2008 r2 sql express...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2008 r2 sql express cpu artırma  

RSS
fatih görmek
(@fatihgormek)
Üye

Merhaba,

Doruknet üzerinde sanal sunucumuz var ve üzerinde web sitelerimizi barındırıyoruz. Sürekli ağırlığından şikayet ediliyor. Doruknet ve benim yaptığımız kontroller sonunda işlemcinin sürekli yüzde 90-100 seviyelerine çıktığını gördüm. Ara ara işlemci kullanımı düşüyor ve siteler çok hızlı açılıyor. İşlemci de de sürekli yükün sqlservr.exe de olduğu görülüyor.

Merak ettiğim şu 2 adet cpu  x5560  2.80 ghz gözüküyor ve test amaçlı artırım isteğinde bulundum. Fakat kaynağı tüketen sql servisi olduğundan ve 2008 sqlexpress yüklü olduğundan kaynak artırımını kullanabilecekmiyim. Maximum kaç cpu ve core kullanbiliyoruz acaba.

Teşekkürler

Alıntı
Gönderildi : 01/02/2016 18:59
oldmember
(@yavuzfilizlibay)
Üye

Merhaba

Sql Express 2008 R2 için, 1 Cpu ve 1 gb ram maksimum kullanım limiti var.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/02/2016 19:02
fatih görmek
(@fatihgormek)
Üye

Peki hocam SQL Server 2008 R2 yazıyor server managament studioyu açtığımda ( açılan ekranda bilgisayar isminin yanında\SQLEXPRESS yazıyor) express ismini elle biri yazmış olabilir mi yoksa gerçekten kullandığım express mi onu tam olarak öğrenmenin bir yolu varmı? 

SQL le ilgili bilgim yok kusura bakmayın önemsiz bir soru ise..

Teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/02/2016 19:19
oldmember
(@yavuzfilizlibay)
Üye

Est. önemsiz soru olur mu

Sql versiyonunu öğrenmek için, New Qoery diyerek boş bir sorgu ekranı açın. Ekrana aşağıdaki komutu yazıp, Execute ile çalıştırın.

SELECT @@VERSION

bu komut size, sql server ın versiyonu ile ilgili doğru bilgiyi verecektir. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/02/2016 19:25
fatih görmek
(@fatihgormek)
Üye

İlginiz için çok teşekkürler,

(No column name)
Microsoft SQL Server 2008 R2 (RTM) - 10.50.1600.1 (X64) Apr 2 2010 15:48:46 Copyright (c) Microsoft Corporation Express Edition with Advanced Services (64-bit) on Windows NT 6.1 <X64> (Build 7601: Service Pack 1) (Hypervisor)

Çıkan sonuç bu eğer express ise benim cpu artımı istememin pek bir anlamı yok anladığım kadarı ile şuandaki 2 işlemcinin de 1 ini kullanıyorum galiba.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/02/2016 19:35
oldmember
(@yavuzfilizlibay)
Üye

Evet Cpu arttırımına gerek yok, Sql Server üzerindeki veritabanınıza çok fazla işlem yükü var ise, bu donanım yetersiz geliyordur, Standart Edition olan bir pakete geçmenizde fayda olabilir. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/02/2016 19:41
fatih görmek
(@fatihgormek)
Üye

İlginiz için tekrar teşekkür ederim. 

İyi çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/02/2016 19:47
fatih görmek
(@fatihgormek)
Üye

Hocam peki tek işlemci bile kullanıyor olsam bu yükün ara ara yükselmesi yanlış bir sorgudan vs. olabilir mi? 

Evet ise express sürümünde bunu gözlemleyebileceğim bir yer varmıdır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/02/2016 19:57
oldmember
(@yavuzfilizlibay)
Üye

Tabiki, Sql Server'ı, Select cümleleri yorar, kaydetme-silme veya güncelleme işlemleri select kadar yormaz

Management Studio'da, Instance adına sağ tıklayarak Activity Monitor den izleyebilirsiniz. Diğer yöntem ise Who_is sorgusunu google da arayın, aktif olarak çalışan sorguları bu sorgular ile takip edebilirsiniz

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/02/2016 01:44
Paylaş: