Forum

Disk arızası ve SQL...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Disk arızası ve SQL Sunucu sorunu

Bahadır EKİCİ
(@BahadirEKiCi)
Üye

Arkadaşlar sunucumuzda bulunan disklerden 1 tanesi işlevini yitirdi. RAID konfigürasyonu doğru yapılmadığı için, şu anda bilgisayardaki D sürücüsüne erişemiyoruz. SQL Server'ın data (.mdf) dosyaları bu sürücüdeydi. Management Studio ile var olan sql server instance a bağlanamıyorum. Bu konuda ne yapabilirim ?

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 08/10/2018 16:47
Can Kaya
(@cankaya)
Üye Forum Yöneticisi

Merhabalar,

Geçmiş olsun. SSMS ile veri tabanınıza erişebilmek için data dosyalarına ve log dosyalarına erişmeniz gerekmekte. Aksi takdirde data kaybı yaşarsınız. Umarım yedeklerde bir problem yoktur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/10/2018 16:57
oldmember
(@yavuzfilizlibay)
Üye

RAID yapısı doğru yapılmadığı derken, RAID 0 mı yapılmış, RAID tipi nedir?

RAID disklerden de data kurtaran firmalar var, ama komple raid lerin hepsi gitmiş gibi duruyor sizde

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/10/2018 17:16
Erdem Yağlıkara
(@erdemyaglikara)
Üye

Merhaba,

Umarım yedekleriniz mevcuttur raid yapınız tam olarak nedir?  Mdf dosyalarına ulaşmanız içi diske ulaşmanız gerekiyor d sürücünü görebiliyormusunuz? diskiniz partitionu bozulmuş olabilirmi?

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/10/2018 17:43
Bahadır EKİCİ
(@BahadirEKiCi)
Üye

Arkadaşlar cevaplar için çok teşekkür ederim.

Evet yedeklerimiz mevcut durumda. Ayrıca konfigürasyon RAID 0 olarak yapılmış maalesef.

Yaptığım şeye gelince SQL Server Instance i kaldırıp tekrar kurdum, .bak dosyalarından yedekleri aldım. Şimdilik durum böyle.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 08/10/2018 18:42
oldmember
(@yavuzfilizlibay)
Üye

[quote user="Bahadır EKİCİ"]

Arkadaşlar cevaplar için çok teşekkür ederim.

Evet yedeklerimiz mevcut durumda. Ayrıca konfigürasyon RAID 0 olarak yapılmış maalesef.

Yaptığım şeye gelince SQL Server Instance i kaldırıp tekrar kurdum, .bak dosyalarından yedekleri aldım. Şimdilik durum böyle.

[/quote]

RAID 0 güzel ama, tehlikeli bir raid, RAID 10 olsa sorun olmazdı bu kadar, bununla geçmiş olsun. Yedeğin önemi bir kez daha ortaya çıktı 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/10/2018 18:50
Paylaş: