Forum

SQL SERVER 2008 DE ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL SERVER 2008 DE RESTORE PROBLEMİ

13 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
482 Görüntüleme
(@TayfunKOC)
Gönderiler: 169
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Arkadaşlar sql serverın otomatik olarak aldığı fullbackup ı başka bir databasete resotre etmeye çalışırken bu hatayı almaktayım.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Restore failed for server ''MEDİN05'' (Microsoft.Sql.Server.SmoExtented)

Additional information

System.Data.SqlClient.SqlError:The backup set holds a backup of a database other than the existing ''medin02'' database.(Microsoft.Sql.Server.Smo'' 

Gönderildi : 14/12/2013 00:15

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member

Merhabalar.

Arkadaşlar sql serverın otomatik olarak aldığı fullbackup ı başka bir databasete resotre etmeye çalışırken bu hatayı almaktayım.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Additional information

System.Data.SqlClient.SqlError:The backup set holds a backup of a database other than the existing ''medin02'' database.(Microsoft.Sql.Server.Smo'' 

" MEDİN05 " sizin backup aldığınız sunucununu adımı ? 

Gönderildi : 14/12/2013 00:51

(@TayfunKOC)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Additional information

" MEDİN05 " sizin backup aldığınız sunucununu adımı ? 

Mehmet Bey backup alınan sunucu adı ile restore etmeye çalıştığım pc farklı.Aynı zamanda kullanıcı adı da farklı.Ben sunucuda aldığım backupı kişisel bilgisayarımda restore etmeye çalıştığımda bu hatayı alıyorum.Kendi pcmde kullandığım sql serverda da MEDİN05 ve medin02 ismiyle 2 tane database mevcut ancak ben medin02 restore etmeye çalışıyorum.

Gönderildi : 14/12/2013 01:39

(@TayfunKOC)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Query ile denemek isterseniz de;

RESTORE DATABASE medin02
FROM DISK = 'C:\medin02.bak' --bak dosyası diskte
neredeyse, onun yolunu yazın

WITH REPLACE 

Yavuz Bey  ilginiz için çok teşekkür ederim.SQL Server 2008 de biraz acemiyim.Sorduğum sorular çok basit olabilir kusuruma bakmayın.Birinci çözümünüzü denedim başka bir hata verdi.Query i de denediğimde bu hata ile karşılaşıyorum.

''RESTORE cannot process database 'medin02' because it is in use by this session. It is recommended that the master database be used when performing this operation.

Msg 3013, Level 16, State 1, Line 1

RESTORE DATABASE is terminating abnormally.''

''Bu oturum tarafından kullanımda olduğundan veritabanı 'medin02' işleyemiyor RESTORE. Bu işlemi gerçekleştirirken ana veritabanı kullanılması tavsiye edilir.

Msg 3013, Düzey 16, State 1, Line 1

DATABASE anormal olarak sona eriyor.'' 

Gönderildi : 14/12/2013 01:46

(@TayfunKOC)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Master database i de restore etmenizi istiyor, Databases - System Databases altında "master" veritabanı var, sql server yapsı ile ilgili tüm bilgiler bu database de tutuluyor. 

Önce master database i recover edin, ardından medin02 database ini 

Çok teşekkür ediyorum Yavuz Bey. 

Gönderildi : 14/12/2013 03:31

(@TayfunKOC)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Rica ederim. Kolay gelsin.

Yavuz Bey merhaba.Söylediğiniz çözümler çok faydalı oldu ancak şimdi de versiyon problemi yaşıyorum. 10.50.4000 de aldığım backupı 10.50.1600 de açmamın bir yolu var mıdır? Bir makalede databasein scriptini alıp o şekilde aktarım yapıldığını inceledim.Fakat bizde ki backup yakalış 100 gb ve ana sunucu sürekli online şekilde.Bu yüzden scriptini alıp çalıştırmak büyük problem.Ben pcmdeki serverın  versiyonunu 10.50.4000 e nasıl upgrade edebilirim?Yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 15/12/2013 16:16

(@caglarozenc)
Gönderiler: 247
Reputable Member

Merhaba Tayfun Bey,

Üst versiyonda aldığınız bir yedeği alt versiyonda restore edemezsiniz. Bu işlem için öncelikli olarak dediğiniz gibi Script Backup Almanız ve local pc  de bu scripti çalıştırmanız gerekir. Yada kendi local pc bulunan sql serverı upgrade etmeniz gerekmektedir.

Biraz daha detay verecek olursak ; 

100 GB'lık bir Datanın sürekli bir backup bilgisini kendi local pc'nizde neden bulundurmak istebilirsiniz ki ?Farklı bir konumda datanın replike olması gibi bir durum var ise gerekli mirroring çalışması yapılabilir.

Gönderildi : 15/12/2013 20:08

(@TayfunKOC)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Tayfun Bey,

Üst versiyonda aldığınız bir yedeği alt versiyonda restore edemezsiniz. Bu işlem için öncelikli olarak dediğiniz gibi Script Backup Almanız ve local pc  de bu scripti çalıştırmanız gerekir. Yada kendi local pc bulunan sql serverı upgrade etmeniz gerekmektedir.

Biraz daha detay verecek olursak ; 

100 GB'lık bir Datanın sürekli bir backup bilgisini kendi local pc'nizde neden bulundurmak istebilirsiniz ki ?Farklı bir konumda datanın replike olması gibi bir durum var ise gerekli mirroring çalışması yapılabilir.

Çağlar Bey ilginiz için teşekkür ederim.Backup ı local de bir rapor veritabanı oluşturarak geçmiş tarihli istatistikler için kullanmak, otomasyon üzerinde istatistik için oluşturulmuş sorgu scriptlerinide bu rapor database üzerinden çalıştırmak istiyorum.Aynı zamanda gerçek datada test amaçlı uygulamalarımı da rapor databasete gerçekleştireceğim.Onun için mirroring te yapamıyorum.Tabi belirli zaman aralıklarıyla da oluşturmuş olduğum rapor database de güncelleştireceğim.Fullbackup ı açmak istememin sebebi biraz bu birazda backupın ne kadar sağlıklı olduğunu kontrol etmek.Mirroring sistemi de mecut.Başka bir sunucuda mirroring yapılıyor.Raporlarımı o sunucu üzerinden çalıştırabilirim.Ancak diğer yapmak istediklerimi o datada yapamıyorum.Şuan benim için çözüm SQL serverı upgrade etmek sanırım.

Gönderildi : 15/12/2013 21:45

(@caglarozenc)
Reputable Member

Rapor veritabanı oluşturmak için bir DWH uygulaması hazırlanabilir, bu işlem için SSIS'den faydalanabilir ve 30 dk aralıklar ile datalar sizin istediğiniz DB'ye aktarılabilir. Bu işlem içerisinde timest field kullanılarak değişen dataları alabilirsiniz. Bu işlem size hem full backup alma,taşıma ve restore sürecinden uzaklaştıracaktır hemden DBA tarafından hazıralanan Yedekleme Statejisinin bozulmamasını sağlamış olabilirsiniz. Çünkü eğer ki differental backup var ise LSN değeri değişecektir bu da sorun oluşturabilir. 

Alınan Backup kontrolü için ise verify backup yapılabilir. Ayrıca yukarıda bahsettiğim gibi aktif olarak çalışan sistem üzerinde full backup ki 100 GB data boyutu diyorsunuz, full backup süresi ortalama 40 dk olabileceğin düşünüyorum. Yani yöntemi değiştirmek ve yapılmasını düşündüğünüz işlemlerin kontroller edilmesi gerekli diyebilirim. 

Gönderildi : 15/12/2013 21:51

(@TayfunKOC)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Rapor veritabanı oluşturmak için bir DWH uygulaması hazırlanabilir, bu işlem için SSIS'den faydalanabilir ve 30 dk aralıklar ile datalar sizin istediğiniz DB'ye aktarılabilir. Bu işlem içerisinde timest field kullanılarak değişen dataları alabilirsiniz. Bu işlem size hem full backup alma,taşıma ve restore sürecinden uzaklaştıracaktır hemden DBA tarafından hazıralanan Yedekleme Statejisinin bozulmamasını sağlamış olabilirsiniz. Çünkü eğer ki differental backup var ise LSN değeri değişecektir bu da sorun oluşturabilir. 

Alınan Backup kontrolü için ise verify backup yapılabilir. Ayrıca yukarıda bahsettiğim gibi aktif olarak çalışan sistem üzerinde full backup ki 100 GB data boyutu diyorsunuz, full backup süresi ortalama 40 dk olabileceğin düşünüyorum. Yani yöntemi değiştirmek ve yapılmasını düşündüğünüz işlemlerin kontroller edilmesi gerekli diyebilirim. 

Aslında dba da bir backup strajetisi mevcut.Hergün için fullbackup ve her saat different alıyor.Ben her seferinde backup almak zorunda kalmayacağım.Zaten alınmış olan backupı taşıyıp  restore edeceğim.Ancak açıklamanıza istinaden bahsettiğiniz yöntemleri araştırıp uygulamaya almaya çalışacağım.Bahsettiğiniz datawarehouse uygulaması sistemi yavaşlatır mı acaba ? 

Gönderildi : 15/12/2013 22:12

(@caglarozenc)
Reputable Member

Plansız alınabilecek bir FULL backup DBA tarafından oluşturulmuş differential backup'ı bozabilirdi zaten çünkü devam niteliğindedir. 
Sistemin yoğun bir şekilde kullanılması ve sizin gün ortasında backup taşıma işleminiz sisteme yük olabilecektir. Machine process yükselecektir. Bu da sistem ekibine sorun çıkartabilir. 

DWH uygulaması olarak başlangıç aşamasında ODS ( Operational Data Store ) oluşturulabilir ve bunu yaparkende Aktif sistemden SSIS paketleri ile timest değerlerine göre data akışı sağlanabilir.

Örnek vereyim ; 

TblPersonel isimli bir table var. Total Record sayısı : 1.000.000 ; 

Bu tablo üzerinde 5 kayıt güncellendiyse eğer sadece ODS'e o 5 kayıt gelecektir. Bu da 30 dk bir gerçekleşeceği için herhangi bir yavaşlatma oluşturmayacaktır. Özellikle iyi uygulanmış bir ODS yapısında..

Gönderildi : 15/12/2013 22:24

(@TayfunKOC)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Plansız alınabilecek bir FULL backup DBA tarafından oluşturulmuş differential backup'ı bozabilirdi zaten çünkü devam niteliğindedir. 
Sistemin yoğun bir şekilde kullanılması ve sizin gün ortasında backup taşıma işleminiz sisteme yük olabilecektir. Machine process yükselecektir. Bu da sistem ekibine sorun çıkartabilir. 

DWH uygulaması olarak başlangıç aşamasında ODS ( Operational Data Store ) oluşturulabilir ve bunu yaparkende Aktif sistemden SSIS paketleri ile timest değerlerine göre data akışı sağlanabilir.

Örnek vereyim ; 

TblPersonel isimli bir table var. Total Record sayısı : 1.000.000 ; 

Bu tablo üzerinde 5 kayıt güncellendiyse eğer sadece ODS'e o 5 kayıt gelecektir. Bu da 30 dk bir gerçekleşeceği için herhangi bir yavaşlatma oluşturmayacaktır. Özellikle iyi uygulanmış bir ODS yapısında..

Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim Çağlar Bey.Bu kadar detay şuan için sanırım beni aşıyor.30 dk da bir diffrent alıp benim db me yazıyor.Cluster da mirroring yapmak gibi.Ancak öğrenmekte fayda var.Çok teşekkür ederim bilgi paylaşımı için.

Gönderildi : 15/12/2013 22:55

(@caglarozenc)
Reputable Member

Rica ederim. Yardımcı olmak sorumluluğumuz

Gönderildi : 15/12/2013 23:03

Paylaş: