk/

sonrasında dışarıdaki bir internet bağlantısından İNTERNETİPADRESİ:3391 yazarak bağlantı kurmayı deneyin.

Erdem gerçekten teşekkür ederim çok güzel anlatmıssın ancak 3391 https://ping.eu/port-chk/ üzerinden sorguladığımda  aşağıdaki gibi sonuç çıkıyor.

285.294.132.82:3391 port is closed

sormak istediğim çalışan portları en kısa sürede nasıl bulabilirim tek tek deneyerek zor gibi

Gönderildi : 12/10/2018 22:08

(@alpercaneri)
Estimable Member
Konu başlatıcı

birde söle bişey denedin TCP yerine  UDP seçtim ozman prt çakışma hatası vermedi uzak bağlantı bu ayarda gerçekleşebilir mi acaba

Gönderildi : 13/10/2018 15:02

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

2. port  yönlendirmeyi de TCP  olarak  yapın  wan portu  yazan yere 3390  Lan portu yazan yere 3389  yazın ve 2. server ip  adresini  yazın.

Şirket  dışında  iken rdp ekanında XXX.XXX.XXX.XXX olarak ip adresini yazdığınızda  1. sunucuya  XXX.XXX.XXX.XXX:3390  yazdığınızda 2. sunucuya  bağlanırsınız.

* ANCAK ŞUNU  UNUTMAYIN BU  KULLANIMDA  ŞİFRE OLARAK NE  KULLANIRSANIZ  KULLANIN  SUNUCUNUZU HACKLEYIP BUTUN DOSYALARINIZI ŞİFRELEYİP SİZDEN FİDYE  İSTEMELERİ SADECE  ZAMAN MESELESİ  OLACAKTIR.

birde söle bişey denedin TCP yerine  UDP seçtim ozman prt çakışma hatası vermedi uzak bağlantı bu ayarda gerçekleşebilir mi acaba

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 16/10/2018 03:16

Paylaş: