Forum

SQL Server Replikas...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Server Replikasyon hk.

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,325 Görüntüleme
(@AydinOzkan)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba.

Replikasyon hakkında bir araştırma yapıyorum fakat ihtiyacım olan cevabı bulamadım. Özetle anlatmam gerekirse; muhasebe departmanımızın kullandığı tiger yazılımımızın veri tabanında tutulan cari hesapları, kullandığımız üretim yazılımının veri tabanında bulunan cari hesaplar ile anlık olarak ya da belirli bir süre limiti ile eşitlemek istiyorum. İki yazılımında kendine ait veritabanları olduğu için direkt bir eşleşme yaptıramıyorum sadece belirli bir alandaki bilgileri yine belirli alanlara yazması gerek. Bu eşitleme de tek yönlü olmalı, üretim yazılımımızdan açılan bir cari tigera etki etmemeli. Sadece tigerda açılan cariler üretim yazılımdaki cariler kısmına aktarılacak. Ne yapmam, neyi araştırmam gerek yol gösterip yardımcı olursanız çok sevinirim. 

Gönderildi : 31/03/2017 21:22

(@mehmetergun)
Gönderiler: 204
Reputable Member

Anladığım kadarıyla 2 farklı paket programın DB lerindeki cari tabloları aktarmak istiyorsunuz. Bunu sql replikasyonla çözmenizi hiç önermem, ID çakışması gibi problemler canınızı sıkabilir. Sql replikasyon uygulamak çok komplike olmasa da sonradan yaşayabileceğiniz sorunlar çok komplike olacaktır. Yine de replikasyonla ilgileniyorsanız transactional replication yöntemini inceleyiniz tek yönlü bir replikasyondur.   Bu şekilde istediğiniz tabloları replike edebilirsiniz fakat replikasyonu ıugıladığınız 2incil DBdeki cari tablolarının boş olması gerekir ki ilk anda ID çakışması olmasın ve de üretim yazılımından cari tabloya veri girmemelisiniz.  Y da kısaca replikasyon konusuna hiç girmeyin derim. 🙂 Bu durumu basit bir yazılımla çözmek daha mantıklı olacaktır, tigera girilen cariler belirli aralıklarla diğer programın DBsine aktarılsın...

Gönderildi : 01/04/2017 18:38

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Bu durumda bir çok senaryo mümkün. Ancak en az maliyetle en rahat yöntem olarak mirroring işinize yarayabilir. 

http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2015/02/22/sql-server-2014-database-mirroring-adim-adim-kurulum-ve-temel-yapilandirma.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/04/2017 01:50

Paylaş: