Forum

SQL Mirror

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Mirror

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
563 Görüntüleme
(@HaciYILMAZ)
Gönderiler: 574
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba, SQL Mirror yapısı kurak istiyorum , bunun için 4 sunucum var , bir tanesi dc sunucum , bir tane witness sunucu , principal ve mirror , bu üç sunucuya sql kuracağımız için lisanslama nasıl olacak her bir sunucu için sql lisansı almalımıyım

Gönderildi : 11/04/2015 15:05

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Principall ve mirror sunucuların Enterprise veya standart versiyon olması gerekiyor. Ancak Witness sunucunuz Express edition olabilir. 

Unutmadan Principall ve mirror sunucularınızdaki SQL buildlerininde aynı olması ve database dizinlerinin aynı olması şartı bulunuyor. 

Kolay gelsin. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 11/04/2015 15:13

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

hocam ben geçiş işlemlerin otomatik olarak gerçekleşmesini istiyorum , o zaman ben , witness olarak sql Express diğerlerine standart kuruyorum

Gönderildi : 11/04/2015 15:48

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Otomatik olması için witness şart. Manuel geçişte gerek yok detay için  http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2015/02/22/sql-server-2014-database-mirroring-adim-adim-kurulum-ve-temel-yapilandirma.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/04/2015 22:12

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hocam aklıma bir şey takılıyor , diyelim ki bir yazılım var sql kullanıyor ip : 10.0.0.10  , Principal olan sunucunun ip : 10.0.0.20 olsun , normal şartlarda sql kullanan yazılıma ben sql sunucusunun ip si 10.0.0.20 diyeceğim , Mirror olan sunucunun ip si de 10.0.0.30 olsun , her hangi bir sorun olduğunda Mirror aktif olduğunda yani principal ın yerine geçtiğinde , bu seferde uygulama üzerinde ip değişikliği yapmam gerek yani artık sql sunucu ip si 10.0.0.30 demem gerek , bunun bir çözümü var mı ?

Gönderildi : 12/04/2015 14:39

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba bu konuda Mesut hocam aşağıdaki gibi açıklama yapmış.

DATABASE MIRRORING SENARYOLARINDA UYGULAMA FAILOVER KONFİGÜRASYONU (TRANSPARENT CLIENT REDIRECTION)

Otomatik client yönlendirme (Transparent client redirection) özelliği database mirroring senaryoları tarafından desteklenen MDAC(Microsoft Data Access Components) içerisindeki bir özelliktir. Bu özellik sayesinde veritabanı seviyesinde bir sorun oluşursa ve principal veritabanı failover süreci ile mirror veritabanına rol olarak geçerse, bu veritabanına bağlanan istemci uygulamalarının da otomatik olarak principal olacak yeni sunucu üzerinden çalışmalarını devam ettirmeleri sağlanmış olacaktır. Database Mirroring yapısında çalışan bir veritabanını algılayan MDAC bağlantı bilgisi (connection string) içerisinde principal veritabanı ile birlikte mirror veritabanı bağlantı bilgisi de bulunur. Ve principal veritabanına bağlanamadığı durumda uygulama principal veritabanına bağlanmayı tekrar dener. Eğer yine bağlanamazsa otomatik olarak mirror veritabanına giderek arka planda uygulamada herhangi bir bağlantı bilgisi değişikliğine gerek kalmadan çalışmayı devam ettirir. Bu özellik sayesinde uygulama tarafında da mirroring senaryosuna entegrasyon sağlanmış olacaktır.

Bu özelliğin kullanılabilmesi için yazılımlardaki connection string cümlelerinde aşağıdaki gibi Failover Partner parametresi ile mirror veritabanına ait instance bilgisinin verilmesi gerekir. Örnek bir connection string bilgisi şu şekilde olsun :

Data Source=SERVER01;Failover Partner=SERVER01\SQL1;Initial Catalog=COZUMPARK;Integrated Security=True

Bu bağlantı cümlesinde Data Source ile belirtilen principal veritabanının bulunduğu SQL instance adıdır. Failover Partner ile belirtilen de mirror veritabanının bulunduğu SQL instance adıdır. Initial Catalog ise veritabanı adını gösterir. Veritabanı adi zaten principal ve mirror taraflarin her ikisinde de aynıdır. Eğer iki kere üst üste Data Source’da belirtilen instance’a bağlantı sağlanamazsa, Failover Partner parametresi ile belirtilen instance’a bağlanmayı dener.

Yukarıdaki connection string tanımlaması SQL Native Client bağlantı sağlayıcısı için kullanılır. Aşağıda farklı bağlantı sağlayıcılar için Failover Partner parametresin kullanımını bulabilirsiniz:

ü  OLE DB: FailoverPartner (Failover ve Partner arasında boşluk yok.)

ü  ODBC: Failover_Partner (Failover ve Partner arasında alt çizgi var.)

ü  ADO.NET: Failover Partner ((Failover ve Partner arasında boşluk var.)

ü  JDBC: failoverPartner (Failover ve Partner arasında boşluk yok.)

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/04/2015 19:16

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hocam peki bir paket program var ve bir çok veritabanı var , hepsi için aynı işlemleri yapacağız değil mi

Gönderildi : 28/04/2015 12:58

Paylaş: