Forum

Shrink sonrası Inde...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Shrink sonrası Index Fragmentation %99 oluyor.

3 Yazılar
1 Üyeler
0 Likes
1,178 Görüntüleme
(@leventkaragoz-2)
Gönderiler: 389
Honorable Member
Konu başlatıcı

SQL 2008 kullanıyorum ve 15gb bouyutunde bir db'im var.

Table index rebuild ve reorganize yapıyorum (index sağ tık, rebuild, reorganize) 

%99 fragmentation gözüken index'ler %0-1 değerlere düşüyor.

Sonunda DB shrink yapıyorum ve sonrasında indexlerin fragmentation yüzdeleri yine %99 oluyor.

Bu durum normal mi? 

Gönderildi : 30/05/2014 02:03

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Shrink işlemi index rebuild den önce yapılmalıdır. Veritabanındaki verilerin tutulduğu page birimlerini düzenleyerek küçültme işlemi yapar, bu esnada indexler fragmantasyona uğrar. Bu sebeple önce shrink sonra rebuild index yapılmalıdır, rebuild index ten sonra shrink yapıldığı için %99 değerini görmeniz normaldir. 

Teşekkürler Yavuz hocam.

Peki yapmış olduğum table index rebuild ve reorganize işlemini doğru yerden mi yapıyorum? Yani ; İndex sağ tık, rebuild, reorganize??

SQL hızlı çalışması için, indeks table'ların rebuild ve reorganize peryodik işleminden başka bir bakıma ihtiyaç var mı?

Gönderildi : 30/05/2014 20:29

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Bu makaleyi baştan sona okumanızı tavsiye ediyorum, tüm maintenance planlar ile ilgili detaylı bilgiler mevcut, makaledeki tüm planları uygulamanızı tavsiye ediyorum. Bakım planlarını periyodik olarak yapmanız için tüm detaylar mevcut.

http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2014/01/26/sql-server-2012-maintenance-planlari.aspx

Makalede Shrink ile ilgili bölümde önce yazacağıma sonra yazmışım, shrink kısmını bu konudaki gibi uygulayın.

Teşekkürler. Hemen inceliyorum ve uyguluyorum.

Syg 

Gönderildi : 31/05/2014 02:21

Paylaş: