Forum

Sql Servera VPN ile...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sql Servera VPN ile Bağlantı İzni Nasıl Verilir ?

19 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
4,615 Görüntüleme
(@mehmetagcaoglu)
Gönderiler: 32
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar

Ben Elektronik Mühendisiyim, IT konusunda pek bilgim yok. Ev ile ofis arasına VPN bağlantısı kurdum. Ofisim 192.168.2.1 ip bloğunda, evim 192.168.1.1 ip bloğunda. Evim den ofisteki SQL server yüklü bilgisayarın paylaşılsan dosyalarını görüp okuma yazma yapabiliyorum. Ofisteki yazıcıları görüp evimden çıktı yollayabiliyorum. Ama SQL üzerinden kullandığım mikroyu çalıştıramıyorum. Evdeki pc sql serveri görmüyor. SQL serveri evden görmek için ne yapmam lazım. 

NOT1: SQL servere port açıp, VPN kullanmadan erişim yapıldığını biliyorum ancak güvenli olmadığı için VPN kullanmayı tercih ettim. 

Epeydir uğraşıyorum, ağı görmemekle ilgili daha öncede konu oluşturmuştum. Bu sorunları aştım. Şuan ağı görüyorum. SQL i göremiyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum. 

NOT2: Yazılım ,parça vb. şeyler satmak için özelden ulaşmayın lütfen. 

Gönderildi : 26/08/2016 15:12

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Merhabalar ;

1- Vpn bağlantısını ne ile kurdurnuz ?

2- sql servera ping atabiliyor veya rdp üzerinden erişebiliyormusunuz?

Ayrıca not2 için yorumum, eğer dikkat etiyseniz burası tamamen gönüllü ve bu işi seven insanlarla dolu.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 26/08/2016 16:10

(@mehmetagcaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Cevabınız için teşekkür ederim. 

1) Tp-Link W9980 modem var her iki tarafta da. IPSEC VPN kurulu. Sql Server yüklü bilgisayarda ve evdeki bilgisayarda virüs programı yüklü değil, güvenli duvarı kapalı.

2) SQL server yüklü bilgisayara ping atabiliyorum. SQL serverin yönettiği klasörü de görebiliyorum.  RDP üzerinden hiç denemedim. Nasıl yapıldığını da bilmiyorum açıkçası. VPN bağlantısı yokken de RDP üzerinden çalışması gerekli değil mi ?

Evet forum dediğimiz şey zaten gönüllü karşılıksız bu işi seven insanların yardımlaşma yeri. Ancak daha önce başıma geldiği için not olarak yazdım. Kusura bakmayın.

Gönderildi : 26/08/2016 16:21

(@hakankaplanoglu)
Honorable Member

Sorunun modem mi yoksa sql serverdamı olduğunu bulabilmek için,

Vpni devre dışı bırakıp port yönlendirme ile 1433 portunu yönlenridip erişmeyi denermisiniz ?

Gönderildi : 26/08/2016 16:39

(@mehmetagcaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Denerim tabiki ama çok bilgim yok. Modenden VPN ni kaldırıp her iki modemde de port yönlendirmesi mi yapacağım ? Yönlendirdikten sonra Mikro nun SQL erişim DATABASE inde değişiklik yapacak mıyım ?

Gönderildi : 26/08/2016 16:42

(@hakankaplanoglu)
Honorable Member

NOT1: SQL servere port açıp, VPN kullanmadan erişim yapıldığını biliyorum ancak güvenli olmadığı için VPN kullanmayı tercih ettim. 

Aslında vpn bağlantısını koparmanıza gerek yok, Kafa karışıklılığı olmaması için söyledim.

Sql serverı ofisinizde olarak düşünüyorum. Ofis üzerinde ki modemden port forwarding yapmanız gerekmekte.

Modem üzerinden 1433 tcp/udp portunu sql olan makineye yönlendirin.

Ardından evinizden management studio üzerinden işyerinizin public ip adresi ile sql servera bağlanmaya çalışın.

https://www.youtube.com/watch?v=3NaOfdjLAl4  Burada ki videoyu örnek alarak yapabilirsiniz.

Servis ve internal port 1433 protokol hepsi olarak yapılandırın.

Gönderildi : 26/08/2016 16:48

(@mehmetagcaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim.

Yapıldıldığını biliyorum, birkaç yerde okumuştum. Ama yapmayı denemedim. 

SQL server üzerindende ayar yapılması gerekiyor galiba. 

En kısa zamanda deneyip sonucu buraya yazacağım.

Gönderildi : 26/08/2016 17:16

(@hakankaplanoglu)
Honorable Member

Evet dediğiniz gibi bir detayı atladım. Sql kısmında Tcp/ip enable yapmanız gerekmekte.  http://www.bilgevim.com/sql-server/sql-server-express-kurulumu-ve-uzak-baglantisini-acma.html  Bu linki inceleyin işinizi görecektir.

Bu şekilde sorunsuz bir bağlantı gerçekleştirebileceksiniz. ( atladığım bir yer olmaması adına şimdi test ettim 🙂 )

Port yönlendirme ile bağlantınız sağlanırsa, sorun modem tarafında ki firewall la ilgili olabilir.

Kolay gelsin , iyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 26/08/2016 17:33

(@mehmetagcaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim. SQL tarafındaki gerekli değişiklikleri yaptım. SQL i yeniden başlattım.

Port yönlendirmesi yaptım. 

management studio üzerinden bağlanamadım. Bağlantı ayarlarımda bi problem var mı ?

[url= http://i.hizliresim.com/gXymLR.jp g" target="_blank">http://i.hizliresim.com/gXymLR.jp g"/> [/img][/url]

Gönderildi : 26/08/2016 20:31

(@hakankaplanoglu)
Honorable Member

server name: DIŞ İP  \1433 Yazmayın

Authentication SQL Server Authentication

Kullanıcı adı ve şifre için kurulumda belirlediğiniz sa kullanıcısını girin.

Eğer sa kullanıcısı yoksa  http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2013/06/23/sql-server-2012-sql-authentication-ile-oturum-acilmasi.aspx  bu makaleden yararlanarak oluşturabilirsiniz.

Gönderildi : 26/08/2016 21:36

(@mehmetagcaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ofisteki sqle port açtığım halde ulaşamadım. Birçok yerde SQL 1433 port açma işlemi anlatılmış. Bayı yerlerde daha fazla ayrıntı var. Çoğunu denedim ancak erişim sağlayadım. Ofis teki SQL li açıp kapatmam işleri engelediği için, evdeki laptopa sql server kurup, evdeki modemden port açtım. Uzaktan herhangi bir yerden denemelerimi sürdürüyorum. SQL portunu doğru açtığım zaman

http://ip-adresim.net/araclar/acik-portlar     bu tarz bi siteye DIŞ IP mi yazıp 1433 girdiğim zaman açık görünmesi gerekmiyor mu ? Bende hep kapalı görünüyor. 

Gönderildi : 27/08/2016 19:48

(@mehmetagcaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

SQL server dan portu açtım. 

http://ip-adresim.net/araclar/acik-portlar   adresinden kontrol ettim açık.

Management Studio dan erişmeye çalıştığımda 

Zaman aşımı süresi doldu. İşlem tamamlanmadan zaman aşımı süresi doldu veya sunucu yanıt vermiyor. (Microsoft SQL Server)

uyarısını alıyorum. 

Connection Time-Out : 120 sn

Network Packet Size : 1024 byte yaptım. 

120 sn sonra gene aynı hatayı aldım.

Gönderildi : 27/08/2016 20:46

(@hakankaplanoglu)
Honorable Member

Modem üzerinde yaptığınız port yönlendirme kısmının ekran görüntüsünü atarmısınız. 

Gönderildi : 28/08/2016 02:39

(@mehmetagcaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Eve kurduğum SQL e 1433 port yönlendirmesi ile uzaktan bağlanmayı başardım. 

VPN ile bağlanmak için ne yapmam gerek?

Gönderildi : 29/08/2016 13:47

(@hakankaplanoglu)
Honorable Member

Şu anda iki taraf arasında vpn bağlantınız varsa sıkıntısız local ip adresi üzerinden sqla bağlanmanız gerek. Modem üzerinde firewall varsa iki taraftada kapatıp deneyin.

Gönderildi : 29/08/2016 18:44

(@mehmetagcaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ofisteki bilgisayara SA kullanıcısı oluşturup ofis içinden SQL Server Management Studio ile SA kullanıcı adı ve şifresi ile bağlantı kurdum. Her türlü veriyi görebildim. Ofis dışından (modemde 1433 port yönlendirmesi var iken) denediğimde bağlantı sağladım ancak mikroya ait database lere ulaşmadım. Database sekmesini açmak istediğimde aşağıdaki uyarıyı alıyorum. Fotograftaki sildiğim yerler firma ismi. Tüm uyarıda aynı firma yazıyor, ancak hiç bir firma verisi yok. Sanırım ilk o firmadan başlayıp okuma yaptığı için o hatayı verdi. Bu işlemler yapılı iken VPN bağlantım açıktı.

[url= http://i.hizliresim.com/G3zlyb.jp g" target="_blank">http://i.hizliresim.com/G3zlyb.jp g"/> [/img][/url]

Gönderildi : 02/09/2016 22:07

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

mikro ilk yapılandırılırken, db tarafında yetkili kullanıcı kim verildi ise, onunla managment studio üzerinde oturum açın.

bu işlemi, mikronun kurulu olduğu sistem üzerinde gerçekleştirin.

mikro'da sa ataması mevcut ise, "database.ini" içerisine sa bilgilerinide işlemeniz gerekiyor diye hatırlıyorum.

ofise bağlantı kurup, mikro kullanmak istiyorsanız, mikro'nun bulunduğu sistem üzerine rdp kullanıcısı oluşturup, oturum açmak en basit yol.

buraya her yerden erişmek isterseniz, en düşük bütçe ile ofise draytek route konumlandırıp, ssl vpn aktif etmeniz yeterli.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/09/2016 02:54

(@hakankaplanoglu)
Honorable Member

Sa kullanıcısını oluşturduğunuz yerden izinleri kontrol edermisiniz.

sysadmin ve public seçilimi ?

Gönderildi : 03/09/2016 16:18

(@mehmetagcaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sysadmin ve public seçili. 

Baya birşeyler denedim kontrol ettim ama sonuç değişmedi. Port yönlendirmesi ile SQL le girememem ile VPN ile ağı görüp SQL li göremememin nedeni aynı olabilir.

Gönderildi : 08/09/2016 12:57

Paylaş: