Forum

sql server,a dışarı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

sql server,a dışarıdan bağlanılmıyor

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,214 Görüntüleme
Murtaza Kayin
(@murtaza)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

direk modeme bağlı bir pc de win server 2012 stadard r2 kurulu  ve bu makinada sql server 2014 çalışmakta. Bu sql servere ofis dışındaki pclerden bağlanmak istiyoruz. İnternette anlatılan her bir ayarı özenle yaptım fakat  sadece lokal ağdakiler erişebilirken dış ağdakiler bağlanamadı. Modem üzerinden portları yönlendirmeme ve firewall dan 1433 1434 portlarını açmama rağmen port hep kapalı görünüyor. Tam 1 haftadır denemediğim yönetm kalmadı. Acaba Nerde Hata yapıyorum ? Lütfen yardım edin.  

Gönderildi : 23/05/2017 20:22

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Merhaba Erdil bey,

Ayrıca Modemden ya sqlserver kurulu pcye DMZ yada NAT (hangisi varsa) veyahut modemden port yönlendirmesi yapacaksınız. Örneğin serverin iç bacak ip adresi 192.168.1.11 dış ip adresiniz 88.34.56.124 olsun dışardan dmz yada nat yaparaj 88.34.56.124 ip adresi girildiğinde direk iç bacak olan 192.168.1.11 ile ilişkilendirecektir.

Kolay gelsin.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 23/05/2017 20:38

Murtaza Kayin
(@murtaza)
Eminent Member
Konu başlatıcı

syn Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ,

Modemle olan işlemleri halettim. 1433-1434 portlar yönlendirildi. dmz  de servera yönlendirdim.  fakat olmuyor.

Gönderildi : 24/05/2017 00:57

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

sql yapılandırma çok karmaşık değil, ancak düşündüğünüz erişim tarzı güvenlik açısından önerilen bir yapı değil.

server üzerinde,

win. firewall

sql server configuration manager düzenlemenizi tekrar kontrol edin.

kullanıcıları vpn ile ağa dahil ederseniz, lokalde çalışıyormuş gibi kullanabilirler.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/05/2017 01:52

Murtaza Kayin
(@murtaza)
Eminent Member
Konu başlatıcı

syn Turan COŞKUN, internette bu konudan müzdarip olup sonuç alamamış bir sürü insan var benden bunlardan bir tanesiyim sırf denemek için yeni win server 2012 r2 kurdum üzerine sql server kurdum. bütün firewall vs kapattım modemden yönlendirme yaptım sizin anlayacağınız hiçbir engelleme kalmadı.internette yayınlanmış makalelelere sadık kalarak sql üzerinden uzak bağlantı için yapılan ayarları yaptım. sonuç sıfır...

Gönderildi : 24/05/2017 13:26

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Erdil bey, modemden yönlendirmenin doğru bir şekilde yapıldığından emin misiniz. Örneğin IIS yapılanmasını aktif ettiğinizde IIS deki web sitelerine erişebiliyor musunuz? Çünki Türk Telekom bazı modemlerde DMZ yada NAT yapısını oluştursanız dahi izin vermiyor. Son olarak Ms SQL Server kurulum esnasında SQL Server Authentication olarak kurulum yaptınız mı? Localde sa kullanıcı adı ile erişim sağlayabiliyor musunuz?

Bir çok makale okuduğunuzdan eminim birde bu makaleyi inceleyiniz?

http://www.zulfumehmet.com/ms-sql-servere-uzaktan-erisim/  

Adım adım anlattım yaptığım bir makale yardımı dokunacaktır.

İyi çalışmalar.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 24/05/2017 15:04

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

syn Turan COŞKUN, internette bu konudan müzdarip olup sonuç alamamış bir sürü insan var benden bunlardan bir tanesiyim sırf denemek için yeni win server 2012 r2 kurdum üzerine sql server kurdum. bütün firewall vs kapattım modemden yönlendirme yaptım sizin anlayacağınız hiçbir engelleme kalmadı.internette yayınlanmış makalelelere sadık kalarak sql üzerinden uzak bağlantı için yapılan ayarları yaptım. sonuç sıfır...

Erdil bey,

belirttiğiniz gibi bu sorunu yaşayan kullanıcı sayısı fazla olduğu gibi, sorunsuz kullanan birçok kullanıcıda bulunmakta.

açıkcası atladığınız bir bölüm olduğunu düşünüyorum.

referans adresleri değiştirip, tekrar denenebilir.

ek olarak ilgili bölümlerin ekran görüntülerini paylaşabilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/05/2017 06:02

(@SercanVekiloglu)
Gönderiler: 2
New Member

Bende normalde bugüne kadar dışardan bağlantıda sorun yaşamadım, fakat ovh tan aldığım bir sunucuda şuan bu sorunu yaşıyorum ve çözmeye çalışıyorum. Daha önce de ovh tan aldığım sunucuda bu sorun vardı çözememiştim. Çözebilirsem bilgi vericem.

Gönderildi : 28/05/2017 20:54

(@SercanVekiloglu)
Gönderiler: 2
New Member

Sorunun firewall kaynaklı olduğundan emin oldum. Port ayarlarını yaptığım halde nedense firewall uzaktan bağlantıyı engelliyor. Firewall ı kapattığım zaman bağlantıya izin veriyor. 

Gönderildi : 28/05/2017 21:41

Paylaş: