Forum

[SORU] SQL sa şifre...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[SORU] SQL sa şifresi kendi kendine değişiyor?

20 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
3,233 Görüntüleme
(@ErayGURLER)
Gönderiler: 123
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

SQL 2008 üzerinden kullandığım otomasyon programım, sa ile veri kullanımı yapıyor, yalnız sql üzerinde kendi kendine bilmediğim kullanıcılar oluşuyor ve görevler oluşuyor, genelde oluşan kullanıcı adı "vice" oluyor ve oluşan görev de genel de "x" oluyor, ne yaptıysam sorunu çözemedim konuyla ilgili yardımınızı bekliyorum. iyi forumlar...

Gönderildi : 18/01/2014 21:25

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Sql service pack kurulumu yapın ve ayrıca audit logları açın ve değişiklikleri kontrol edin.

Gönderildi : 19/01/2014 03:41

(@musaatmaca)
Gönderiler: 1
New Member

Merhaba Kolay Gelsin Eray Bey Bende 130 Tane Cafe restaurant Şubesi olan Bir firmada Calısyorum Cumartesiden Buyana yaklasik 20 - 25 Şubebizde Bu sorun meydana geldi Sorunu çozebilirseniz paylaşirsanız Sevinirim.

Gönderildi : 20/01/2014 12:03

(@ErayGURLER)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sql service pack kurulumu yapın ve ayrıca audit logları açın ve değişiklikleri kontrol edin.

Merhaba Uğur Bey, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim güncellemeler kapalıydı, açtım tüm güncellemeleri yaptım, üzerine de Microsoft SQL 2008 R2'yi SP1'den SP2'ye yükselttim..  Şuan da test aşamasındayım, Sonucu sizlerle paylaşırım, teşekkürler iyi çalışmalar.

Gönderildi : 20/01/2014 16:35

(@ErayGURLER)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Uğur bey merhaba, tüm güncellemeler yapıldı SQL SP2ye alındı fakat sa şifre yine değişti, SQL kullanıcıları arasına "vice" adında bir kullanıcı oluşuyor sysadmin ve public yetkisinde, ayrıca görevlerin içerisine de x adında görev oluşuyor, farklı isimlerde de 2. 3. görevler oluşuyor... Sorunu hala çözebilmiş değilim.  SQL sa şifresini kullanan SERVER'im var, 3 ayrı PACS bilgisi gönderen clientim var. Konuyla ilgili yardımınızı bekliyorum. Kolay gelsin.

(Ayrıca audit loglarını nasıl açabilirim ve nasıl kullanabilirim çok fazla bilgiye sahip değilim ilgili türkçe makele bulamadım varmıdır bildiğiniz makele?) 

Gönderildi : 21/01/2014 11:28

(@ErayGURLER)
Estimable Member
Konu başlatıcı

SQL üzerinden az önce oluşan kullanıcılar ve bu kullanıcıları hergün siliyorum herrgün değişik isimlerde oluşuyor aynı zamanda alttaki görevin 1 tanesi bana ait diğerleri hep kendiliğinden oluşuyor günde en az 4-5 defa belirsiz saatlerde sa şifrem değişiyor, konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler..

[url= http://i.hizliresim.com/wMyn57.pn g" target="_blank">http://i.hizliresim.com/wMyn57.pn g"/> [/img][/url]

Gönderildi : 21/01/2014 22:15

(@ErayGURLER)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sorunum devam etmektedir, yardımınızı bekliyorum arkadaşlar..

Gönderildi : 26/01/2014 09:30

(@ErayGURLER)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar yok mu yardımcı olabilecek?

Gönderildi : 28/01/2014 11:41

(@caglarozenc)
Gönderiler: 247
Reputable Member

danışmanlık vererek yardımcı olabilirim. 
Basit seviyede anlatılanlar ile pek sanırım işini çözmemiş.

Gönderildi : 28/01/2014 12:19

(@ErayGURLER)
Estimable Member
Konu başlatıcı

danışmanlık vererek yardımcı olabilirim. 
Basit seviyede anlatılanlar ile pek sanırım işini çözmemiş.

Özelden yazdım cevaplar mısınız sorumu? 

Gönderildi : 28/01/2014 13:57

(@caglarozenc)
Reputable Member

Cevapladım. 

Bilginize

Gönderildi : 29/01/2014 13:00

(@BurakSAMURKAS)
Gönderiler: 6
Active Member

Herkese Merhabalar ,

Arkadaşın bahsettiği şekilde aynı sorunu bende yaşamaktayım internet üzerinde belirli dökümanları araştırıp uyguladım ama problemi sonuca ulaştıramadım. Çözüm ile alakalı tecrübesi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorm.

Gönderildi : 28/07/2014 13:49

(@ahmetyuruk)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Merhaba ;

Sunucunuzun SQL portu / portları dışarıya açık mı acaba ?

Gönderildi : 09/09/2014 16:55

(@caglarozenc)
Reputable Member

Kullandığınız versiyonun Service Packlerini ve cumulative update lerini takip etmenizi öneririm. Tabi aynı zamanda sa kullanıcısın complex bir password ile değiştirilip kullanılmaması önerilmektedir. 

Gönderildi : 09/09/2014 20:35

(@feridunozpolat)
Gönderiler: 8
Active Member

Bu konuda çözüm bulan varmı ? 1433 nolu Portu Modemden açtıktan sorna bu sorunu yaşamaya başladım?

Gönderildi : 07/07/2015 13:10

(@mehmetyayla)
Gönderiler: 550
Honorable Member

Şunu anlamlandıramıyorum.
İçeride SQL kullanacak kadar kapsamlı bir altyapı kullanıyorsunuz ama, dışarıdan içeriye gelen veya içeriden dışarıya giden bağlantıları modem ile mi kontrol ediyorsunuz.

Bu tür sistemler için firewall + IPS elzemdir.

sa şifresinin değişmesine gelince;
Bu işlemi yapacak herhangi bir SQL sorgusu çalışmıyorsa, ERP uygulaması üzerinden yapılmıyorsa ve farklı bir sysAdmin tarafından değiştirilmiyorsa bu sorun dış kaynaklıdır.

Loglarını incelemek lazım.
Sisteme login olan kullanıcıların  bilgilerini kontrol ediniz. 

Gönderildi : 07/07/2015 13:45

(@mehmetyayla)
Gönderiler: 550
Honorable Member

Mehmet beye ilave olarak, yukarıda konuda da yazılmış, sa şifresini değiştirin ve sql job larını kontrol edin, sa şifresinin sürekli değişmesi içerden tetiklenen bir durumdur, modem de port açma ile olacak bir şey değil.

Yavuz hocam, siz sql konusunda şüphesiz kaynak insanlardan birisiniz ama bazı sql açıklarını kullanarak port tarayan ve bu zaafiyetleri kullanan yazılımlar mevcut. Tam emin olmamakla birlikte böyle bir ihtimal zayıfta olsa olabilir. 

Gönderildi : 07/07/2015 13:58

(@ahmetyuruk)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Bu konuda çözüm bulan varmı ? 1433 nolu Portu Modemden açtıktan sorna bu sorunu yaşamaya başladım?

1433 nolu portu açmak yerine RDP veya SSL / IPSEC VPN bağlantı çözümlerini denemelisiniz. IPS ve Firewall olmadan dışarıya açılan 1433 portu her zaman sıkıntı çıkarmıştır.

Yavuz hocamın da dediği gibi SA şifresinin dış kaynaklı değiştirilmesi pek mümkün değil gibi... Fakat şifrenin resetlenmesi mümkündür. Kullandığınız otomasyon nedir bilmiyorum, fakat ODBC bağlantı yerine yukarıda bahsettiğim sistemlerden birini kullanmalısınız...

İyi çalışmalar... 

Gönderildi : 07/07/2015 14:13

(@feridunozpolat)
Gönderiler: 8
Active Member

RDP DE  ŞU SORUNU YAŞIYORUM ŞİFRE YEREL AĞDAN BAĞLANIYOR AYNI ŞİFRE İLE AMA UZAKDAN BAĞLANTIDA ŞİFRE USER PASSWORD SORUYOR ? HİÇ BAŞIMA GELMEDİ BÖYLE BİR SORUN?

Gönderildi : 07/07/2015 15:20

Sayfa 1 / 2
Paylaş: