Forum

Var olan SQL Server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Var olan SQL Server 2012'in Failover yapilmasi...

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
553 Görüntüleme
(@SezginAlak)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Hyper-V VM ile olusturdugum, bir adet SQL 2012 Server kullaniyorum. 

Bu VM'i bir hyper-v Cluster olusturarak cluster yapisina ekledim. Failover-failback basarili.

Fakat bu fiziksel node'un fail durumunda erisimin kesilmemesi icindi...

Bir de buna ek olarak sistemde 1 yildir icinde aktif olarak 6 db kullandigim SQL 2012 Server var.

VM icindeki OS fail olmasi halinde SQL serveri da failover yapabilecegim saglikli bir yontem ariyorum. Mesala node1 uzerindeki calisan SQL VM var. Node2 uzerinde bir OS daha kurup SQL kurulumunu gerceklestirecek sekilde yapabilir miyim?

Not: Ilk kurulum yaptigimda Failover kurulumu seklinde yapilmadi. Single point of failure olarak kurulum yapildi. 

Yardimlariniz icin tesekkur ederim.

Sezgin. 

Gönderildi : 21/10/2014 18:09

(@SezginAlak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Yavuz bey,

4 makale olarak siniflanmis. Makaleleri okudum, gayet aciklayiciydi...

Burada tek sorun, always on available yapilirken 2 fiziksel node uzerinde yapilmis senaryo sanirim. Benimkiler ise VM. Bu sirada bir tanesine failover-clustering feature'ini ekledim ve sorunsuz sekilde validation sekmesine geldi... Sanirim VM lerle de bu isi yapabilirim.

Islem sonucunu buradan paylasacagim. 

Tesekkur ederim.  

Gönderildi : 21/10/2014 19:55

(@SezginAlak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Makalelerdeki makineler sanallar üzerinde koşuyor, sizin sanalda da bir sorun çıkacağını düşünmüyorum. Kolay gelsin.

Tekrar merhaba Yavuz bey,

Merhaba,

SQL de alwaysOn dokumanindan yardim alarak kendi kullandigim test sistemine uyguladim. Sorunsuz sekilde DBler, 2 node arasinda ve senkron sekilde calisiyor... Fakat secondery DB 2 read only durumda.

Fakat sizden bir kac destek daha rica edecegim,

- Primary ve secondary node'lari tek bir IP ve tek Instance catisi altina alabilmem mumkun mu? Cunku ortalama 1 yildir ayni instance'i ve bu instance'a bagli report service'ini kullaniyoruz.

- Primary node'un down olmasi gibi bir durumda, hem veri kaybi olmadan hemde zaman kaybetmeden secondary node uzerinden ::primary instance'i uzerinden tum read/write islemlerini yapabiliyor ve reporting service'i de kullanabiliyor olmasi lazim kullanicilarin.

Not: secondary node'un kurulumunda da ayni system account'lari ve instance isimlerini kullandim. tek farklilik node'larin ip adresleri farkli. 

Ornek vermem gerekirse, Hyper-V VM cluster yapisi gibi yapabilirsem mukemmel olur. 

Tesekkur ederim.

Sezgin. 

Gönderildi : 30/10/2014 15:51

(@SezginAlak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Server tarafında failover cluster yaptıktan sonra, aynı ip ye sahip olmalarına gerek kalmıyor. Sql always-on u yapmadan önce serverları da failover cluster yaparsanız, birisi down olduğunda diğeri devreye girecektir. Uzun bir konu aşağıdaki örneğe bakabilirsiniz.

http://sharepointengineer.com/2014/02/17/sql-server-2012-step-by-step-create-the-alwayson-availability-group/ 

Merhaba Yavuz bey,

Makaleyi inceledim ve anladim ne yapacagimi.

Always on failover durumunda named instance'in ortak bir network share alaninda ve ayni drive letter ile baglanmis bir path gosterilmesi vurgulaniyor.. 

Makalede sifir bir alwayson anlatimi var benim istedigim gibi. Fakat benim hali hazirda kullanimda olan bir SQL Server'im var. Ve intance root directory ise, SQL Server kurulu olan makinenin kendisi. 

Instance root directory'yi management studio'dan veya baska bir yolla degistirmemin bir yolu var midir?

Selamlar.

Sezgin. 

Gönderildi : 02/11/2014 13:23

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Sezgin bey merhaba,

AlwaysOn kurulumunda ortak bir share alanı olmalıdır diye bir kaide yok. Paylaşımlı alan Cluster servisinin hangi sunucunun primary server olduğunu bilebilmesi için Quorumm disk alanına ihtiyacı var, bunun içinde sql server haricinedeki herhangi bir sunucu üzerindeki paylaşımlı alanı kullanabilirsiniz.

AO'da dikkat edilmesi gereken bir iki nokta var, onları açıklamaya çalışayım;

SQL server sunucuları üzerindeki kurulu Instance name'lerin aynı olması uygun olacaktır. Farklı kuruldu ise setup'ı yeniden başlatıp aynı isimde bir instance daha kurabilirsiniz, sorun olmayacaktır. Eski sunucunuz üzerinde herhangi bir değişiklik yapmak zorunda degilsiniz. DB'ler orada orjinal adreste durabilir sorun yok. Siz ikinci sunucuda aynı isimde istance'i kurarken istediğiniz disk alanını seçebilirsiniz ilk sunucu ile aynı disk adresini refere etmek zorunda degildir.

AO çalışma mantığı her iki SQL sunucusu üzerinde'de mevcut database dosyalarınız oluşturulur ve bu database dosyalarından primary üzerinde yapılan değişikliler secondary olarak isimlendirilen yedek DB'ler üzerine replike edilir. Tek bir DB üzerinde çalışılmaz hiç bir zaman.

Siz AO kurduktan sonra AO Listener Name tanımlamanız gerekiyor. Database dosyanızı AO üzerine aldıktan sonra ikinci sunucu üzerinde bir yedek DB daha oluşturulacaktır.

Bu işlem sorunsuz bittiken sonra sizin bu DB leri kullanacak sunucular üzerinde kullanacağınız SQL Server Listener ismi olarak AO Listener name'İ vererek bu DB lere bağlanıyor olmanız gerekiyor. 

Bu listener name'e gelen olan istekler AO tarafından Primary database hangi sunucu üzerinde ise DB ler üzerine yönlendirilecektir. SQL sunuculardan birisi patladığında bu isim Cluster ve AO tarafından ikini sunucu üzerinde otomatik olarak aktarılacak ikinci sunucu üzerindeki DB ler primary olarak işaretlenip sıfır kesinti ile hizmet etmeye devam edeceklerdir. 

Herhangi bir sunucu kapandığında sizin manuel olarak herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok kesinlikle. Herşey otomatik olacaktır.

Siz sorun yaşadığınız sunucuu ayağa kaldırdığınızda oradaki DB'ler bu kez secondary DB ler olarak ayarlanacak aktif DB lerin güncel hali açılan sunucuya replike edilmeye başlanacaktır. Yine manuel hiç bir işlem yapmanıza gerek yoktur her şey otomatik olarak gerçekleşecektir.

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/11/2014 17:57

(@SezginAlak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sezgin bey merhaba,

AlwaysOn kurulumunda ortak bir share alanı olmalıdır diye bir kaide yok. Paylaşımlı alan Cluster servisinin hangi sunucunun primary server olduğunu bilebilmesi için Quorumm disk alanına ihtiyacı var, bunun içinde sql server haricinedeki herhangi bir sunucu üzerindeki paylaşımlı alanı kullanabilirsiniz.

AO'da dikkat edilmesi gereken bir iki nokta var, onları açıklamaya çalışayım;

SQL server sunucuları üzerindeki kurulu Instance name'lerin aynı olması uygun olacaktır. Farklı kuruldu ise setup'ı yeniden başlatıp aynı isimde bir instance daha kurabilirsiniz, sorun olmayacaktır. Eski sunucunuz üzerinde herhangi bir değişiklik yapmak zorunda degilsiniz. DB'ler orada orjinal adreste durabilir sorun yok. Siz ikinci sunucuda aynı isimde istance'i kurarken istediğiniz disk alanını seçebilirsiniz ilk sunucu ile aynı disk adresini refere etmek zorunda degildir.

AO çalışma mantığı her iki SQL sunucusu üzerinde'de mevcut database dosyalarınız oluşturulur ve bu database dosyalarından primary üzerinde yapılan değişikliler secondary olarak isimlendirilen yedek DB'ler üzerine replike edilir. Tek bir DB üzerinde çalışılmaz hiç bir zaman.

Siz AO kurduktan sonra AO Listener Name tanımlamanız gerekiyor. Database dosyanızı AO üzerine aldıktan sonra ikinci sunucu üzerinde bir yedek DB daha oluşturulacaktır.

Bu işlem sorunsuz bittiken sonra sizin bu DB leri kullanacak sunucular üzerinde kullanacağınız SQL Server Listener ismi olarak AO Listener name'İ vererek bu DB lere bağlanıyor olmanız gerekiyor. 

Bu listener name'e gelen olan istekler AO tarafından Primary database hangi sunucu üzerinde ise DB ler üzerine yönlendirilecektir. SQL sunuculardan birisi patladığında bu isim Cluster ve AO tarafından ikini sunucu üzerinde otomatik olarak aktarılacak ikinci sunucu üzerindeki DB ler primary olarak işaretlenip sıfır kesinti ile hizmet etmeye devam edeceklerdir. 

Herhangi bir sunucu kapandığında sizin manuel olarak herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok kesinlikle. Herşey otomatik olacaktır.

Siz sorun yaşadığınız sunucuu ayağa kaldırdığınızda oradaki DB'ler bu kez secondary DB ler olarak ayarlanacak aktif DB lerin güncel hali açılan sunucuya replike edilmeye başlanacaktır. Yine manuel hiç bir işlem yapmanıza gerek yoktur her şey otomatik olarak gerçekleşecektir.

Saygılarımla. 

Recep bey Merhaba,

Hem Yavuz bey olsun hem de siz olun, paylastiginiz ve yonlendirdiginiz bilgiler ile bu isi de sorunsuz sekilde halletmis bulunuyorum artik. Test ortaminda failover ve failback testlerini de yaptim, cluster sorunsuz calisiyor.

Allah razi olsun hepimizden insallah.

Selamlar.

Sezgin. 

Gönderildi : 03/11/2014 14:43

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Sezgin bey,

Rica ederiz asıl geri dönüş için bizler çok teşekkür ederiz.

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/11/2014 03:06

Paylaş: