Forum

Sql server a tek bi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sql server a tek bir parametre üzerinden çoklu argüman göndrme

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
2,269 Görüntüleme
(@AyseSayari)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar değişken sayıda kişi kayıt etmek için

@isimsoyisim yazmak yerine tek bir parametre üzerinden (tablo göndermekten çok) yazı olarak c# ile göndermek istersek, stored procedure içiinde isim soyisim ayrıştırma çok mu işlem gerektirir ? tablo dışında başka bir yöntemi var mıdır ? string haricinde

bir de ben geriye uniqueidentifier değer göndermek istiyorum, output parametresi haricinde return ile denedim only int diye bir uyarı aldım. gerçekten çok iyi olurdu output parametresi dışında uniqueidentifier göndermek, amacım bir fonksiyon gibi değer atamak aslında, şöyle ki

eğer mümkün olursa bu, beni boş yere değişken deklaresinden kurtaracak yanlış anlamayın sysdatetime ı biliyorum, sadece boşuna değişken kullanımını örnek göstermek için böyle bir sunumu tercih ettim,

declare @şimdikiVakit datetime

set @şimdikiVakit = Stored Procedure ŞimdikiVakit

insert .....

values @şimdikiVakit

işte bunun yerine

hiç uğraşmadan

insert .....

values Stored Procedure ŞimdikiVakit

demek isterdim açıkçası...

Gönderildi : 10/05/2017 22:27

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

muhtemelen scalar fonksiyon olarak yaptıgınız ıcın only ınt hatası alıyorsunuz eger table yapsaydınız ıstedıgınız rakamı sayıyı gerı dondurebılırsınız ? bunu denedınız mı acaba  ?

şurayı ıncelemenız mumkun mu ?

http://bidb.itu.edu.tr/seyirdefteri/blog/2013/09/07/kullan%C4%B1c%C4%B1-tan%C4%B1ml%C4%B1-fonksiyonlar-(user-defined-functions)

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 11/05/2017 02:14

(@AyseSayari)
Eminent Member
Konu başlatıcı

muhtemelen scalar fonksiyon olarak yaptıgınız ıcın only ınt hatası alıyorsunuz eger table yapsaydınız ıstedıgınız rakamı sayıyı gerı dondurebılırsınız ? bunu denedınız mı acaba  ?

şurayı ıncelemenız mumkun mu ?

http://bidb.itu.edu.tr/seyirdefteri/blog/2013/09/07/kullan%C4%B1c%C4%B1-tan%C4%B1ml%C4%B1-fonksiyonlar-(user-defined-functions)

merhaba yok hayır fonksiyon değil stored procedure geri dönüşü için çare aradım 🙂

Gönderildi : 11/05/2017 02:43

(@AyseSayari)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhabalar tekrar, verdiğiniz linke tekrar tekrar baktım evet, stored procedure üzerindfen değil de , fonksiyon üzerinden gitmişler.

scalar ve table based olarak ikiye ayırmışlar.

stored proceudre de galiba işe yaramıyor return select top 1 calisanID from calisanlar gibi bir ifade.

fonksiyonlarda olduğu gibi, stored proceldureler de gerçerli olabilme imkanı va mıdır ?

Gönderildi : 11/05/2017 03:42

(@AyseSayari)
Eminent Member
Konu başlatıcı

evet, hala çalışıyorum bu fonksiyonlar üzerinde,

1.cisi; output parametresi tanımlamadan uniqueidentifier veri göndermeyi stored procedure ile başaramadım. stackoverflow a da dilim döndüğünce danıştım ama output parametresi ile yapılması dışında bir seçenek söylemediler.

2.cisi ise, tamam fonksiyon kullanıyorum (bu arada belki farkı olur diye söylüyorum, native hekaton) ama yine de uniqueidentifier veri göndermek için

return (select id from ......) işlemiyor

hayır gönderemezsin diyor uyarıda,

bir değişken deklare edip

set değişken = (select id from ....)

return değişken

deyince oluyor,

özetle değişken deklare etmeden tek bir uniqueidentifier i return (select id from .......) diyerek yollamanın bir çözümü var mıdır ?

Yaklaşık 15 saatir bunu araştırıyorum açıkçası. teşkkr ederim.

Gönderildi : 12/05/2017 00:27

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

Guid dediğimiz şey bir string midir değil midir ? eğer string olduğunu var sayarsanız guid neden donduruyorsunuz ? cast edin string dondurun c# la aldıgınız yerde Guid.Parse kullanın sorun cozulsun ?

set değişken = (select id from ....)

return değişken de dogru bır yonetem bu sekılde kullanın buda sıkıntı cıkarmaz

saygılar

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 14/05/2017 04:16

Paylaş: