Forum

Ücretsiz SQL y...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ücretsiz SQL yedekleme tavsiyesi

11 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
3,074 Görüntüleme
(@AhmetGermenli)
Gönderiler: 179
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar NAS cihazına otomatik yedekleme yapabilecek ücretsiz yedekele yazılımı ne tavsiye edersiniz. SQL 2014 Standart database'ler 12 adet 3GB ile 14GB arasında değişiyor.

şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 10/07/2017 15:58

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Sql üzerinden kendi backup yazılımı ile neden almıyorsunuz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 10/07/2017 16:07

(@AhmetGermenli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Rıza bey selamlar,

SQL üzerinden Local disklere backup alıyorum anck nas üzerine alamıyorum 

Gönderildi : 13/07/2017 15:55

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2017/02/12/sql-server-2016-network-uzerinden-yedek-almak.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/07/2017 16:04

(@AhmetGermenli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Rıza hocam selamlar,

Bu yöntem güzelde, ransomware bulaşması riskine karşı map sürücü kullanmayı uygun görmüyorum, şifreli paylaşım alanlarına program içerisinde kullanıcı adı ve şifre girilerek otomatik backup aldırmayı tercih ediyorum. 

Gönderildi : 13/07/2017 19:13

(@www-rizasahan-com)
_

Valla bu işi zaten batch yapıyor.

Batch kullanmazsanız manuel girersiniz. 

Zaten sıkıntı yedek almak değil, sizin zararlıyı oraya sokacak önlemi almamanız 🙂

Bu kadar garantici düşünürseniz alın bir nas yedeği alsın sistem kapansın. Sizin belirlediğiniz saatte açılsın 🙂

Gönderildi : 13/07/2017 19:31

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Rıza ve Yavuz hocanın önerilerine ek olarak, veeam endpoint backup kullanabilirsiniz.

vss desteği ve pass store ile bütçesi olmayan kurumlarda fazlası ile iş görüyor.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/07/2017 21:47

(@alicanbarut)
Gönderiler: 30
Eminent Member

Cobian backup kullanarak alabilirsin yedeğini nas üzerine ftp ile yazabilme özelliğide mevcut doğal olarak map etmemiş oluyorsun ve backuptan backupa nas ile baglantı kurulmus oluyor sadece

Gönderildi : 14/07/2017 11:08

(@erensametcunbul)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Bu iş çok göreceli aslında, yukarıda ki arkadaşların yazdığı gibi pek çok şekilde yapılabiliyor. Burada artılarını ve eksilerini değerlendirip seçim yapmaklazım. 

SQL'in kendi özelliklerini kullanmak bence en doğrusu. Yakın zamanda önce shell üzerinden google drive veya onedrive gibi bulut sistemlerine entegre olan bir kod blogu görmüştüm. Yedeği otomatik olarak sunucu diskine kodlayamadan buluta atabiliyor. Tekrar aradım ama bulamadım. Ücretsiz olarak paylaşılmıştı. Yedeklerini dışarı çıkartabilen kurumlar için mükemmel bir çözüm.

Gönderildi : 28/02/2018 14:23

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

Farklı sıkıştırma seçenekleri ve her seçenegin kendi içindeki özellikleride çok önemli 7z digerlerine göre %50 nin üzerinde sıkıştırabiliyor.

Gönderildi : 28/02/2018 18:28

(@SametGulerGuler)
Gönderiler: 5
Active Member

Merhabalar,

bu gibi durumlarda her zaman için AD yapısı başarılı olmuştur. Tabi sadece yedekleme için böyle bir yapıyada gerekyok.

Öncelikle Server üzerinde bir klasör oluşturun ve erişim yetkisine nas için bir kullanıcı ve şifre oluşturun. Daha Sonra SQL Backup kullanmak ve haftanın belli günlerine yedek planı oluşturarak bu oluşturduğunuz klasör içine kayıt yapmasını sağlayın. Nas üzerinde de yeni bir plan oluşturarak (tabi nas cihazınızın Job özelliklerine bağlı) kullanıcı adı ve şifre tanımı ile otomatik oluşan backupları yedekleyebilirsiniz. Kesinlikle Tavsiyem yedekleme yapmak için bir arabirim program kullanmayın derim. bu konuda biraz eski kafalıyım

Saygılar..

Gönderildi : 08/03/2018 01:07

Paylaş: