Forum

SQL Server 2000 de ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Server 2000 de yetkilendirme problemi.

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
547 Görüntüleme
(@pajero)
Gönderiler: 46
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba herkese,

SQL 2000 Server üzerinde oluşturduğum bir x isimli db ye ulaşacak olan a kullanıcısının sadece x db sine erişim hakkı olmasını istiyorum. Bunu becerebildim, a kullanıcısı tanımladığım x db si haricinde diğerlerine erişemiyor ama sa kullanıcısına erişip özelliklerine girebiliyor. a kullanıcısının diğer user özelliklerine erişimini nasıl kısıtlayabilirim?

Gönderildi : 16/10/2008 21:03

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

selam
sql 2000 de sa şifresi default olarak yok .siz sa userına şifre verirseniz ve bu şifreyi bilmeyen sa userı ile login olamaz.
selamlar

Gönderildi : 16/10/2008 21:48

(@pajero)
Trusted Member
Konu başlatıcı

selam
sql 2000 de sa şifresi default olarak yok .siz sa userına şifre verirseniz ve bu şifreyi bilmeyen sa userı ile login olamaz.
selamlar

sa şifresi zaten verilmiş vaziyette şu an, benim sorduğum soru tam olarak cevapladığınız değil.

yeni oluşturduğum x kullanıcısı sa özelliklerine girerek şifresini değiştirebiliyor, benim istediğim yeni oluşturduğum kullanıcı diğer kullanıcı özelliklerine hiç erişememeli.

Gönderildi : 17/10/2008 12:31

(@haticeakgul)
Gönderiler: 983
Noble Member

1- Sql server enterprise manager üzerinde mi değiştiriyor?

Orada ise kullanıcınızın server a erişimini engelleyin.

2- Query ile mi değiştiriyor ?

Query ye kendi makinasından açıyorsa ancak şu şartlarda engelleyebilirsiniz.

a-Windows authentication "Kullanıcınızı user gurubuna alın ; kullanıcının sql query yazmasınız engellemiş olursunuz."

b-Sql server authentication  "SQL kullanıcı adını admin gurubundan çıkartmalısınız ; kullanıcının sql query yazmasınız engellemiş olursunuz."

iyi çalışmalar.

Hatice Akgül

Nebim Yazılım

Gönderildi : 17/10/2008 18:21

(@pajero)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Hatice hanım, hallettim.

Gönderildi : 17/10/2008 20:42

(@haticeakgul)
Gönderiler: 983
Noble Member

Nasıl çözüme ulaştıgınızı da yazarmısınız.

Teşekkürler.

Gönderildi : 17/10/2008 21:49

(@pajero)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Oluşturduğum kullanıcının bütün yetkilerini kaldırıp sadece DB üzerinde yetki verdim. Diğer alanlarda birşey yapamıyor.

Gönderildi : 18/10/2008 01:10

Paylaş: