Anasayfa » Forum

Veri kaybı yaşanmam...

Bildirimler

Veri kaybı yaşanmaması için DB ayna kopya  

RSS
 Anonim

Merhabalar,

veri kaybı yaşanmaması için (yedekleme değil de) windows server 2016 raid yeterli midir yoksa sql tarafında da ayna kopya gibi bir özellik bulunmakta mıdır ?

Teşekkürler.

Alıntı
Gönderildi : 03/03/2017 16:15
oldmember
(@yavuzfilizlibay)
Üye

Merhaba

Raid diskler üzerinde yedeklilik sağlar. Sql server için de high availibity olarak, mirroring, replication, alwayson gibi çözümler bulunmaktadır. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/03/2017 16:18
 Anonim

Üstat, yazdığınız bir makale var mıdır 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/03/2017 17:11
oldmember
(@yavuzfilizlibay)
Üye

High availibity konusunda daha yazamadım, proje olarak en fazla always on yapısı üzerinden gitmekteyiz. Sql server 2016 da yeni özellikleri geldi. Standart 2016 sürümde tek database olarak basic seiyede kullanabiliyorsunuz. Veri kaybı olmadan, otomatik olarak failover yaparak sisteminiz 7/24 canlı bir şekilde çalışıyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/03/2017 17:15
 Anonim

Eğer farklı sunucular değil de aynı sunucu üzerindeki database yine aynı sunucuda runtime da gerçek zamanı kopya olarak tutulacaksa hangi mod daha sağlıklıdır ?

Mirror farklı sunucularda tutmak için sanırım. Öneriniz ne olur üstat ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/03/2017 17:22
oldmember
(@yavuzfilizlibay)
Üye

Aynı host üzerinde, sql server cluster mimarisi pek mantıklı değil. Host çöktüğünde ne yapabiliriz diye bu yapıları kuruyoruz 🙂 

Aynı gemide batarlar yoksa

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/03/2017 17:48
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Yavuz hocamınki en ideal senaryo ama  http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2015/02/22/sql-server-2014-database-mirroring-adim-adim-kurulum-ve-temel-yapilandirma.aspx  buda işinizi çözebilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/03/2017 17:48
Turan COŞKUN
(@turancoskun)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

merhaba,

host üzerinde raid yapısına geçmeniz sadece disk arızalarına karşı sizi koruyacaktır.

ancak host'un geri kalan bileşenlerinde bir sorun olduğunda kesinti kaçınılmaz. / eth./ mainboard vb.

ha tarafını tek host ile gerçekleştirmek mümkün olmayacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/03/2017 14:38
Paylaş: