Forum

Select Atıldığında ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Select Atıldığında Mail Gitmesi

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
530 Görüntüleme
(@BakiAbaci)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Çözümpark Sakinleri,

Ik'dan bir talep geldi:

-"Maaşların tutulduğu tabloya Select çalıştırıldığında bana mail gelmesini istiyorum." böyle bir mekanizmayı nasıl kurabilirim?

Trigger'dan bahsetmiyorum. Erp içerisinde istenildiği kadar yetkilendirme yapılsın,sizin veritabanına erişiminiz varsa önünüzde sınır yoktur, istediğiniz gibi verilere erişebilirsiniz. Dba'i sınırlandırmak buradaki asıl amaç.

Not:Böyle bir IK'cı varsa gerçekten tanışmak isterim 🙂

Gönderildi : 14/04/2018 11:05

(@bugraparlayan)
Gönderiler: 324
Üye

Selamlar,

Bunun için veritabanınızın audit mekanizmsını aktif hale getirmeniz gerek. Ön bilgi için 

Oracle

http://www.cozumpark.com/blogs/oracle/archive/2011/01/29/oracle-audit-mekanizmasi.aspx

Mssql

http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2011/12/04/sql-server-2012-audit-yenilikleri.aspx

Oracle ACE Associate - Türkiye Hayat & Emeklilik

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/04/2018 18:37

(@erensametcunbul)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Bence DBA 'i sınırlandırmanın mümkünatı yok. Audit i kapatır yine select çeker. 🙂 Maaşları db ye yazan bir uygulama var ise özel bir kritolama mantığı ile db ye yazmak en mantıklısı. 

Gönderildi : 22/05/2018 19:53

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

profiller tarzı bi uygulama yazıp burdan yakalayabilirsiniz ama saçma bi talep ve konu tabiki .

Gönderildi : 23/05/2018 21:23

(@bugraparlayan)
Gönderiler: 324
Üye

Bence DBA 'i sınırlandırmanın mümkünatı yok. Audit i kapatır yine select çeker. 🙂 Maaşları db ye yazan bir uygulama var ise özel bir kritolama mantığı ile db ye yazmak en mantıklısı. 

Herşeyin bir çözümü vardır, Örneğin " oracle database vault " 

Kolay Gelsin,

Oracle ACE Associate - Türkiye Hayat & Emeklilik

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/05/2018 21:43

(@LeventCuha)
Gönderiler: 27
Trusted Member

sysadminin engellemek mümkün değil evet ama Audit ile sizin erişiminiz olmayan bir yere log dosyasının yolunu gösterebilirsiniz

ama mail olayı nasıl olacak en azından gün sonunda bakanları mail atsa o da yeter ama nasıl olacak ben de merak ediyorum şuan 🙂

Gönderildi : 30/05/2018 20:21

Paylaş: