Forum

Client' ten Ça...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Client' ten Çalıştırmak;

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,053 Görüntüleme
(@AzadAzadoglu)
Gönderiler: 184
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar, nasıl birbaşlık bulacağımı bilemedim kusura bakmayınız.

Sorum şu : Medisis ile başlayan bir hastane otomasyon sistemimiz var, teknik destek tarafı ciddi anlamda zayıf ve ukalalar. Şu soruyu kendilerine sordum ama cevap alamadım. ( Hastane bu yazılımı kullanmakta ısrarcı ve ne yapacağız bilemiyorum , her neyse )

Bu yazılım Server' da kurulmuş ve Clientlere server paylaşım üzerinden exe paylaştırılarak çalıştırılıyor ve buda Bu yazılımın çok fazla personel tarafından kullanılması sonucu server' da CPU aşırı kullanımına devam ediyor. Yani her personel masaüstüne oluşturulan server paylaşım yolunda ki medisis.exe yazılımını kullanarak bu programa ulaşıyorlar. Benim yapmak istediğim, bu yazılımın exe' sini client' e kurup database dosyası ile direkt sql' e ulaşmasını sağlamak, ağ üzerinden çalıştırmak değil. Muhasebe programı olan Mikro ' nun client çalışma mantığının aynısını uygulamak istiyorum.

Ne yapmam gerekli ,nasıl bir yol izlemem lazım ? SQL tarafında zayıf ve sizin söyleyeceğiniz teknikleri uygulayabilecek kadar yeterli değilim. Sade ve anlaşılır olarak yapılabilecek bir yol var mıdır ?

Bilgi rica ediyorum.. iyi çalışmalar..

Gönderildi : 20/06/2016 03:51

(@cemkilic)
Gönderiler: 396
Reputable Member

merhaba dhcp kullanarak RDP ıle dıger clıentlara baglanıp mıcro yu kurabılırsınız

dıger clıentlara yıne aynı sekılde hastane otomasyonu yada SQL kuracaksanız aynı yolu ızleyebılırsınız ıyı calısmalar

Gönderildi : 20/06/2016 04:34

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

hastane otomasyonlarının büyük bir kısmı medisis gibi çalışır.

üretici firma size ayrı bir exe yayınlayıp, vermediği sürece istediğinizi gerçekleştiremezsiniz.

medisis ile daha önce tecrübelerim oldu, 7-8 lokasyonlu bir kurumda ve her şubede 20 ile 80 kullanıcı arasında.

şahsi düşüncem, yazılımın iyi optimize edilmediği, ancak aşırı kaynak tüketimini sadece uygulamaya bağlamamak gerekiyor diye düşünüyorum.

sql tarafında hangi versiyon ile çalışıyorsunuz ve kullanıcı sayısı nedir ?

fiziksel veya vm işletim sistemi nerede barınıyor ?

kullanıdığınız storage ve cpu bilgilerini paylaşırsanız daha net cevaplar verilebilir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/06/2016 12:35

(@AzadAzadoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Medisis' exe' yi decompile edip, sunucu yolunu ve sql adresini gösterip direkt sql sorgu yapmasını sağladım. Artık yazılım ağ üzerinden çalıştırılmıyor, şu anda 60 personelin 30 u pilot olarak devam ediyor. Bugün sonunda problem telefonu almaz isem 75 makineyi' de bu şekilde uyarlayacağım. 

Dönüş yapacağım, iyi çalışmalar..

Gönderildi : 20/06/2016 14:15

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

medisis uygulama kısayolu ağ üzerinden çalışsada, zaten sunucu ve veri yolunu local oturum üzerinde tutuyor.

75 pc büyük bir rakam değil ama sonucunuzu merakla bekliyorum.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/06/2016 15:55

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Firmanın vereceği exe ile ilgili güncellemelerden clientlerinizi haberi olmayacağı için sonrasında grei dönüşü zor veya mümkün olmayan sorunlara yol açabilirsiniz

Gönderildi : 20/06/2016 18:02

(@hakan_gunduz)
Gönderiler: 117
Estimable Member

Kesinlikle..

Her güncelleme sonrası 75 client'ı tek tek gezip tekrar kurulum yapmak gerekebilir. Aman dikkat!

Firmanın vereceği exe ile ilgili güncellemelerden clientlerinizi haberi olmayacağı için sonrasında grei dönüşü zor veya mümkün olmayan sorunlara yol açabilirsiniz

Gönderildi : 20/06/2016 18:14

(@AzadAzadoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Fikirler için teşekkür ederim. Sonuç şu:

Server CPU %75' ler de çalışır iken , denediğim 35 pc(pilot) cihazda tek bir sıkıntı yaşamadım(hergün ağ yavaşlığı sorunundan sıkılmıştım) . Akşam saat 17.30 civarı Process durumuna baktığımda CPU %55' e kadar düşüp SQL sorgulama hızı ciddi anlamda farklılık göstermiştir. Yarın tüm Client' leri bu projeye alıyorum.

Güncelleme ile ilgili konu gayet mantıklı ancak ona da şu şekilde bir çözüm üreteceğim kendimce: Şu anda medisi b91 güncellemesini alıp o şekilde client' lere kurulum yaptım, diğer clientler farklı sürümdeler şu anda. Eğer diğer tüm clientleri tek seferde b91' e almam gerekir ise,Deployment rol kullanmam gerekecek. Upgrade' nin otomasyona bağlanması içinde sadece yarım saatimi harcamam yeterli gelir gibi geldi.

Şimdilik bu sorunun çözümü benim için nefes aldırdı, en azından telefonumun şarjı artık %50' nin üzerinde 🙂 Sorunlar yüzünden sürekli mobil olmam gerekiyordu. Masamın ve masa telefonumun yüzünü özlemişim.   Spiceworks bile personelin gazını almama yardımcı olamıyordu, mutlaka yüzümü görmeleri gerekti. 

🙂

Gönderildi : 21/06/2016 01:34

(@vasviuysal)
Üye

upgrade için soyle bir yontem onerebilirim

programın duzenlediginiz exe yi ag da bir paylaşıma atın

clientlere programı calıstırmak icin bir batch icerisinden cagırın fakat exeyi cagırmadan once her acılısta

robocopy ile serverdeki exe lokale kopyalansın (eger exe cok buyuk bir dosya degil ise )

exe değiştiginde yani guncelleme geldiginde yeni exe yi duzenleyip serverdeki paylaşım alanına atarsınız programı calıstırmak isteyenler

acılısta buradan yenisini kopyalayacaktır bu sekilde

Gönderildi : 21/06/2016 10:12

(@AzadAzadoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Vasvi hocam güzel bir yöntem evet , daha mantıklı ve etkileyici çözüm . Teşekkürler 🙂

Gönderildi : 21/06/2016 11:16

(@vasviuysal)
Üye

rica ederim , ben de uzun yıllar hbys firmalarında (unipa ve probel ) sistem yöneticisi olarak çalışmıştım, ordan kalan tecrübeler :))

Gönderildi : 21/06/2016 12:26

Paylaş: