Forum

2 Farklı Lokasyonda...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2 Farklı Lokasyondaki Dataları sürekli eşitleme

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,708 Görüntüleme
(@AhmetKoseoglu)
Gönderiler: 108
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba başlık biraz karmaşık oldu fakat durumu kısaca özetliyorum. 

Zirve üretim programını kullanıyoruz. 2 farklı lokasyonda toplamda 20-25 kullanıcımız var. Datamız bi hayli büyük program yerelde bile yavaş çalışıyor uzak noktadada wifi anten üzerinden çalıştığı için iyice yavaşlıyor. Sorum şu yerelde ve uzak noktada sql server 2014 standart kurulu Yereldeki bilgisayarlar yereldeki veritabanına bağlansa uzaktakilerde ordaki veritabanın bağlansa bu iki veritabanı arasında sürekli bağlantı olsa yazılan veriler anlık olarak karşılıklı yazılsa böylelikle hem sunucu yükünü azaltıp hemde anten üzerindeki gecikmeleri azaltabilirmiyiz? Anten üzerinden yapılan 2 sql arasındaki bağlantıdaki gecikmeler son kullanıcı kısmına yansırmı ? 

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim benim için çok önemli konu. RDP konusu ile çözüm bulabilirz fakat ilerleyen zamanlarda sürekli pc artırımı olabilir şimdiden bu sorunu çözersek iyi olur diye düşünüyorum. Thin Client gibi bir fikir daha geldi ama hiçbir fikrim yok rdp farkı nedir neden kullanmayız soruları ordada yanıtsız kalıyor bende. 

Gönderildi : 13/07/2016 16:57

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

büyük veritabanından kasıt nedir ? 10-100gb vb.

sql, network, server taraflarından önce bunu uygulamanın üreticisi ile görüşüp, bu yapıyı çalıştırıp, çalıştıramayacaklarını sormanız daha doğru olur.

çoğu yerel yazılım firması, malesef birçok senaryoyu desteklememekte.

dönüş olumsuz olur ve kullanıcılarınız sadece bu uygulamayı kullanıyor ise, thinclient tarafı işinizi fazlasıyla görecektir.

thinclient projelerinde büyümek fazlasıyla kolay.

mapple ve ncomputing ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/07/2016 11:33

(@AhmetKoseoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

büyük veritabanından kasıt nedir ? 10-100gb vb.

sql, network, server taraflarından önce bunu uygulamanın üreticisi ile görüşüp, bu yapıyı çalıştırıp, çalıştıramayacaklarını sormanız daha doğru olur.

çoğu yerel yazılım firması, malesef birçok senaryoyu desteklememekte.

dönüş olumsuz olur ve kullanıcılarınız sadece bu uygulamayı kullanıyor ise, thinclient tarafı işinizi fazlasıyla görecektir.

thinclient projelerinde büyümek fazlasıyla kolay.

mapple ve ncomputing ürünlerini inceleyebilirsiniz.

1,5 GB desem komik olur sanırım 🙂 gerçekten 1,50 gb datam fakat yazılım çok fazla sorgu atıyor ve hantal olduğu için yavaş çalışıyor yereldede yavaş yani. Antenlerden bahsetmemişim 200 mbit down 200 mbit upload mevcut şuanda 2ms gecikme ayarladık fakat sanırım 5-7 ms gecikme var.  Zirve tarafı bu senaryoyu desteklermi diye sorduk bakalım cevap bekliyoruz. Thinclient olayı çok sıcak gelmiyor bize zaten var olan pc'ler var güçlü pcler bunları client yapmak istemiyoruz ayrıca lisanslama maliyetleride çıkacak sanırım bu bahsettiğiniz sistem için. 

Merhaba 

İki farklı lokasyon arasındaki network bağlantısı düşük olduğu için, Sql ler arasında mirroring ve replikasyon gibi çözümler yapmak sıkıntılı olacaktır. İki farklı lokasyondaki replikasyonlar için network hızı önemlidir. Bu şekilde bir yapı daha çok yavaşlığa sebep olacaktır.

network bağlantsı aslında çok güzel 200 mbit down 200 mbit upload var gecikmede 5-7 ms olması lazım sizce bu tarz bir sistemde bağantı yavaşmı kalır ? 

Gönderildi : 14/07/2016 19:28

(@caglarozenc)
Gönderiler: 247
Reputable Member

1.5 GB'lık data da siz bu denli sıkıntılar yaşıyor ve farklı çözümler üretmeye çalışıyorsanız bence uygulamayı yada veritabanı optimizasyonu konusunu bir önceliklendirin. Yoksa Yavuz Hocamın dediği gibi network bağlantınız iyi latency değerleri de düşük ise çözüm üretilebilir ama öncelik uygulama ve veritabanı katmanı olması gerekiyor. 

Gönderildi : 14/07/2016 19:59

(@turancoskun)
Üye

db büyük değil, yavaşlık konusunda 2 nokta var, uygulama ve sunucu kapasitesi.

uygulama için üretici ile görüşmeden çözüm üretmek zor.

sunucu tarafında en büyük handikap disk io, mevcut db'yi ssd disk üzerine taşıyarak test etmenizi tavsiye ederim.

lokasyonlar arası bantgenişliği ve gecikme süresi sql için sorun oluşturmayacaktır.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/07/2016 00:47

(@AhmetKoseoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Network bağlantınız iyimiş, latency 5-7 ms ise gayet iyi değerler, sizin sql de performans sorunlarınız vardır, health check yapılarak sorunları tespit ettirmeniz daha iyi olur. Düşündüğünüz yapıyı kursanız bile sql içindeki database bazındaki sorunları çözemezseniz eğer aynı performans sorununu yaşamaya devam edersiniz.

Değerli görüşünüz için teşekkür ederim. Yazılım 32 bit mimarisiyle geliştirilmiş bir yazılım açıkcası hedef kitleside biz değiliz yıl sonunda programı kullanımı durdurup bir erp yazılımına geçeceğiz. Kayıtlarımız programa göre çok fazla geliyor. Yazılımcılarda bize özel bir geliştirme yapmıyor mali müşavirler için geliştirilmiş bir yazılım. Yerelde program evet yavaş çalışıyor ama uzak noktada biraz daha yavaş çalışıyor bunu nasıl azaltırımın peşindeyim. Düşündüğüm yapı ile en azından yereldeki olmayan kaliteyi yakalayabilirmiyim onun peşindeyim 🙂 

1.5 GB'lık data da siz bu denli sıkıntılar yaşıyor ve farklı çözümler üretmeye çalışıyorsanız bence uygulamayı yada veritabanı optimizasyonu konusunu bir önceliklendirin. Yoksa Yavuz Hocamın dediği gibi network bağlantınız iyi latency değerleri de düşük ise çözüm üretilebilir ama öncelik uygulama ve veritabanı katmanı olması gerekiyor. 

Değerli görüşünüz için teşekkür ederim. Uygulama tarafında bir çözüm bulamayınca sql tarafından çözüm bulma fikri gelişti aslında. Uygulama herşeyi yavaşlatıyor 2 SQL server birbiri arasında çok hızlı çalışacağını düşündüm. 

db büyük değil, yavaşlık konusunda 2 nokta var, uygulama ve sunucu kapasitesi.

uygulama için üretici ile görüşmeden çözüm üretmek zor.

sunucu tarafında en büyük handikap disk io, mevcut db'yi ssd disk üzerine taşıyarak test etmenizi tavsiye ederim.

lokasyonlar arası bantgenişliği ve gecikme süresi sql için sorun oluşturmayacaktır.

Değerli görüşünüz için teşekkür ederim. Disklerim normal server hdd 7200 rpm ssd disk olayını ciddi şekilde düşünüyorum 16 GB ram var 12 GB ram tüketiyor sistem ekstra ram almayıda düşünüyorum . Lokasyon arasındaki gecikmeyi azaltmak için 2 SQL birbiriyle konuşsun diye düşündüm fakat sanırım yazılım desteği olmadan bu işi başaramayacağız. Herhangi bir yerden giriş anında programdan fiş numarası alan kullanıcı diğer lokasyonda diğer kullanıcı aynı fiş numarasını alırsa gecikmeden dolayı kayıtlarda problem yaşanacak sanırım. 

Gönderildi : 15/07/2016 11:59

(@turancoskun)
Üye

Ahmet bey,

daha öncede belirttiğim gibi üretici firma desteklemediği sürece, böyle bir operasyon size ciddi sorunlar çıkartacaktır.

7.2k diskler ile verim almanız mümkün değil, server ssd fiyatlarıda artık makul seviyelerde, veriminizi arttıracaktır.

Gönderildi : 15/07/2016 13:23

(@AhmetKoseoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ahmet bey,

daha öncede belirttiğim gibi üretici firma desteklemediği sürece, böyle bir operasyon size ciddi sorunlar çıkartacaktır.

7.2k diskler ile verim almanız mümkün değil, server ssd fiyatlarıda artık makul seviyelerde, veriminizi arttıracaktır.

Diskleri izlediğimde disklerde bir yoğunluk göremedim sizce normal kaynak izleyicisi hariç başka bir programlamı takip etmek gerekir server üzerinde darboğazın hangi alanda olduğunu nasıl görebilirim ? Özellikle diskler konusunda teşekkür ederim. 

Gönderildi : 18/07/2016 10:37

(@turancoskun)
Üye

Ahmet bey,

sunucu markalarının kendi performans araçları mevcut. bkz. dell dpack

sql operasyonlarında sata ve nsas, kullanıcı sayısı ve sorgu yapınıza göre her zaman darboğaz oluşturacaktır.

sistem kaynakları için, performance monitor üzerinden takip sağlayabilirsiniz.

Gönderildi : 18/07/2016 11:02

Paylaş: