Forum

SQL Server Database...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Server Database Boyutu Sorunu

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
1,998 Görüntüleme
(@oguzhanbitlisli)
Gönderiler: 180
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba

SQL Server 2012 de çalışan 70GB bir datam var bu data bazı düzenlemeler yapmam gerekti. Bende Gerekli Düzenlemeleri yaptım ancak database boyutum aynı kaldı. yaptığım düzenlemeye gelince databse içerisinde ki butun tabloları viewlwei ve procedure leri sildim ancak databse boyutum yıne aynı neden olabilir acaba

Gönderildi : 15/02/2014 15:47

(@TayfunKOC)
Gönderiler: 169
Reputable Member

Merhaba Oğuzhan Bey,

Merakımdan soruyorum.Tüm tabloları i sp leri wiewları sildiğinizde db ne işinize yarayacak?

Birde db de ki yapılan silme işlemlerinden sonra shrink yapmak gerekir diye düşünüyorum. Shrink işlemi db boyutunuzu düşürecektir.

Gönderildi : 15/02/2014 17:16

(@oguzhanbitlisli)
Gönderiler: 180
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Elimde 2009 Yılından Süregelen Dataların Oldugu bir database var ben bunları yıllara bölerek ayrı ayrı database yapacagımyani 2009 bir database 2010 bir database şeklinde

shrink nedir bilmiyorum nasıl yapılır acaba??

Gönderildi : 15/02/2014 19:14

(@TayfunKOC)
Gönderiler: 169
Reputable Member

Shrink işlemi için adımlar; 

Database üzerinde Sağ Tıkla/Task/Shrink/Database

şeklinde. Aşağıda ki linki de incelemeni tavsiye ederim.

http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2008/05/11/sql-server-2005-uzerindeki-veritabanin-shrink-edilmesi.aspx  

Gönderildi : 15/02/2014 19:25

(@caglarozenc)
Gönderiler: 247
Reputable Member

Merhabalar, 

Tayfun Bey'in anlattığı şekilde shrink işlemi yapabilirsiniz ama DB'leri yıl bilgisine göre böldükten sonra gerekli olan DB'leri tekrar kullanmak istediğinizde ( bu bir uygulamanın kullandığı SP,view,objects)  nasıl kullanım sağlayacaksınız ? 

DB'leri yıl bilgisine göre böldükten sonra gerekli objectleri temizlemek (kaldırmak) pek işinize yaramayacaktır çünkü pek boyutu yoktur. Shrink işlemini yapmanın haricinde statisticlerin de güncellenmesi gerekecektir performans sorunlarının önüne geçilebilmesi için.. 

Gönderildi : 17/02/2014 14:46

Paylaş: