Forum

MsSql 2012 Hata Kod...

Bildirimler
Hepsini Temizle

MsSql 2012 Hata Kodu

15 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,153 Görüntüleme
(@SeyfullahPOLAT)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba ve iyi çalışmalar;

Arkadaşlar yaklaşık 10 gündür yaşadığım bir sıkıntıyı çözmeye çalışıyorum fakat bir türlü beceremedim. Yaşadığım sıkıntı kendime ait 3 tane web sitem var bunlar için server kurdum. Server 2012 r2 ve MsSql 2012 yüklü panel olarakta Plesk panel kullanıyorum. Kurmaya çalıştığım proticaret paketi veritabanı açabiliyorum proticaret izinlerini verebiliyorum yani olması gereken herşey ok. Bundan sonrası kurulum ekranı Web sitesinin ismini yazdığımda kurulum ekranı geliyor kullanıcı adı ve şifremi yazıyorum ok diğer aşamaya geçiyor yani 3. Aşama da şu Hatayı alıyorum.     

Hata oluştu : Column already has a DEFAULT bound to it.Could not create constraint. See previous errors. Sql : System.Data.SqlClient.SqlException (0x80131904): Column already has a DEFAULT bound to it.Could not create constraint. See previous errors.konum: System.Data.SqlClient.SqlConnection.OnError(SqlException exception, Boolean breakConnection, Action`1 wrapCloseInAction)konum: System.Data.SqlClient.SqlInternalConnection.OnError(SqlException exception, Boolean breakConnection, Action`1 wrapCloseInAction)konum: System.Data.SqlClient.TdsParser.ThrowExceptionAndWarning(TdsParserStateObject stateObj, Boolean callerHasConnectionLock, Boolean asyncClose)konum: System.Data.SqlClient.TdsParser.TryRun(RunBehavior runBehavior, SqlCommand cmdHandler, SqlDataReader dataStream, BulkCopySimpleResultSet bulkCopyHandler, TdsParserStateObject stateObj, Boolean& dataReady)konum: System.Data.SqlClient.SqlCommand.RunExecuteNonQueryTds(String methodName, Boolean async, Int32 timeout, Boolean asyncWrite)konum: System.Data.SqlClient.SqlCommand.InternalExecuteNonQuery(TaskCompletionSource`1 completion, String methodName, Boolean sendToPipe, Int32 timeout, Boolean asyncWrite)konum: System.Data.SqlClient.SqlCommand.ExecuteNonQuery()konum: ASPNetPortal.installPage.ProceedSQLScripts(String pathToScriptFile, String connectionString)ClientConnectionId:0d5e0871-0580-4a49-bbe6-9ad630cffeceError Number:1781,State:1,Class:16Script Çalıştırılıyor dosya: C:\.....................\httpdocs\install\scripts\createDatabase.sql 

Proticaret yetkilileriyle yazışmalarımda bana ilettikleri mail ise aşağıdaki yazıdır. 

Sunucunuz da ki sql time out sürelerini yükselterek tekrar deneyiniz. Ancak 3 site veya daha fazlası olacağı için sql tablolarını tek tek elle açmak sizin için de çok sıkıntılı olacaktır. Sunucunuz daki sql time out sürelerini yükseltiniz belli bir süre programımız yanıt alamıyor bunu için sql cevap sürelerinizi de kısaltmanız gerekmektedir. Bu konuda eğer bilginiz yok ise lütfen IT network uzmanları ile görüşünüz.

Şimdi ben buna dayanarak Nasıl bir çözüm yoluna gitmeliyim.  Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler. Lütfen yardımlarınızı görsel yada detaylı bir tarif ile yaparsanız memnun olurum saygılarımla.

Kısaca Yaptıklarım

1- Site içerisinde Okuma ve yazma özelliği isteyen dosyalara izin verildi.

2- Site Full Trust Özelliği istiyor verildi.

3- Asp 4.0 desteği istiyor verildi. (bilgisayarımda asp 4.5.2 kurulu)

4- Sql girişlerinde veya database açma, kullanıcı açmalalarda sorun olmuyor. Tabi hata Yapmış olabilirim. (Veritabanı ve kullanıcıyı pleskte sorunsuz açabiliyorum)

siteyi yayınlamada, panel paylaşımı vermede, ftp açmada sıkıntı yaşanmıyor hepsine girebiliyorum. sadece kurulum aşamadında database hatası var. 

Bunları detaylı yazmamdaki sebep sizleri tam bilgilendirmek ve gereksiz meşgul etmemekti.

Saygılarımla. 

Gönderildi : 11/10/2015 20:20

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba, 

Mevcuttaki bir veritabanınımı kullanıyorsunuz ? Yani elinizde bir veritabanı var ve bu veritabanını restore ettiniz sonra kurulum yapmayamı çalışıyorsunuz. 

Çünkü aldığınız hatada bazı sütünların zaten olduğunu söylüyor. Eğer sıfırdan kurulum yapıyorsanız ve eski veritabanınızı kullanmıyorsanız plesk üzerinden veritabanınızı silip tekrardan oluşturun. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 11/10/2015 20:44

(@SeyfullahPOLAT)
Active Member
Konu başlatıcı

Hayır herşey sıfır yani yeni kurulum yapıyorum. veritabanını silip yeni isimle yeni veritabanı oluşturuyorum yine aynı hatayı veriyor.

Gönderildi : 11/10/2015 20:49

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Proticaret özel bir yazılım olduğu için bu hata ile ilgili olarak direk proticaret ile irtibata geçerseniz daha kısa sürede daha verimli sonuç alabilirsiniz. Zaten proticaret bir türk firmaya ait olduğu için kurulum destekleride mevcut. Bu konuda size daha hızlı çözüm sağlayabilirler. 

Ancak benim bildiğim kadarıyla ya ilk setup aşamalarında eksik yaptığınız bir işlem vardır.  Yine de proticaret ile irtibata geçmenizi tavsiye ederim.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 11/10/2015 22:38

(@SeyfullahPOLAT)
Active Member
Konu başlatıcı

Proticaret ile iletişime geçtim bana verdiği cevap üst tarafta mevcuttur. Kuruluma gelince bilgisayara 3 veya 4 kez format atıp tekrar kurdum. Hep aynı hata farklı sql kurmama rağmen dikkat ederseniz sql time out ve sql cevap sürelerine müdahale edilmesi söylenmiş. Bunlara müdahaleyi Nasıl yapmam gerektiği ile ilgili yardımcı olunabilir ise olup olmadığını hep beraber göreceğiz. Başka forum sayfalarındada aynı hata ile karşılaşanlar var ama hiç birinde çözüm yok benimde en son çarem burada siz değerli uzman arkadaşların yardımcı olmalarını ummak buna bir çözüm bulabilirsek eminim ki daha birçok kişinin sıkıntısı giderilmiş olacaktır. 

Gönderildi : 12/10/2015 00:29

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Eğer öyle diyorlarsa, webconfig dosyasını açın ve connection string olduğu bölüme connect timeout="30000";pooling="true";Max Pool Size="200" ekleyip deneyin bakalım. 

web.config içerisinde <connect SQL  ile başlayan satırın sonundaki  > karakterinden öncesine ekleyeceksiniz.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 12/10/2015 01:35

(@SeyfullahPOLAT)
Active Member
Konu başlatıcı

Günaydın Herkese;

web.config dosyasının en son satırları aşağıdaki gibidir.

<connectionStrings>
<remove name="LocalSqlServer" />
<add name="LocalSqlServer" connectionString="data source=.\SQLEXPRESS;Integrated Security=SSPI;AttachDBFilename=|DataDirectory|aspnetdb.mdf;User Instance=true" />
</connectionStrings>
</configuration>
Şimdi buradaki bölüm değişikliği nasıl olmalı söyleminize göre birkaç şekilde denedim ama olmadı maalesef. 

(connect timeout="30000";pooling="true";Max Pool Size="200") Bu yazılan web.config dosyasında üst satırın neresinde olmalı

Ayrıca (data source=.\SQLEXPRESS;) burada bir değişiklik yapmama gerek varmı,

Yani SQLEXPRESS yazan yeri silme yada mssqlserver yapma yada başka forumlarda gördüğüm 

(data source=.\;) bu veya 

(data source=.;) böylemi olmalı tümüyle ilgili örnekler verebilirseniz memnun kalırım saygılar.

Gönderildi : 12/10/2015 12:50

(@caglarozenc)
Gönderiler: 247
Reputable Member

Timeout süresi ile bunu eşleştirebilen proticaret sorumlularına sesleniyorum ne çok SQL bilgileri varmış 🙂 

Hata mesajının başında zaten sebebi anlatıyor aslında ; 

"Column already has a DEFAULT bound to it.Could not create constraint" Yani Constraint hatası alıyorum diyor. Mevcut veritabanı versiyonu ile eski versiyon arasında veritabanı uyuşmazlığı söz konusu olma ihtimali mevcut bir ihtimal belkide user seviyesi problemli olabilir. Bunların kontrolü sağlanabilir mi ?

Gönderildi : 12/10/2015 12:55

(@SeyfullahPOLAT)
Active Member
Konu başlatıcı

Nasıl kontrol sağlayacağım. Anlamıyorum Biraz detay verirmisiniz lütfen, nasıl yapılacağı ile ilgili.

Gönderildi : 12/10/2015 13:11

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Zaten bende şaşırdım, timeout ile nasıl bağlayabildiklerini o yüzden öyle diyorlarsa diye başladım cümleye 🙂  

www.okanozbey.com

Gönderildi : 12/10/2015 13:23

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

Constraint değiştirmeye çalıuşıyor bekleme süresince de time out vermesi normla ziya hocam.

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 12/10/2015 13:26

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

"Column already has a DEFAULT bound to it.Could not create constraint" hatası Constrait kolona zaten bir değer set ettim diyor sen aynı db üzerine kurmaya çalıştıkça bu hatayı alacaksın muhtemel backup restore durumu mevcut. Kurulumdan kastınız bu zannedersem  Aşağıdaki SP le sistem sp sidir. ve default değerleri resetler bu arada bunu test db sinde yapmanız onerıimektedir.

EXECUTE [dbo].[sp_help] 'tablo_adi'
GO

EXECUTE [dbo].[sp_helpconstraint] 'tablo_adi'
GO

Deneyip test edebilirsiniz.

saygılar

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 12/10/2015 13:28

(@SeyfullahPOLAT)
Active Member
Konu başlatıcı

İyi Çalışmalar;

Değerli üstatlar ben herhangi bir backup kurmuyorum tamamiyle sıfırdan yani yedekten aldığım bir backup yok. Yeni veritabanı yeni kullanıcı.

Şimdi ben database den anlamam hangi dosyanın neresine ekleme yapacağım ile ilgili detaylı söylerseniz sizden ricam öyle yapayım.

Gönderildi : 12/10/2015 13:33

(@SeyfullahPOLAT)
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba ve iyi çalışmalar;

Arkadaşlar yaklaşık 10 gündür yaşadığım bir sıkıntıyı çözmeye çalışıyorum fakat bir türlü beceremedim. Yaşadığım sıkıntı kendime ait 3 tane web sitem var bunlar için server kurdum. Server 2012 r2 ve MsSql 2012 yüklü panel olarakta Plesk panel kullanıyorum. Kurmaya çalıştığım proticaret paketi veritabanı açabiliyorum proticaret izinlerini verebiliyorum yani olması gereken herşey ok. Bundan sonrası kurulum ekranı Web sitesinin ismini yazdığımda kurulum ekranı geliyor kullanıcı adı ve şifremi yazıyorum ok diğer aşamaya geçiyor yani 3. Aşama da şu Hatayı alıyorum.     

Hata oluştu : Column already has a DEFAULT bound to it.Could not create constraint. See previous errors. Sql : System.Data.SqlClient.SqlException (0x80131904): Column already has a DEFAULT bound to it.Could not create constraint. See previous errors.konum: System.Data.SqlClient.SqlConnection.OnError(SqlException exception, Boolean breakConnection, Action`1 wrapCloseInAction)konum: System.Data.SqlClient.SqlInternalConnection.OnError(SqlException exception, Boolean breakConnection, Action`1 wrapCloseInAction)konum: System.Data.SqlClient.TdsParser.ThrowExceptionAndWarning(TdsParserStateObject stateObj, Boolean callerHasConnectionLock, Boolean asyncClose)konum: System.Data.SqlClient.TdsParser.TryRun(RunBehavior runBehavior, SqlCommand cmdHandler, SqlDataReader dataStream, BulkCopySimpleResultSet bulkCopyHandler, TdsParserStateObject stateObj, Boolean& dataReady)konum: System.Data.SqlClient.SqlCommand.RunExecuteNonQueryTds(String methodName, Boolean async, Int32 timeout, Boolean asyncWrite)konum: System.Data.SqlClient.SqlCommand.InternalExecuteNonQuery(TaskCompletionSource`1 completion, String methodName, Boolean sendToPipe, Int32 timeout, Boolean asyncWrite)konum: System.Data.SqlClient.SqlCommand.ExecuteNonQuery()konum: ASPNetPortal.installPage.ProceedSQLScripts(String pathToScriptFile, String connectionString)ClientConnectionId:0d5e0871-0580-4a49-bbe6-9ad630cffeceError Number:1781,State:1,Class:16Script Çalıştırılıyor dosya: C:\.....................\httpdocs\install\scripts\createDatabase.sql 

Proticaret yetkilileriyle yazışmalarımda bana ilettikleri mail ise aşağıdaki yazıdır. 

Sunucunuz da ki sql time out sürelerini yükselterek tekrar deneyiniz. Ancak 3 site veya daha fazlası olacağı için sql tablolarını tek tek elle açmak sizin için de çok sıkıntılı olacaktır. Sunucunuz daki sql time out sürelerini yükseltiniz belli bir süre programımız yanıt alamıyor bunu için sql cevap sürelerinizi de kısaltmanız gerekmektedir. Bu konuda eğer bilginiz yok ise lütfen IT network uzmanları ile görüşünüz.

Şimdi ben buna dayanarak Nasıl bir çözüm yoluna gitmeliyim.  Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler. Lütfen yardımlarınızı görsel yada detaylı bir tarif ile yaparsanız memnun olurum saygılarımla.

Kısaca Yaptıklarım

1- Site içerisinde Okuma ve yazma özelliği isteyen dosyalara izin verildi.

2- Site Full Trust Özelliği istiyor verildi.

3- Asp 4.0 desteği istiyor verildi. (bilgisayarımda asp 4.5.2 kurulu)

4- Sql girişlerinde veya database açma, kullanıcı açmalalarda sorun olmuyor. Tabi hata Yapmış olabilirim. (Veritabanı ve kullanıcıyı pleskte sorunsuz açabiliyorum)

siteyi yayınlamada, panel paylaşımı vermede, ftp açmada sıkıntı yaşanmıyor hepsine girebiliyorum. sadece kurulum aşamadında database hatası var. 

Bunları detaylı yazmamdaki sebep sizleri tam bilgilendirmek ve gereksiz meşgul etmemekti.

Saygılarımla. 

Üstatlarım Lütfen Yardım. Benim gibi takıntılı biri kaç günden beridir araştırmadığım forum ve makale kalmadı, ama nafile uğraş son çare sizlersiniz. Vallahi Sıyıracağım 🙁

Saygılarımla.

Gönderildi : 12/10/2015 17:13

(@SeyfullahPOLAT)
Active Member
Konu başlatıcı

İyi Çalışmalar;

Açmış olduğum Konuya çare bulamadığım veya çare olacak Üstatların olmamasından kaynaklı olarak sizlerden ricam Eğer yardımcı olabilecek varsa Sunucumdaki sql time out sürelerini nasıl yükseltebilirim. ve  sql cevap sürelerini de nasıl kısaltabilirim. MsSql 2012 kurulu bilgisayarımda Bu konuda görsel veya detaylı yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler saygılar sunarım.

Gönderildi : 12/10/2015 21:42

Paylaş: