Forum

Active Directory Ba...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory Bağlantısı

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
506 Görüntüleme
(@AbdullahOmerTEMEL)
Gönderiler: 117
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba sql server de yeni eni çalışmaya başladım konu daha önce işlendiyse cok özür dilerim gözden kaçmış olabilir.Sorum şu active directorydeki tüm tutulan kayıtları yani kim ne zaman nerde logon olmuş ps ismi kullanıcı ismi ne bileyim eventviewerde kaydı tutulan bir çok logu sql üzerinde tutmak istiyorum bu mümkün mü mümkünse nasıl olur araştırdım pek bişey anlamadım acıkcası sistemimde server 2012 ce sql server 2012 var.

Gönderildi : 24/01/2014 00:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Eğer bu konularda bu kadar yeni iseniz ağır bir konu seçmişsiniz. 3 parti yazılımlar ile bu bilgileri DC makineden çekip o programın kendi veri tabanında ( bu sql de olur ) tutabilir ve sorgulayabilirsiniz.

Örneğin quest intrsut buna örnektir ama pahalı bir programdır. 

Lepide ise daha uygun bir üründür 

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2013/06/29/lepideauditor-for-active-directory-active-directory-auditing.aspx

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/01/2014 14:18

(@AbdullahOmerTEMEL)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey Merhaba;

Desteğiniz için teşekkür ederim.Ama yinede ben bu işi denemek istiyorum 🙂 mümkünse nasıl yapıldığına dair bir makale, döküman varsa paylaşabilirmisiniz.Şimdiden çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 27/01/2014 11:17

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
http://www.lepide.com/active-directory-audit/
Bu sayfadan ürün özelliklerini inceleyip download edip deneyebilirsiniz. Ürünü genel hatları ile anlatan bir video yine  http://www.lepide.com/active-directory-audit/ bu sayfada mevcut.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/01/2014 11:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ben zaten yinede yapmak isterseniz diye makale linki verdim? Daha ne istiyorsunuz ek olarak anlamadım?

Rızacım ben makale linki verdim ya?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/01/2014 13:16

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Hocam kusura bakmayın ben normal Windows Server audit makalesi ile karıştırdım.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/01/2014 15:42

(@caglarozenc)
Gönderiler: 247
Reputable Member

SQL Server tarafında Audit yapılmasını mı istiyorsunuz ? Sizlere gösterilenler Windows AD Audit işlemleri sanırım. 

Gönderildi : 27/01/2014 19:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

SQL Server tarafında Audit yapılmasını mı istiyorsunuz ? Sizlere gösterilenler Windows AD Audit işlemleri sanırım. 

Çağlar, yok istediği windows logları sql de olsun, bunu malum her sistemci ister, bizde dedik ki o dünya öyle değil, bir ürün alacaksın o zaten kendi veri tabanında tutuyor, üstüne birde sana ara yüz veriyor süper.

Sanırım adım adım anlatmamızı istedi, link verdik ondan memnun olmamış olabilir 🙂 Ama linkteki makale zaten adım adım anlatıyor, keşke tıklasaydı.

Gönderildi : 27/01/2014 19:41

(@AbdullahOmerTEMEL)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam estagfirullah memnunsuzluktan değil benim olayım ben arada 3 party bir yazılım kullanmak istemiyorum sorun bu yoksa dediğiniz gibi loglamayı yapmış adamlar bide arayüz koymuşlar kullanım açısından rahat ve daha kullanışlı olduğu kesin burda mutabıkız ama işte ben 3 party yazılım kullanmak istemiyorum.Ama yine dediğiniz gibi öyle bir dünya hakikaten yoksa zorlamanın anlamı yok.Burda yanlış anladığım bir şey varsa kusura bakmayın lütfen.Ayrıca dediğiniz makaleyi okudum hani sizi kaale almamış gibi düşünmeyin.

Gönderildi : 27/01/2014 20:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Kusurluk bir şey yok, biz kendi aramızda geyik yapmaya başladık, baktık senden cevap yok 🙂

Yok demeyelim ama bunu yapmak istersen astarı yüzünden pahalıya çıkıyor. Şirketinizde iyi bir yazılımcı iyi bir sql ci var ise evet uğraşacak yapabilirsiniz.

Gönderildi : 28/01/2014 13:15

(@AbdullahOmerTEMEL)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Geyik iyidir 🙂 bu log olayi icin bu porogrami zaten indirip kurmam zorunlu oldu artik napalim zaman ayirdiniz tesekkur ederim.

Gönderildi : 28/01/2014 15:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Kolay gelsin.

Gönderildi : 28/01/2014 22:48

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Event loglari arastirmadim fakat SQL server management uzerinden Active Directory databasein de sorgu yapilabiliyor. Bu tur islemler icin genelde Loglama yazilimlari kullanilabilir. Archsight, NATEK Log gibi yazilimlar gayet basarilidir.

Gönderildi : 09/02/2014 01:52

Paylaş: