Forum

SQL .ldf dosyamın b...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL .ldf dosyamın boyutu çok yüksek. Always on yapıda shrink işlemi nasıl yapılır?

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
3,186 Görüntüleme
(@VahapOc)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Forumdaki bir çok başlığı okudum ancak bende durum biraz daha farklı.
Sorun aynı, .ldf dosyam çok büyük. DB 27 GB, ldf dosyası 210 GB.

Always on Failover Cluster (db mirror) yapı üzerinde sistem çalışıyor. Full backup ve shrink işe yaramadı.
Aksine shrink yaptıktan sonra 190 GB olan log file 210 GB oldu. Bu da benim bir hatam oldu sanırım.

İki sorum mevcut:

1. SQL Server 2016'da, Always On'a dahil veritabanında log file shrink işlemini nasıl yapabilirim?
Secondary makinada da uygulamam gereken bir şey var mı?

2.Bu log dosyasının neden bu kadar şişmiş olduğunu nasıl ve hangi yolla anlayabilirim?

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/05/2018 00:17

(@VahapOc)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Forumdaki bir çok başlığı okudum ancak bende durum biraz daha farklı.
Sorun aynı, .ldf dosyam çok büyük. DB 27 GB, ldf dosyası 210 GB.

Always on Failover Cluster (db mirror) yapı üzerinde sistem çalışıyor. Full backup ve shrink işe yaramadı.
Aksine shrink yaptıktan sonra 190 GB olan log file 210 GB oldu. Bu da benim bir hatam oldu sanırım.

İki sorum mevcut:

1. SQL Server 2016'da, Always On'a dahil veritabanında log file shrink işlemini nasıl yapabilirim?
Secondary makinada da uygulamam gereken bir şey var mı?

2.Bu log dosyasının neden bu kadar şişmiş olduğunu nasıl ve hangi yolla anlayabilirim?

Teşekkür ederim.

Bununla alakalı olarak aşağıdaki link ile karşılaştım. SQL Always ON Availability Group'a dahil olan dblerin .ldf dosyalarında shrink yapmak için pek de bir seçenek sanırım yok.

http://www.thecloudtechnologist.com/shrinking-sql-log-files-in-an-availability-group-cluster-or-database-mirror/

Gönderildi : 25/05/2018 00:43

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Always on mimarisini kendiniz kurduysanız ve hızlıca kurabilirim diyorsanız yapıyı iptal edip, database modellerini simple yapıya çekip sıkıştırma işlemi sonrası yapıyı tekrar full moda çekip belirli süreliğine durumu aşabilirsiniz.

Ancak bu durum sql üzerinde dönen veriye bağlı olarak zamanla aynı duruma gelecek ve aynı adımlar gerekecek.

Tabi yedek almak şart işlemler öncesinde.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/05/2018 02:53

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

ilgili db üzerinde vlf durumunu kontrol ettiniz mi ?

2. sorunuzun cevabıda bu.

http://sqlmaestros.com/sql-server-dbcc-loginfo/

full backup sonrası, transaction log backup alıp, shrink işlemini tekrar kontrol edin.

ilk soru için secondary node tarafında yapmanız gereken bir adım yok, master node üzerinde işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/05/2018 06:00

(@VahapOc)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Always on mimarisini kendiniz kurduysanız ve hızlıca kurabilirim diyorsanız yapıyı iptal edip, database modellerini simple yapıya çekip sıkıştırma işlemi sonrası yapıyı tekrar full moda çekip belirli süreliğine durumu aşabilirsiniz.

Ancak bu durum sql üzerinde dönen veriye bağlı olarak zamanla aynı duruma gelecek ve aynı adımlar gerekecek.

Tabi yedek almak şart işlemler öncesinde.

Rıza Bey merhaba,

Evet yapıyı ben kurdum ancak AG'yi iptal etmek yerine dbleri AG'den çıkarıp, profillerini ayarladıktan sonra tekrar eklesem olmaz mı?
Simple duruma çekersem de SQL üzerindeki loglardan faydalanamayacağım sanırım. Bu da göze almam gereken bir risk.

Gönderildi : 25/05/2018 12:47

(@erensametcunbul)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Hatalı mesaj. Silinebilir mi lütfen ? 

Gönderildi : 25/05/2018 13:39

(@VahapOc)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

AlwaysOn yapısında, database recovery modelleri full olarak çalıştığından log dosyaları haliyle büyüyor. FUll backup tan sonra log backup almanız gerekiyor.

Log backup ı belirli zaman aralıklarında alıp, sonrasında log dosyasını shrink etmeniz gerekiyor. Bu işlemi bir job ile otomatik olarak gerçekleştirmeniz de fayda var, sürekli manuel olarak yapılması zor olur.

Yavuz Bey,

Öncesinde log shrink işlemini script ile yapıyordum ancak sadece dbnin full backupını aldığım için ve Maintanence Plans dahil edip çalıştırmadığım için çalışmadılar sanırım. Jobları düzenleyip, bu şekilde bir sorgu tanımladım. Belirttiğiniz şekilde önce full backup, sonra transaction full backup alıp shrink denediğimde db log boyutunu 95 GB'ye kadar düşürebildim.

Çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/05/2018 13:53

(@VahapOc)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba,

ilgili db üzerinde vlf durumunu kontrol ettiniz mi ?

2. sorunuzun cevabıda bu.

http://sqlmaestros.com/sql-server-dbcc-loginfo/

full backup sonrası, transaction log backup alıp, shrink işlemini tekrar kontrol edin.

ilk soru için secondary node tarafında yapmanız gereken bir adım yok, master node üzerinde işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Turan Bey,

İlettiğiniz link için teşekkür ederim. Dün araştırırken karşılaşmıştım, şimdi detaylarını da biliyorum.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 25/05/2018 14:02

Paylaş: